15. 7. 2024 – 16.00

Poletnih 15

Audio file
Vir: Lastni arhiv

Vlada je 9. julija v načrt razvojnih projektov dodala dva projekta, relevantna za študentsko populacijo. Prvi je projekt podpore digitalnemu poslovanju Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada, ki naj bi do konca leta 2025 zagotovil učinkovito informacijsko podporo delovanju sklada, drugi pa je nakup nepremičnine Študentski dom Barka, ki bo zagotovil 118 novih ležišč za študentke in študente Univerze na Primorskem. Študentski dom v okvirni vrednosti 885.000 evrov naj bi bil zgrajen do konca leta 2025.

Gradi pa tudi Univerza v Ljubljani. Po poročanju spletnega medija Forbes se po nekaj mesecih mirovanja ob Cesti v Mestni log nadaljuje gradnja veterinarske fakultete. Zaradi napak pri izbiri gradbenega izvajalca so morali prvo pogodbo z gradbenim podjetjem Strabag na Univerzi preklicati in podpisati novo, spet z istim podjetjem, le da se v novi pogodbi konec gradnje zamika tik pred rok, ki ga morajo ujeti za koriščenje financ iz evropskega načrta za okrevanje in odpornost. Univerza si iz tega naslova financira približno dve tretjini cene projekta, ki je skupaj ocenjen na 76 milijonov evrov.

Ministrstvo za delo je objavilo javni razpis za izbiro ponudnikov subvencionirane študentske prehrane za leti 2025 in 2026. Razpis je po novem odprt za vse kraje v Sloveniji, od ponudnikov zahteva vsaj en brezmesni obrok in javne zavode, kot so srednje šole, dijaški in študentski domovi, bolnišnice in domovi za ostarele, umešča v kategorijo B, s čimer jim lajša prijavo. Razpis in prihodnost študentske prehrane bomo pod drobnogled vzele v naslednji oddaji Kaj pa univerza.

V začetku julija je e-Študentski servis medijem posredoval določene ugotovitve v raziskavi Mladi in trg dela 2024. Kot svoje sanjske poklice so anketiranci in anketiranke izpostavljali poklic kmetice, nogometašice, medicinske sestre, podjetnice ali direktorice in psihologinje. Na Servisu so ob tem našteli tudi nekaj nenavadnih del; nekateri mladi so preko študentske napotnice upravljali podvodni dron, prevajali pasje zvoke, fotografirali stopala, molzli krave in prali kalčke.

Zanimivejše od posameznih nenavadnih del pa so, seveda, splošne statistike o dijaškem in študentskem delu. V povprečju dijaki in študenti delajo 8,3 ure na teden, opravijo 2,5 meseca študentskega dela na leto, v pokojninsko blagajno pa letno prispevajo 84 milijonov evrov. Državno štipendijo, ki znaša povprečno 112 evrov mesečno, ob tem prejema le tretjina dijakov in študentov.

Servis smo vprašale še, na katerih področjih študentskega zaposlovanja se opravi največji delež ur in kam se ta področja umeščajo na lestvici višine urne postavke. Izvedele smo, da med najpogostejša dijaška in študentska dela sodijo delo v prodaji, administrativna dela, delo s strankami, strokovno delo, na primer programiranje, prevajanje, marketing in še kaj, delo v gostinstvu in turizmu ter fizična dela. Povprečna urna postavka je 8,44 evra bruto ali 7,13 evra neto, torej 93 centov nad minimalno urno postavko.

Na servisu so sporočili tudi, da sta v preteklem letu brez plačila ostala le dva od 10.000 mladih in dodali, da več kot 90 % vseh zaslužkov dijakov in študentov mladim nakažejo na račun, preden delodajalec znesek nakaže servisu. Toliko neplačnikov je torej na papirju in v registrih, nepopisane pa ostajajo vse kršitve, ki se dogajajo brez izdaje študentske napotnice ali z napačnim poročanjem o številu opravljenih ur.

ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK

Ta četrtek ob 18. uri festival Grounded v Pritličju organizira pogovor s palestinskim aktivistom in psihoterapevtom Mustafom Jayyousijem. Dogodek nosi naslov Palestina, norost vladajočega sistema in dekolonializem, pogovor pa bo tekel o situaciji na okupiranem Zahodnem bregu in dekolonizaciji mentalnega zdravja.

Študentke in študenti Akademije za likovno umetnost in oblikovanje in Filozofske fakultete svoje umetnine razstavljajo v Arboretumu Volčji potok. Razstavo z naslovom Kdo se boji zajčka – Slikopisi o gozdnih živalih si lahko ogledate do konca decembra 2024, v notranjosti galerije pa lahko do 15. 9. obiščete še vzporedno razstavo UL ALUO, študijskega programa Kiparstvo.

Če si študentka ali alumna ALUO-ja, FKKT-ja, FRI-ja, Filofaksa, Fakultete za arhitekturo, ali pa Biotehniške fakultete in si v letih zadnjih treh letih na svojem faksu ustvarila zaključno delo, ga lahko predstaviš na predstavitvi najbolj zanimivih zaključnih nalog, ki jo ALUO organizira že tretje leto. Dogodek se bo v avditoriju Narodne Galerije zgodil 19. novembra, nanj pa se lahko prijavite do 31. avgusta.

Če vas tudi med poletjem srbijo prsti in možgančki, Filozofska fakulteta in Osrednja humanistična knjižnica uvajata paketnike, da bo izposoja lažja. Gradivo lahko tako naročite in ga prevzamete na Aškerčevi, kjer vas čaka 12 predalov za tamkajšnje oddelčne knjižnice, na Zavetiški pa je postavljen predal za etnološko in za arheološko knjižnico.

Aktualno-politične oznake

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.