22. 6. 2025 – 15.00

Rojstnodnevni Dijakobinci

Vir: Lasten arhiv
🎉🎉🎊

Glasbeni Žmoht

 

Petek je ŠILA dan!


V petek, 13. junija, se je v Štihovi dvorani Cankarjevega doma v Ljubljani odvil veliki finale šolske impro ŠILA To je program improvizacijskega gledališča za dijake, ki zajema delavnice, predstave in tekmovanja ter je srednjim šolam ponujen kot ena izmed obveznih izbirnih vsebin. V okviru teh je dijakom program predstavljen, na šoli pa se lahko v sklopu ŠILE nato izvaja tudi izbirna obšolska dejavnost improvizacijskega gledališča. Pod okriljem Društva Impro se izvajata tudi Impro liga, namenjena starejšim improvizatorjem, in Mala impro šola, MIŠ [míš], v kateri sodelujejo učenci tretjega triletja osnovne šole. Poleg tega pod društvom delujeta tudi skupini Gverila teater, ki se posveča različnim formatom improvizacijskega gledališča, in Improške [ímproške], katerih cilj je raziskovanje vloge spola na odru in premagovanje teh in drugih stereotipov pri igri. Nenazadnje pa Društvo Impro nenehno organizira tudi številne druge dejavnosti, kakorkoli povezane z gledališčem in improvizacijo.

 

Tekme Šolske impro lige navadno potekajo v formatu dvoboja ekip, ki predstavljata svoji srednji šoli. Najprej se vsaka predstavi z intro točko, edinim vnaprej pripravljenim delom dogodka, nato pa ločeno odigrata določeno število triminutnih improvizacijskih disciplin, ki si jih ekipa izbere iz ponujenega nabora. Pravila posamezne discipline improvizatorjem določajo, na kakšen edinstven način morajo prizor odigrati, predloge za inspiracijo igralcem pa moderator predstave izbere iz publike. Gledalci po končanem prizoru s ploskanjem za določeno oceno od 1 do 5 tudi prispevajo k točkovanju, svoj bolj strokovni del ocene pa dodata še sodnika. Tako na koncu zmaga ekipa, ki v vseh prizorih skupaj zbere največ točk od občinstva in sodnikov.

 

V sezoni 2024/2025 je v ŠILI tekmovalo 15 ekip, poleg tega pa je nastopalo še 9 ekip tako imenovane ŠILA [šíla] valilnice, sestavljene iz dijakov, ki so v program letos vključeni prvič. Po celoletnem nastopanju in tekmovanju sta se v ŠILA finale uvrstili ekipa Gimnazije Bežigrad z imenom Sirene in ekipa SVŠGUGL, poimenovana Celibat, zdravila in klasična glasba. Iz prvega dela finala, ki je potekal 23. maja, so slednji odnesli dve desetinki točke prednosti, kar je napovedovalo napet veliki finale v Cankarjevem domu. Dogodek je moderiral Jan Hrušovar, ki je skrbel za povezovanje med odigranimi prizori, vživetost občinstva in poenotenje ocen gledalcev posameznemu prizoru. Svoje začetke v improvizacijskem gledališču in pot do moderiranja ŠILA tekem je opisal tako.

 

Ob tem dodaja še, da moderiranje temelji predvsem na izkušnjah in ohranjanju svoje prave osebnosti na odru, ter meni, da je s tem tudi sam prišel do priložnosti moderiranja tekem, kot je ŠILA finale. Hkrati poudarja, da gre pri ŠILI v večji meri za sodelovanje med ekipami zavoljo dobre predstave kot pa za tekmovanje, kar tudi njemu omogoča, da se ne obremenjuje s tem, kdo je bil na tekmi boljši, temveč skupaj z nastopajočimi in publiko soustvarja dogodek.

 

Z istim skupnim ciljem čim boljšega dogodka, a hkrati precej drugačno nalogo, pa sta na tekmah ŠILE [sodnika. Na finalnem dvoboju sta to vlogo opravljala Olivija Grafenauer  in Martin Kerin [martín kerín], ki se svojega spoznavanja s ŠILO spominja tako.

 

Kot nakazujeta oba sogovornika, ŠILA moderatorji, mentorji in sodniki pogosto postanejo nekdanji tekmovalci v ŠILI, tako imenovani šilarji in šilarke, ki gredo skozi pripravljalni proces za te vloge. Kako ta program usposabljanja deluje, pojasni Kerin, ko sedeva poleg najglasnejšega hladilnika, znanega človeštvu.

 

Ko pa sodnik ocenjuje prizore ŠILA tekme, mora biti pozoren na precej drugačne elemente, kot jih opazi publika. To vlogo Kerin [kerín] pojasni tako.

 

Po koncu finalne predstave sezone so bile podeljene tudi nagrade za »najbolj ošiljene« v letošnji sezoni. Izbrani so bili najšilar in najšilarka, najbolj ošiljena intro točka ter najbolj ošiljen tehnik ali tehnica, moderator ali moderatorka, sodnik ali sodnica in prostovoljec ali prostovoljka. Vse nagrajence so izglasovali letošnji šilarji in šilarke ter za najbolj ošiljenega sodnika izbrali prav Martina Kerina. Na podlagi česa meni, da je bil izbran, Kerin odgovori.

 

In na velikem finalu je oba sodnika in občinstvo najbolj navdušila ekipa Sirene z Gimnazije Bežigrad, ki je tako kljub zaostanku iz prvega dela finala v svojo last za naslednje leto prejela veliki ŠILApokal. Kot povejo, v ŠILI sodelujejo različno dolgo, pri čemer jih je nekaj že prej obiskovalo druge gledališčne dejavnosti, za nekatere pa je to prva tovrstna aktivnost. Ob le uri in pol skupnih vaj na teden je bil to že njihov tretji zaporedni ŠILA finale, a jim je tokrat prvič uspelo priti do skupne zmage v ligi. Na vprašanje, kaj se je spremenilo po prvi predstavi letošnjega finala, da so tokrat uspešno dvignili pokal, odgovorijo.

 

Za konec pa zmagovalci odgovorijo še na nekaj raznovrstnih vprašanj in vse do konca ohranijo svoj sproščen odnos, ki pri novopečenih prvakih Šolske impro lige ne preseneča. Najprej pa Vid Rovšek, letošnji najšilar, pove, kako gleda na to nedvomno nadvse pomembno nagrado.

 

Reportaža z junijskega petka trinajstega, preživetega na Kongresnem trgu v sklopu s finalom Špil lige

Pet glasbeno unikatnih, združevalnih in z družbo preživetih večerov v dvorani Kina Šiška je ob koncu 12. sezone Špil lige zamenjal finale na Kongresnem trgu. Tam so nas s svojim čarom, šarmom, zapeljivostjo in prevzetnostjo navduševali letošnji finalisti. Svoje glasbene talente so nam kazali: škofjeloški blackened-death metal Kresnik, presunljiva kantavtorica Iza Napotnik, blues-rock kvartet Stone Head in smrjenski drum and bass »potatocore« dvojec Kultivator. In prav slednja sta postala prvaka 12. sezone Špil lige! Organizatorji Špil lige svojim tekmovalcem ponujajo več nagrad: zmagovalca Špil lige bosta namreč imela priložnost nastopiti na letošnjem Kamfestu in na zagrebškem festivalu dijaških glasbenih ustvarjalcev Superval+. A tudi ostali tekmovalci ne bodo odšli praznih rok. Vsi štirje finalisti za nagrado prejmejo snemanje singla, in sicer vsak v svojem studiu s pripadajočim producentom. Prav tako pa jih s svojim obiskom in navijanjem nagradijo vsi obiskovalci. Prisluhnimo njihovim vtisom s finalnega večera Špil lige.

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

Napovedi