5. 8. 2016 – 14.00

Samoorganizirana šola za samoorganizacijo

Audio file

V oddaji bomo predstavili novo iniciativo za samoorganizirano šolo v Solunu.Vabljeni k poslušanju in sodelovanju!

______________________________________________________________________

http://cooperativas.gr/open-call-for-a-self-organised-school-of-integra…

https://fair.coop/

______________________________________________________________________

V sodobnem sistemu globalnega kapitalizma je postala naša edina stalnica zmanjševanje nivoja pravic in dostopa dobrin na vseh nivojih. Vse več ljudi je odrinjenih na rob, potisnjenih v revščino, sistemsko marginalizacijo ali tudi kriminalizacijo. V luči krize in varčevalnih ukrepov se vsi ti procesi le še stopnjujejo po pospešenem postopku. Poleg stalnice konfrontacijskih, reakcionarskih uporov s poskusi zaviranja teh procesov pa smo priča tudi vzniku mnogih iniciativ, ki so usmerjene v raziskovanje in gradnjo alternative obstoječemu sistemu. To lahko počnejo zgolj in samo v avtonomnih prostorih, prostorih, kjer obstaja popolna svoboda ustvarjalnosti v iskanju rešitev za prepoznane potrebe, neobremenjene z obstoječim, vsiljenim načinom delovanja in odnosov, ki ga to predpostavlja.

Eno takih iniciativ smo spoznali na letošnji mednarodni konferenci No Border Camp v Solunu. Gre za novonastalo iniciativo »Samoorganizirane šole za celostno sodelovanje«. Projekt nam je predstavila članica iniciative Christina:

/izjava v posnetku/

Zanimalo nas je ozadje projekta oziroma kakšen je bil proces, ki je pripeljal do vznika in konkretizacije te iniciative.

/izjava v posnetku/

Iniciativa je sveža in je tako še vedno v procesu oblikovanja. Vsebina in strukturne ideje se tako še vedno zbirajo iz mnogoterih mednarodnih virov in pobud. Vseeno ni vse prepuščeno naključju, saj so si postavili zelo jasen cilj oziroma agendo namena izobraževalne platforme.

/izjava v posnetku/

Glede na to, da želijo v šoli promovirati horizontalnost odnosov kot vrednoto, nas je zanimalo, kako bodo to udejanjili tudi v praksi, v sami šoli. Zanimalo nas je torej, kakšne pedagoške pristope oziroma forme izmenjave znanj bodo spodbujali v sklopu samoorganizirane šole:

/izjava v posnetku/

Šola bo lokacijsko decetralizirana, torej ideja ne bo manifestirana v infrastrukturni materializaciji v smislu prostora. Predavanja in delavnice se bodo dogajala po različnih osvobojenih avtonomnih prostorih v Solunu kot tudi drugod na terenu; na primer izobraževanje o industrijski proizvodnji bodo izvedli v tovarni VIO.ME, ki so jo v samoupravljanje zavzeli tamkajšnji delavci.

Samoorganizirana šola se bo jezikovno prilagajala glede na potrebe znanja željnih:

/izjava v posnetku/

Kljub odprtosti za mnogotere vsebine je velik poudarek iniciatorjev na produkciji, akumulaciji in manifestaciji znanja alternativne ekonomije. Zato nas je zanimalo, kakšne interne ekonomske dinamike se bodo posluževali v iniciativi samoorganizirane šole:

/izjava v posnetku/

Glede na to, da smo iniciativo spoznali na letošnjem No Border Campu, nas je zanimalo, kako bodo v svoj projekt vključili migrantsko populacijo, ki je trenutno ena najbolj marginaliziranih skupin v skupnosti:

/izjava v posnetku/

Za konec nas je Christina pozvala k snovanju podobnih iniciativ v naših lokalnih okoljih ter k sodelovanju pri izmenjavi znanj in izkušenj v njihovem mednarodno zasnovanem projektu:

/izjava v posnetku/

Intervju je pripravila Maruša G.

Kraj dogajanja

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.