A so vsi Povezani?
***
Začasni rezultati volitev so dostopni na povezavi:
Glede na začasne rezultate naj bi listam, ki so v odgovor na naša novinarska vprašanja izrazile namero formacije opozicije, pripadlo 12 mest v študentskem zboru. Uradne rezultate lahko pričakujemo, ko poteče rok za pritožbe in se volilna komisija do njih opredeli.
***
V sredo, 9. oktobra, bodo na fakultetah, akademijah in nekaterih višješolskih zavodih v Ljubljani potekale volitve v študentski zbor ŠOU v Ljubljani, krajše ŠOU, in upravne odbore študentskih organizacij visokošolskih zavodov, krajše ŠOVZ. Volilne kampanje se počasi iztekajo, o njihovih kršitvah pa smo že poročale. V današnji oddaji pozornost namenjamo kandidatom in kandidatkam za poslanska mesta v študentskem zboru. Še prej pa bomo nekaj besed namenile temu, kaj študentski poslanci in poslanke počnejo in kakšen vpliv bo njihova izvolitev imela na delovanje ŠOU.
ŠOU je po splošni formalni opredelitvi organizacija, ki zastopa interese in pravice študentov. Članice ŠOU so vse fakultete in akademije Univerze v Ljubljani, poleg njih pa še Višja šola za risanje in slikanje ter Šolski center za pošto, ekonomijo in telekomunikacije. Vsak študent in študentka je z vpisom na omenjene zavode avtomatsko del ŠOU in ga financira z davkom na študentsko delo. Tako je za leto 2024 proračun ŠOU znašal slabih pet milijonov evrov. Kdo s tem denarjem upravlja?
Proračun sprejema študentski zbor, ki je tudi najvišji organ v ŠOU. V prihajajočem mandatu ga bo sestavljalo 42 poslank in poslancev, ki predstavljajo politično zastopstvo študentk in študentov članic ŠOU. Na funkcijo so voljeni, njihov mandat pa traja dve leti. Izmed sebe izvolijo tudi predsednika študentskega zbora, ki vodi seje. Na sejah sprejemajo akte in pravilnike ter imenujejo člane v druge organe, poleg tega pa lahko ob ugotovitvi nepravilnosti pri opravljanju funkcije osebo, na primer direktorja ŠOU, te funkcije razrešijo. Imajo tudi vpogled v evidenco porabe denarja.
Za svojo funkcijo so poslanci in poslanke plačani – v proračunu za leto 2024 je za delovanje študentskega zbora šlo 106 tisoč evrov. Od študentskega denarja, ki polni proračun, so v preteklem mandatu prejemali 55 evrov na sejo. Študentske poslanke in poslanci so poleg članov predsedstva in direktorja ŠOU edini, ki imajo na sejah pravico do besede. Na sejah v mandatnem obdobju 2022–2024 smo videli, da te pravice ne koristijo prav pogosto, saj so govorili večinoma poslanci opozicijskega poslanskega kluba.
Pomemben del študentskega zbora predstavljajo poslanski klubi – združenja vsaj petih poslank in poslancev. Klubi lahko predlagajo svoje člane za funkcije v organih in delovnih telesih. Druga prednost poslanskih klubov je, da jih financira ŠOU. Vsak klub dobi mesečno 10 evrov na člana.
V mandatnem obdobju 2022–2024 so delovali štirje poslanski klubi. Kot to velja v državnem zboru, se tudi v študentskem tvori koalicija in opozicija. Poznan klub Povezani se je razdelil v Aktivne in Proaktivne. Poleg njih – bolje, z njimi – deluje klub Modro za študente. Ti klubi tvorijo koalicijo, v obdobju 2022–2024 pa so glede na podatke, ki so nam jih posredovali v ŠOU, šteli 29 od 43 poslancev. Opozicijo predstavlja poslanski klub Glas, vanj je bilo v tem mandatnem obdobju formalno vključenih 6 poslank in poslancev. Neopredeljenih je bilo 8.
Kakšen je rezultat take razporeditve v praksi?
Ker člani poslanskih klubov glasujejo skupaj, to pomeni, da so Povezani in Modri vedno preglasovali Glas. Tako lahko počnejo, kar jim je v interesu – sprejemajo akte in pravilnike s členi, ki koristijo le njim, v druge organe ŠOU izvolijo svoje ljudi, sprejemajo proračun, kjer dvojno financirajo določene projekte ali pa financirajo zavode, ki niti ne obstajajo, na primer Zavod za solidarno študentsko prihodnost.
Volilna udeležba se z leti spreminja, a ostaja precej nizka. Leta 2018 je znašala nekaj več kot 8 odstotkov, leta 2020 približno 6 odstotkov, leta 2022 pa – po naših izračunih – malo manj kot 16 odstotkov. A ti odstotki veljajo na ravni vseh članic ŠOU. Na Višji šoli za risanje in slikanje je bil leta 2022 kandidat izvoljen z zgolj enim glasom. Na volitvah 2022 je na 14 od skupno 29 članic za poslanca oziroma poslanko kandidirala le ena oseba oziroma v primeru večjih volilnih enot dve osebi na isti listi. Drugače povedano: na teh članicah študentke in študentje niso zares vplivali na izbiro svojega predstavnika ali predstavnice v zboru.
Zakaj je torej pomembno, da volimo?
Delovanje ŠOU je pomembno vpeto v življenje vseh študentk in študentov, čeprav na prvi pogled tega ne vidimo. A nevidna roka ŠOU vseeno močno posega v življenja študentarije, od področja študentske prehrane in drugih tematik do študentskega družabnega življenja. Konec koncev študentarija organizacijo tudi sama financira. Le aktivno sodelovanje v procesu izbire prihodnjih poslank in poslancev bo vplivalo na to, kako bo ŠOU deloval v prihodnosti – kot zastopnik pravic in interesov študentov ali le kot zastopnik interesov peščice študentskih funkcionarjev.
Po čem si bomo najbolj zapomnili ta mandat?
V mandatnem obdobju 2022–2024 je bilo delovanje ŠOU ovekovečeno tudi v drugih medijih. Prva zadeva, ki je postavila delovanje ŠOU na javen parket, je bila revizija Računskega sodišča. V reviziji učinkovitosti poslovanja ŠOU so ugotovili, da ta pri zastopanju interesov študentstva ni bila učinkovita, eno zadevo pa so zaradi najdenih nepravilnosti odstopili tudi Nacionalnemu preiskovalnemu uradu policije in Finančni upravi. Več o reviziji Računskega sodišča lahko slišite v oddajah, dostopnih na naši spletni strani.
Druga večja afera je bila prepoved snemanja sej študentskega zbora zaradi domnevnih kršitev Zakona o varovanju osebnih podatkov. Nekateri poslanci naj bi lansko jesen preklicali soglasje za snemanje, kljub temu da so seje študentskega zbora javne, poslanci pa javno izvoljeni posamezniki. Da se novinarke in obiskovalke sej ne bi mogle pregrešiti in jih vseeno snemati, je ŠOU najela varnostnike, ki so na vhodu v sejno sobo vsem obiskovalkam pregledovali torbe in osebne dokumente. Tudi o prepovedi snemanja sej smo že večkrat poročale, oddaje pa lahko ponovno poslušate na naši spletni strani.
Za mandatno obdobje 2024–2026 za 42 poslanskih mest v študentskem zboru kandidira 60 študentk in študentov. Kaj vemo o njih?
Novinarke Univerzitetne redakcije smo na začetku prejšnjega tedna vsem kandidatom in kandidatkam poslale prošnjo za izjavo o kandidaturi, a se mnogi na našo prošnjo niso odzvali.
Akademija za glasbo (AG):
Na Akademiji za glasbo kandidirata dve listi. Na že znani listi Modri glasbeniki, ki ima mandat v trenutni sestavi študentskega zbora, za poslanko letos kandidira Evelin Krkovič. Njihova poslanska barva se skriva že v samem imenu liste, deluje torej pod okriljem kluba Modro za študente. Kandidatka za poslanko se na našo prošnjo za izjavo ni odzvala.
Druga lista nosi uraden naziv Lista študentov Akademije za glasbo – Takt. Po naših informacijah gre za listo, ki bi se v primeru izvolitve povezovala v opozicijski poslanski klub. Kandidaturo za poslanca je vložil Tristan Arko, vendar pa jo je Volilna komisija ŠOU zavrnila z obtožbo, da je kandidat oddal ponarejeno potrdilo o vpisu.
Akademija za gledališče, radio, film in televizijo (AGRFT):
Na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo kandidira le ena lista – Lista pozabljenih. Za poslanca kandidira Peter Alojz Marn, ki je kot trenutni poslanec v študentskem zboru član opozicijskega kluba Glas. Marn razloži odločitev za ponovno kandidaturo.
Akademija za likovno umetnost in oblikovanje (ALUO):
Na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje kandidirata dve listi. Na novonastali listi Proletariart za poslanca kandidira Mihael Fajt. Ta predstavi odločitev za kandidaturo in kako se bo povezoval v primeru izvolitve.
Druga lista, ki kandidira na ALUO, je lista Artvantgarda, ki ima mandat tudi v trenutni sestavi študentskega zbora. Lista je uradno neopredeljena, a se v praksi povezuje z Modrimi. Za poslanca na tej listi kandidira Nik Bernot. V pisni izjavi je dejal, citiramo: »Za kandidaturo sem se odločil, ker si želim z raznimi projekti, namenjenimi izboljšanju položaja študentov ALUO, prispevati k obštudijskemu življenju na akademiji, kot je to Artvangarda počela v preteklosti.« Glede povezovanja pa: »Mislim, da moram delovati v interesu študentov ALUO in za to se bom ves čas zavzemal. Ne načrtujem vključitve v katerega izmed poslanskih klubov, enako kot je v svojem mandatu storil tudi dosedanji poslanec ALUO.« Konec citata. Celoten odgovor prilagamo pod oddajo na spletni strani.
Biotehniška fakulteta (BF):
Na Biotehniški fakulteti kandidirata dve listi. Na novoustanovljeni listi Celica za poslanska mesta kandidirata Brin Zalar Schroers in Maja Debevc. V primeru zmage pri listi Celica pravijo, da se bodo v študentskem zboru povezali v poslanski klub, ki deluje v opoziciji Modrim in Povezanim. Zalar Schoers predstavi svojo odločitev za kandidaturo.
Na drugi listi Bovčka za poslanki kandidirata Nikolina Mencin in Ana Kočevar Baloh. Bovčka ima sicer mandat v trenutni sestavi študentskega zbora, deluje pa v poslanskem klubu Modro za študente. Kočevar Baloh se je na našo prošnjo za izjavo sicer odzvala in jo potrdila, a kmalu zatem dogovorjen termin odpovedala z besedami, citiramo: »Na našem faksu prihaja do ogromno enih trenj in se res bojim, da bi s svojo izjavo podžgala jezo oziroma da bi se potem moje besede obračale in vzele iz konteksta.« Konec citata. Na Radiu Študent sicer z zvočnimi izjavami dajemo možnost poslušanja točnih besed določene osebe.
Ekonomska fakulteta (EF):
Na Ekonomski fakulteti se letos odvija že ustaljen scenarij. Na listi Povezani EF, ki poslanska mesta zaseda tudi v trenutni sestavi študentskega zbora, letos kandidirata Marcel Kličić in Mark Čuden Drljača. Kandidata za poslanca se na našo prošnjo za izjavo nista odzvala. Ekonomska fakulteta sicer velja za trdnjavo Povezanih.
Kandidira tudi lista Sigma, ki pa kandidatov za poslanska mesta nima. Lista je kandidirala tudi v preteklosti, gre pa za listo, kjer so posamezniki socialno povezani s Povezanimi.
Fakulteta za arhitekturo (FA):
Na Fakulteti za arhitekturo kandidirata dve listi. Na listi Modul za poslanca kandidira Filip Slakan Jakovljević. V listi so mandat v študentskem zboru imeli med letoma 2020 in 2022, takrat so delovali z opozicijskimi poslanci.
Kandidira še lista Arhiaktiv, na kateri za poslanca kandidira Marko Štepec Soss. Lista trenutno deluje v poslanskem klubu Modro za študente, za prihodnji mandat pa njen kandidat pravi, da glede povezovanja v poslanski klub še ni odločen. V pisni izjavi je med drugim povedal, citiramo: »Za kandidaturo sem se odločil, ker verjamem, da sem v svojem dosedanjem delu v organu ŠOVZ veliko prispeval k dobrobiti študentov na fakulteti. V prihodnjem mandatu želim zasledovati predvsem cilj, ki je usmerjen v splošno študentsko problematiko. To seveda ne pomeni, da na fakulteti ne bomo še naprej razvijali kakovostnih vsebin.« Konec citata. Celotno izjavo bomo priložile pod oddajo na spletni strani.
Fakulteta za družbene vede (FDV):
Na Fakulteti za družbene vede letos kandidirajo celo tri liste, med temi dve novi in ena že obstoječa. Na listi Infrardeči za študente za poslanca kandidirata Nace Peric in Urban Beg. Več o kandidaturi pove Peric.
Na drugi novi listi, ki nosi ime Požar, za poslanko in poslanca kandidirata Mila Sredojević in David Tomažić. Več o razlogih za kandidaturo pove Sredojević.
Na listi Društveniki za poslanca kandidirata Max Davidović in Majk Zupančič. Davidović je tudi trenutni poslanec v študentskem zboru, lista pa je bila v tem mandatu uradno neopredeljena, čeprav je v preteklosti delovala z Modrimi. Davidović razloži odločitev za ponovno kandidaturo.
Fakulteta za elektrotehniko (FE):
Na Fakulteti za elektrotehniko na že obstoječi listi Štromar.si za poslanca kandidirata Tarik Kenjar in Val Omrčen, ki se na našo prošnjo za izjavo nista odzvala. Lista se v preteklem mandatu uradno ni povezovala v noben poslanski klub, so pa neuradno povezani s Povezanimi. Kenjar je sicer že bil poslanec, saj je med kratkotrajnim vmesnim študijem na Šoli za risanje in slikanje po nadomestnih volitvah v študentski zbor januarja letos z enim glasom podpore nadomestil poslanca Blaža Končana ter prav tako deloval s Povezanimi.
Kandidira sicer tudi lista Elektrina, ki pa nima kandidatov za poslanska mesta. Na volitvah je lista že nastopala, socialno pa so posamezniki povezani s Štromar.si, torej s Povezanimi.
Fakulteta za farmacijo (FFA):
Na Fakulteti za farmacijo kandidira le lista Farmacevti. Na njej za poslanko in poslanca kandidirata Ljupka Pavlova in Staš Juliano Štampar. Pavlova je na prejšnjih volitvah kandidirala na listi Drugdealer kot predstavnica v ŠOVZ. Lista Drugdealer je v trenutnem mandatu delovala z Modrimi, kar lahko morda pričakujemo tudi od liste Farmacevti. Poslanska kandidata se sicer nista odzvala na našo prošnjo za izjavo.
Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo (FGG):
Kot je že v navadi, na Fakulteti za gradbeništvo in geodezijo kandidira le lista Sile. Za poslanca kandidira Nejc Tacer, ki je trenutno tudi predsednik Študentskega sveta Univerze v Ljubljani in Študentskega sveta Fakultete za gradbeništvo in geodezijo. Povedal nam je, da je na fakulteti izredno malo študentov, ki pripravljajo dogodke, in da kandidira, ker ni bilo drugega kandidata. V študentskem zboru se bodo povezovali z Modrimi. Dodal je še, citiramo: »Glede na to da niti nimamo protikandidata, se raje ne bi izpostavljal, ker mi vsa ta ŠOU politika ni najbližje.« Konec citata. Trenutni poslanec, ki v študentskem zboru zastopa FGG, se sicer uradno ne povezuje z nobenim poslanskim klubom.
Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo (FKKT):
Na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo kandidirata dve listi. Na listi Lilasti za poslanca kandidirata Art Špegl in Luka Stanković. Svoje razloge za kandidaturo pojasni Stanković.
V trenutnem mandatu so se v listi formalno priključili opozicijskemu poslanskemu klubu Glas, glede naslednjega mandata pa pravijo, da ohranjajo odprte možnosti glede povezovanja. Vredno omembe pa je dejstvo, da Študentska organizacija FKKT, ki jo vodijo Lilasti, skupaj s kandidatno listo Strojnik.si danes organizira spoznavni žur. Lista Strojnik.si je tradicionalno povezana s Povezanimi.
Kandidira še nova lista Elementarci, na njej za poslanca in poslanko kandidirata Črt Saksida in Urška Torkar, ki se nam za izjavo nista odzvala. Glede na to da Elementarci v prihajajočih dneh s kandidatnimi listami Bovčka, Naš NTF in Modri glasbeniki soorganizirajo spoznavni žur, lahko predpostavljamo, da je nova lista blizu poslanskemu klubu Modro za študente.
Fakulteta za matematiko in fiziko (FMF):
Na Fakulteti za matematiko in fiziko kandidirata dve listi. Na novi listi Tenzor za poslanca kandidirata Timen Bobnar in Aleksej Luka Golobič. Več pove Bobnar.
Na že znani listi Mafija za poslanca kandidirata Borut Bončina in Andrej Polak. Kandidata smo kontaktirale za izjavo, vendar se nam nista odzvala. Na podlagi prejšnjih mandatov, v katerih je Mafija delovala s poslanskim klubom Povezani, lahko domnevamo, da bo tako tudi v primeru letošnje izvolitve.
Fakulteta za pomorstvo in promet (FPP):
S poslanskim klubom Povezani je povezana tudi lista Pomorščaki FPP, ki se na Fakulteti za pomorstvo in promet edina poteguje za mesto v študentskem zboru. Za poslanski stolček ponovno kandidira trenutna poslanka Urška Matejčić, ki se nam na povabilo za izjavo ni odzvala.
Fakulteta za računalništvo in informatiko (FRI):
Na Fakulteti za računalništvo in informatiko kandidirata dve listi. Na novoustanovljeni listi Delta za poslanko in poslanca kandidirata Neja Šalamon in Gašper Novak. Šalamon predstavi, zakaj se je odločila za kandidaturo.
Glede povezovanja v prihodnjem mandatnem obdobju Šalamon pove, da bi sodelovala z drugimi opozicijskimi listami.
Na drugi, že znani listi Friki kandidirata Julijan Fekonja Cizej in Ambrož Klančar, ki se na povabilo za izjavo nista odzvala. V prejšnjem mandatu so Friki sodelovali s Povezanimi.
Fakulteta za socialno delo (FSD):
Na Fakulteti za socialno delo kandidirata dve listi. Na novi listi Socialno delavni za poslanca kandidira Luka Maretić.
Za obstoječo listo ZA FSD kandidira Matija Kolman, ki je na prejšnjih volitvah kandidiral samostojno, vendar je prejel le pet glasov in ni bil izvoljen. Kolman se je prejšnji četrtek predstavil na soočenju obeh list. Šlo je za dogodek, ki sta ga organizatorja, Študentski svet FSD in lista ZA FSD, sprva želela zapreti za vse, ki ne študirajo socialnega dela. V dekanatu fakultete so nam povedali, da študentje za to nimajo nobene pravne podlage in da tega sami ne podpirajo. Dogodek je bil tako odprt za javnost, Kolman pa je v svoji predstavitvi povedal, da se bo v študentskem zboru ukvarjal z aktualno študentsko problematiko in zagovarjal želje ter pravice študentk socialnega dela. Dodal je, da se še ne obremenjuje s tem, s kom se bo povezoval v zboru. V trenutnem mandatu je poslanka liste ZA FSD sicer delovala s Povezanimi.
Fakulteta za strojništvo (FS):
Na Fakulteti za strojništvo na že obstoječi listi Strojnik.si za poslanca kandidirata Blaž Küplen in Žan Kumprej, ki se nista odzvala na našo prošnjo za izjavo. Küplen je na prejšnjih volitvah na listi kandidiral kot predstavnik v ŠOVZ-ju. Lista deluje v poslanskem klubu Povezani.
Kandidira še lista Leteči strojniki, v njej pa ni kandidatov za poslance. Lista je socialno povezana z listo Strojnik.si, torej s Povezanimi.
Fakulteta za šport (FŠ):
Na Fakulteti za šport na že znani listi SEM DIF za poslanko kandidira Mojca Melinc, ki se na naše sporočilo s prošnjo za izjavo ni odzvala. Lista je v tem mandatu delovala z Modrimi.
Fakulteta za upravo (FU):
Na Fakulteti za upravo je letošnja kandidatka za poslanko liste FUL povezani Mihaela Mudržoska, ki je bila na novinarsko vprašanje prav tako neodzivna. Kot že samo ime naznanja, je lista ful povezana s Povezanimi.
Pod imenom Samostojna kampanja za ŠOVZ sicer kandidira še Tilen Vidmar Bevčar.
Filozofska fakulteta (FF):
Na edini listi Filozofske fakultete – Združeni listi študentskih društev – za poslanko in poslanca kandidirata Maša Cvetežar in Jakob Spindler.
Medicinska fakulteta (MF):
Na Medicinski fakulteti kandidirata dve listi. Na listi Možgani Medicinske fakultete za poslanca kandidirata Jernej Ferjan in Filip Gaser. V trenutnem mandatu sta poslanca te liste delovala v opozicijskem poslanskem klubu Glas. Prisluhnimo še izjavi Gaserja.
Podobne razloge za kandidaturo je predstavil tudi Ferjan v pisni izjavi, ki bo dodana oddaji na spletni strani.
Kandidira pa še lista Novi obrazi MF. Lista je izšla iz liste Obrazi MF, ki je v preteklosti že zasedala poslanska mesta, glede na njihova socialna omrežja pa jih je mogoče povezati z Modrimi. Na listi za poslanki kandidirata Neli Crnkovič in Kaja Dolenc. Za prihodnji mandat pravita, da bosta obe delovali kot samostojni kandidatki. V pisni izjavi je Crnkovič povedala, da se je za kandidaturo odločila, ker je opazila, da zadnji dve leti, odkar je na faksu, študentje Medicinske fakultete niso bili dovolj informirani o delovanju ŠOU in ŠO MF ter o odločitvah, ki sta jih poslanca njihove fakultete sprejemala. Dolenc je odgovarjala podobno in z očitki na trenutna poslanca, ki sta bila v prejšnji mandat izvoljena na listi Možgani MF. Celotni izjavi kandidatk bomo priložile pod oddajo na spletni strani.
Naravoslovnotehniška fakulteta (NTF):
Na Naravoslovnotehniški fakulteti je Volilna komisija ŠOU spremenila število poslanskih mest iz dveh na eno. Za poslanski stolček na listi Združeni NTF kandidira Aljaž Rebol, ki se na našo prošnjo za izjavo ni odzval. Lista je bila ustanovljena za prejšnje volitve in kljub temu da se je takrat predstavljala kot neodvisna, je kaj hitro prišla pod okrilje Povezanih.
Zopet kandidira tudi lista Naš NTF, na kateri se za poslansko mesto poteguje Jon Vitezič. V preteklosti je lista delovala z Modrimi, na naša vprašanja pa se njen kandidat ni odzval.
Pedagoška fakulteta (PEF):
Na Pedagoški fakulteti kandidira le lista Najboljši pedagogi, na njej pa se za poslanski mesti potegujeta Manuela Ristić in Dajana Vukić. Lista deluje v poslanskem klubu Modro za študente, od njenih kandidatk pa nismo uspele pridobiti izjave.
Kandidaturo je ponovno vložila tudi lista Magistum, ki je v preteklosti delila stališča z opozicijskimi listami, vendar pa je volilna komisija zavrnila njeni kandidaturi za poslanski mesti, saj ju kandidata po pozivu nista ustrezno dopolnila. Poleg Hane Jenko je kandidaturo vložil še Lenart Kolja Kokalj. Kako komentira zavrnitev kandidatur?
Pravna fakulteta (PF):
Na Pravni fakulteti se prav tako spreminja število poslanskih mest, in sicer z enega na dve. Kandidira sicer le lista Pravna panda, ki v trenutni sestavi študentskega zbora deluje z Modrimi. Kandidata za poslanca sta Luka Miloševič in Oskar Škulj. Škulj, ki je bil v dijaških letih podpredsednik Dijaške organizacije Slovenije, je bil v preteklem mandatu tudi član Pritožbene komisije ŠOU. Po 16. členu volilnega pravilnika ŠOU zato ne bi smel kandidirati za mesto poslanca, saj se ti dve funkciji izključujeta.
Šola za risanje in slikanje (VŠRS):
Na tem zasebnem visokošolskem zavodu se je pojavila le samostojna poslanska kandidatura Bojana Tepića, sicer vodje Resorja za obštudijsko dejavnost ŠOU med letoma 2016 in 2018 in nekdanjega študenta radiologije na Zdravstveni fakulteti. V preteklosti je bil član skupine Povezani.
Šolski center za pošto, ekonomijo in telekomunikacije (ŠC PET):
Na Šolskem centru za pošto, ekonomijo in telekomunikacije zopet kandidira le lista S5 povezani. Za poslanca na listi kandidira David Hribar, njegovega kontakta pa nismo uspele izbrskati. Lista deluje s Povezanimi.
Poleg te je bila oddana še samostojna kandidatura Deana Petraša, ki kandidira za ŠOVZ.
Teološka fakulteta (TEOF):
Na Teološki fakulteti kandidira le ena lista, in sicer Človek sem. Na tej za poslanca kandidira David Jerman Lista v preteklem mandatu v študentskem zboru uradno ni bila povezana z nobenim poslanskim klubom. Svojo kandidaturo obrazloži Jerman.
Veterinarska fakulteta (VF):
Na Veterinarski fakulteti zopet kandidira lista Za veterino s poslansko kandidatko Marjeto Kenda. V preteklem mandatu je lista v zboru delovala z Modrimi.
Zdravstvena fakulteta (ZF):
Na Zdravstveni fakulteti kandidira že znana lista Pacienti. Na njej za poslanca kandidirata Boris Tepić in Matic Jelen. Jelen je funkcijo poslanca opravljal že v trenutnem mandatu, izvoljen pa je bil na nadomestnih volitvah januarja, ko je poslanec Fazli Gashi prevzel funkcijo predstavnika ŠOU v Študentski organizaciji Slovenije. Tudi Jelen je član Pritožbene komisije ŠOU, zato po volilnem pravilniku nima pravice biti voljen. Pacienti so v preteklem mandatu sicer delovali skupaj s Povezanimi.
Na Zdravstveni fakulteti kandidira še lista Druga pomoč, ki pa je brez poslanskih kandidatov.
Toliko o listah in kandidatih. Ličen prikaz tega, s kom se povezuje katera lista, lahko pogledate v videu, ki smo ga danes objavili na našem Youtube kanalu. V sredo pa vsi na volitve!
Celotne pisne izjave kandidatk in kandidatov:
Neli Crnkovič - Novi Obrazi MF
Zakaj si se odločila za kandidaturo?
- Za kandidaturo sem se odločila, ker sem opazila, da zadnji dve leti (od kar sem na faksu tudi sama), študentje Medicinske fakultete nismo bili dovolj informirani o delovanju ŠOU in ŠOMF in o odločitvah, ki sta jih poslanca naše fakultete sprejemala.
Kaj meniš o trenutnem delovanju ŠOU?
- S trenutnim delovanjem ŠOU nisem zadovoljna. Za študente se naredi premalo, sploh na področju študentske prehrane, sociale in bivanjske problematike. Vse finance pa morajo biti transparentne. Dovolj mi je tega, da denar izginja. Menim, da je ŠOU pustil velik delež študentov na cedilu.
S katerim poslanskim klubom se boš povezovala v naslednjem mandatu?
- Delovala bom neodvisno, podprla bom predloge za katere resnično verjamem, da so v najboljšem interesu vseh študentov, ne glede na to iz katerega poslanskega kluba bodo prišli. Obe kandidatki se strinjava, da bova delovali kot samostojni poslanki.
Kaja Dolenc - Novi Obrazi MF
Zakaj sem se odločila za kandidaturo?
- Ker menim, da se za študente naredi premalo in da smo s študentsko organizacijo in njenim delom preslabo seznanjeni. Študentom želim omogočiti okolje, ki nas povezuje in ne razdvaja, saj je študij že sam po sebi ogromen zalogaj. Zdi se mi tudi, da trenutna poslanca na naši fakulteti nista delovala v korist študentov, o njunem delu pa nismo bili ustrezno informirani. Menim, da bi študentom morale biti ponujene enake možnosti, hkrati pa želim delovati zgolj v njihovo korist.
Kaj mislim o trenutnem delovanju ŠOU?
- Trenutno delovanje se mora še izpopolniti. Glede sredstev sem mnenja, da se jih mora usmeriti k reševanju (trenutno) slabše podprtih problematik, sploh na področju sociale, študentske prehrane in bivanjske problematike. Poleg tega pa sem mnenja da mora biti razpolaganje z vsemi sredstvi in delovanje organizacije vseskozi transparentno.
S katerim poslanskim klubom se bom povezovala v naslednjem mandatu?
- Predstavnici naše liste in fakultete imava namen delovati neodvisno od poslanskih skupin znotraj študentskega zbora, torej kot samostojni poslanki.
Jernej Ferjan - Možgani MF
Za šou sem se začel zanimati, ko sem na internetu zasledil oddajo 5 minut za boljši šou, v kateri so izpostavljene pomanjklivosti njegovega delovanja. To me spodbudilo k udeležbi izobraževanja o delovanju šou. Po izobraževanju sem se v želji, da bi izboljšal delovanje in transparentnost šou in s tem vsesplošno kvaliteto študentskega življenja odločil za kandidaturo. Menim, da je šou trenutno pod železnim prijemom peščice ljudi, ki organizacijo že vrsto let vodijo v svojo korist, čeprav sami že dolgo niso člani študentske populacije, veliko proračuna ŠOU se namreč porazgubi oziroma porabi za financiranje projektov, od katerih imajo študentje malo koristi. Zdi se mi, da bi sredstva, ki jih zberemo študenti s koncesijami od študentskega dela, morala biti porabljena za reševanje ključnih problemov študentstva, kot so stroški bivanja in študentska prehrana. V naslednjem mandatu se bom, v kolikor bom izvoljen, povezal s poslanskim klubom Glas, ki trenutno deluje kot opozicija.
Nik Bernot - Artvangarda
Zakaj si se odločil za kandidaturo? Za kandidaturo sem se odločil, ker si želim z raznimi projekti, namenjenimi izboljšanju položaja študentov ALUO, prispevati k obštudijskem življenju na akademiji kot je to Artvangarda počela v preteklosti. Kaj meniš o trenutnem delovanju ŠOU? Menim da mora ŠOU v Ljubljani skrbeti za interese svojih študentk in študentov prek raznih vsebinskih in projektnih dejavnosti in za to se bom zavzemal tudi sam. S katerim poslanskim klubom se boš povezoval? Mislim da moram delovati v interesu študentov ALUO in za to se bom ves čas zavzemal. Ne načrtujem vključitve v katerega izmed poslanskih klubov enako kot je v svojem mandatu storil tudi dosedanji poslanec ALUO.
Komentarji
komi čakam
RŠ-povezani mirror image.
Vi ednaki kak oni
ednakovi*
Komentiraj