Povratek v volitve v ŠOW
V oktobrski Študentariji smo se vrnile na dan volitev v Študentsko organizacijo Univerze v Ljubljani, krajše ŠOU, ki so se na fakultetah odvile 9. oktobra. Govorile smo o seznanjenosti študentk in študentov z volitvami, pri čemer smo predstavile rezultate naše ankete, ki smo jo pred volitvami izvedle med študenti, za tem pa je sledila predstavitev dogajanja na dan volitev na nekaterih fakultetah ter kršitev pravilnikov o volitvah in volilni kampanji, ki so se zgodile.
-
del: Rezultati ankete o volitvah v študentski zbor ŠOU in študentske organizacije fakultet
-
del: Kršitve pravilnikov o volitvah in volilni kampanji na dan volitev
V zadnjem delu oddaje poglejmo še, do kakšnih kršitev pravil, ki jih ŠOU predpisuje glede volitev, je prihajalo na volilni dan. Na letošnjih volitvah je volilna komisija prejela in odločala o skupno 51 pritožbah glede kršitev volilne kampanje in volilnega pravilnika, o nekaterih kršitvah pa smo na univerzitetni redakciji že poročale. Med odmorom ene od mnogih sej so člani pojamrali, da so letos v enem dnevu prejeli več prijav kršitev, kot je bilo pred dvema letoma vseh prijav skupaj.
Kot že omenjeno, smo novinarke in novinarji Radia Študent na dan volitev obiskali več volišč in opazovali potek volitev. To je sicer naloga šestih volilnih inšpektoric in inšpektorjev, torej študentk in študentov, ki jih volilna komisija pooblasti za izvajanje nadzora nad potekom volitev.
Vsi pa očitno niso bili enako nepristranski. V javnost je na dan volitev pricurljalo zasebno sporočilo, ki ga je eden od volilnih inšpektorjev, Simon Trussevich, pošiljal znancem na Medicinski fakulteti. V njem je zapisal, citiramo: »Prosil bi te, da podpreš ekipo Obrazi MF na volitvah 9. oktobra.« Ob tem je dodal, da na tej »mladi in novi« listi kandidirajo njegovi kolegi, ki imajo dobro vsebinsko zastavljen program. Do njegove intervencije v volitve se je na seji opredelila tudi volilna komisija, ki je sporočila obsodila, a povedala, da Trussevich ni nadziral fakultet, na katerih je študente spodbujal k voljenju za svoje priljubljene liste.
Trussevich je v odziv na obtožbe za našo redakcijo zapisal, citiramo: »Drži, da sem znance povabil, da na MF UL podprejo moje kolege, ki so kandidirali in sem jih brez zadržkov podpiral do dneva volitev. Zaradi osebnih poznanstev sem o potencialnem konfliktu interesov obvestil tudi predsednika volilne komisije in zagotovil, da nadzora na Medicinski fakulteti ne bom izvajal, česar sem se držal – enako kot velja za vse volilne inšpektorje za njihovo matično fakulteto. Na dan volitev, ko sem opravljal nalogo volilnega inšpektorja, nisem nagovarjal nikogar naj voli za kogarkoli, zato menim, da sem svojo vlogo opravil korektno.«
Volilni odbori na posameznih fakultetah, volilni inšpektorji in volilna komisija so resnejše kršitve zaznali na Fakulteti za socialno delo, Fakulteti za matematiko in fiziko in na Biotehniški fakulteti. Na ostalih fakultetah volilni odbor, inšpektorice in volilna komisija na dan volitev niso opazile nobene posebnosti. Zanimivo pa je, da smo novinarke Radia Študent pri terenskem delu zaznale in nemalokrat tudi dokumentirale še mnogo več domnevnih kršitev ali sivih con, ki niso dočakale omembe v poročilih volilne inšpekcije.
Na Fakulteti za socialno delo je poleg liste ZA FSD kandidirala še lista Socialno delavni, ki je bila obtožena izvajanja pritiska na člane volilnega odbora. Gre za listo, ki je izrazila namero, da se bo v študentskem zboru povezovala v opozicijo oziroma je blizu poslanskemu klubu Glas. Za komentar o izvajanju pritiska smo prosile poslanskega kandidata te liste Luko Maretića, ki je bil izvoljen na mesto poslanca te fakultete.
Maretić
Volilni odbor na Fakulteti za socialno delo je volilno komisijo obvestil o tem, da so na dan volitev na hodniku blizu volišča nepoimenovane osebe, povezane z listo Socialno delavni, kričale izraz »Demokracija!«. Hkrati naj bi člane volilnega odbora nekatere osebe zmerjale z »debili«. Obtožbe komentira Maretič.
Maretić
Grožnje, da bodo zaradi naše prisotnosti poklicali policijo, je doživela tudi novinarka univerzitetne redakcije, ki je Fakulteto za socialno delo obiskala z namenom poročanja o volitvah. Člani volilnega odbora so povedali, da ovira delo na volišču in da jih moti s tem, ko jih gleda.
Na Fakulteti za matematiko in fiziko smo novinarke na terenu dan skoraj začele s kavico in zajtrkom – mimoidočim sta ju ponujali predstavnici študentske organizacije FMF, ob tem pa delili letake, ki so vsebovali promocije dogodkov v organizaciji koalicijske liste Mafija. Komentarjev nista želeli podajati, sta pa povedali, da sta tu v imenu študentske organizacije in ne liste Mafija. Več o sivih conah, ki jih je odkrivala lista Mafija, pove študentka fakultete.
Grdi triki
Nekaj metrov stran so predstavniki omenjene liste delili svoje lastne letake, na katerih so pokali šale na račun opozicijske liste Tenzor. Letake, volilno vzdušje in prisotnost članov Študentske organizacije Slovenije na volišču – Luka Mihaliča in Fazlija Gashija – komentira Žan Luka Kolarič, nosilec liste Mafija.
Žan Luka Kolarič
Pri Tenzorju so nam sicer takrat povedali, da to razumejo kot blatenje. Pred našo snemalko se je zato zgodil sledeči pogovor:
Pogovor na FMF-ju
Kaj pa so o tem menili predstavniki Mafije za mizo?
Mafija
Drugo listo na Fakulteti za matematiko in fiziko, listo Tenzor, je volilna komisija obtožila resnejših kršitev. Obtožbe komentira novoizvoljeni poslanec študentskega zbora Timen Bobnar.
Bobnar
Bobnar je dodal, da glede kršitve, ki se nanaša na značke z napisom Tenzor, ki so jih nosili člani liste, ostaja pri tem, da to ni enako izvajanju kampanje. Zadevo je primerjal s tem, da so študentje, ki niso bili povezani s kampanjo nasprotne kandidatne liste Mafija, nosili majice z logotipom Mafije in z njo tudi šli volit, pri njih pa to ni bilo zaznano kot problem ali kršitev.
Volilna komisija je presodila, da je do hujših kršitev prišlo tudi na Biotehniški fakulteti, in sicer s strani liste Celica. Dogajanje komentira Ema Švarc, ki je na tej listi kandidirala v upravni odbor Študentske organizacije Biotehniške fakultete.
Švarc
Lista Celica za dan volitev ni imela prijavljene volilne kampanje, njeni člani pa naj bi kljub temu izobešali plakate in delili tiskovine.
Za odziv na obtožbe o deljenju laboratorijskih halj z logotipom liste Bovčka ter pomoči svetovalca predsedstva ŠOU Kristjana Briškega pri volilni kampanji te liste smo se obrnile na kandidatko liste, ki se do zaključka redakcije ni odzvala na naša vprašanja. Njen odgovor bomo objavile pod oddajo na naši spletni strani.
Tudi na drugih fakultetah, kot so Pravna fakulteta, Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo in Naravoslovnotehniška fakulteta, je mimoidoča študentka lahko opazila nabor kršitev in obogatela s promocijskim materialom, vendar se nam čas v etru izteka. V naslednjih tednih nas čakajo še konstitutivna seja nove sestave študentskega zbora ŠOU, formiranje poslanskih klubov in volitve novih vodilnih pozicij, ki jih bomo budno, a utrujeno spremljale.
Komentarji
petarda
Komentiraj