Poslednji krOFF
Danes minevata dve leti od objave prvega KrOFFa. Znanstvena redakcija je nekaj dni potem, ko je Svetovna zdravstvena organizacija razglasila pandemijo, začela z dnevnimi novicami o širjenju koronavirusa in bolezni covid-19.
Dve leti po izbruhu pandemije smo globalno še vedno v pandemiji. Pričakujemo tudi lokalne poraste števila primerov okužb. Izkazalo se je, da imajo države z višjo precepljenostjo in prekuženostjo sedaj manj hospitaliziranih in umrlih, okuženih s SARS-CoV-2, kot tiste z manjšim dostopom do cepiv in slabšim zaupanjem v cepiva. Ključno je cepljenje starejših. Temu pritrjujejo analize števila umrlih in primerov okužb v Hongkongu, kjer je več kot 60 odstotkov starejših od 80 let necepljenih, v primerjavi z Novo Zelandijo, kjer sta taka le 2 odstotka. Delež primerov okužb, ki vodijo v smrt, je v Hongkongu namreč 4,7-odstoten, na Novi Zelandiji pa le 0,1-odstoten. Najboljše pa jo odnesejo države z visoko precepljenostjo v vseh starostnih skupinah. Ne vemo še, kako velik davek za zdravstvo, življenja ljudi in tudi ekonomijo bodo prinesle dolgoročne posledice okužb s koronavirusom.
Ker nimamo dobrih podatkov, težko ocenjujemo, kako prekuženi in precepljeni pri nas odhajamo v naslednji val. Vsekakor pa vemo, da naslednji val bo – in še kakšen za njim. Morda bodo valovi postali sezonski, kot je to običajno za ostale koronaviruse, ki so v porastu pozno jeseni in v začetku zime. Vsekakor pa bomo naslednjega pričakali brez KrOFFov znanstvene redakcije.
Poslednji KrOFF je spisala Zarja.
Dodaj komentar
Komentiraj