Virusni razmah
Bolsonaro se poleg političnih pritiskov istočasno sooča tudi z nevarno širitvijo epidemije, za kar je v znatni meri kriv sam. Medtem ko se v Evropi širjenje koronavirusa umirja, je 209-milijonska Brazilija potencialno žarišče širjenja okužb. Do sedaj so potrdili več kot 67 tisoč okužb in izvedli 330 tisoč testov, kar je premalo za prikaz dejanskega stanja okužbe. Število vseh testiranih je le tisoč petsto na milijon prebivalcev, kar je na primer šestnajstkrat manj kot v Sloveniji.
V trenutnih okoliščinah ne pomagajo dejanja predsednika Bolsonara, ki se ves čas pojavlja v javnosti in organizira množične shode v svojo podporo. Tudi na kadrovskem področju so njegove poteze milo rečeno sporne, saj je sredi aprila odstavil ministra za zdravje Luiza Henriqueja Mandetto, zagovornika omejevanja javnega življenja in družbenega distanciranja. Nadomestil ga je advokat brazilske ekonomije Nelson Teich, ki je na prvi novinarski konferenci izpostavil, da želi omiliti ukrepe za zajezitev virusa. Bolsonarovem teatru navkljub so se posamezne zvezne države odločile za uveljavitev ukrepov karantene.
Z izvajanjem testiranja pa imajo težave tudi v Ekvadorju, ki je trenutno druga južnoameriška država po številu okuženih. Sunkovit porast okužb v preteklem tednu je posledica počasnega procesiranja testov, saj se na rezultate v povprečju čaka en teden. Počasnosti navkljub bi se širitvi v veliki meri lahko izognili, če bi že ob sumu na okužbo odredili izolacijo.
Dodaj komentar
Komentiraj