Bova lepa, bova fit
Novoletnih zaobljub marsikdo ne pomni več, poletje pa je vsak dan bližje. Študenti v svoje naporne urnike včasih le stežka vključijo še športno aktivnost. Prosti čas najdejo večkrat pozno popoldne, velikokrat pa slišimo, da visoko intenzivna vadba v večernih urah ni priporočljiva, saj naj bi slabo vplivala na spanec. Mit ali resnica? O tem so poročali znanstveniki in znanstvenice v reviji Experimental Physiology.
Visoko intenzivna vadba je trening, večinoma sestavljen iz intervalov intenzivnih vaj, med katerimi ima športnik na voljo le kratek čas za okrevanje. V zadnjem času je tak tip vadbe zelo priljubljen, saj je v nasprotju z ostalimi, trening kratek. Navadno intenzivna vadba traja do trideset minut. Pogosto so vaje pripravljene tako, da človek uporablja lastno težo, neredko pa vključujejo tudi tek, kolesarjenje in boks.
Prednosti takšne vadbe se ne razlikujejo bistveno od ostalih športnih aktivnosti. Z vadbo krepimo svoje zdravje, imamo povprečno nižji krvni tlak, manjše tveganje za razvoj ateroskleroze, sladkorne bolezni in debelosti. Bistvena razlika je v času trajanja vadbe, saj intenzivni trening traja le pol ure.
Znanstvenice in znanstveniki z univerze Charles Sturt v Avstraliji so raziskovali mit, ki pravi, da pozna vadba ni primerna, zlasti zaradi negativnega vpliva na spanec. V raziskavo so vključili le enajst prostovoljcev, kar je zelo malo. Pri moških srednjih let, ki so v eksperimentu telovadili, so spremljali vpliv na njihov spanec ter apetit.
Opravili so tri različne cikle intenzivnih kolesarskih vaj, in sicer zjutraj, popoldne in zvečer. Ob zaključku eksperimenta so preiskovancem odvzeli vzorce krvi. Merili so namreč vsebnost hormonov, ki se sproščajo pri ljudeh ob občutku lakote. Z različnimi metodami pa so pri preiskovancih odkrivali tudi značilnosti spanca.
Prišli so do sklepa, da popoldanska vadba ne vpliva na kakovost spanca, obenem pa so ugotovili, da je pozen trening pri preiskovancih zmanjšal občutek lakote. To so pokazali tudi krvni testi, ki so zaznali manjšo koncentracijo hormona grelina, ki spodbuja željo po hrani. Poleg tega so preiskovanci pri večerni vadbi imeli boljše rezultate. Da bodo nova odkritja zanesljiva, bo treba v prihodnosti preveriti rezultate.
Vajenec Matej gre rad teč, tudi takrat, ko ma dela preveč.
Dodaj komentar
Komentiraj