17. 12. 2021 – 8.00

Dolgoprsti rak

Audio file

Ameriška raziskovalna skupina v reviji Nature Nanotechnology poroča, da lahko rakave celice po nanocevkah ukradejo mitohondrije imunskim celicam.

Za napredovanje raka je ključno, da imunskemu sistemu ne uspe odstraniti rakavih celic. Te se imunskemu sistemu izognejo na več načinov, denimo tako, da okoli tumorja ustvarijo okolje, ki zavira imunske celice. Ali pa tako, da imajo na površini proteine, ki imunskim celicam služijo kot signal, da teh celic ne smejo napadati.

Člani ameriške raziskovalne skupine so preučevali interakcije med rakavimi in imunskimi celicami, pri tem pa so celice raka dojke inkubirali skupaj z različnimi imunskimi celicami. Z elektronsko mikroskopijo so opazili, da so bile rakave in imunske celice po skupni inkubaciji fizično povezane s cevkami, ki v premeru meriju nekaj nanometrov.

Razne celice si lahko po tovrstnih nanocevkah izmenjujejo snovi, pa tudi organele. Predhodno je bilo pokazano, da si celice povrhnjice po takih cevkah izmenjujejo tudi mitohondrije, ki celice preskrbujejo z energijo. Pri nekaterih rakih je bila opažena povezava med povečanjem števila mitohondrijev in napredovanjem tumorja ter razvojem odpornosti proti kemoterapiji. Zato so znanstvenice in znanstveniki mitohondrije v imunskih celicah obarvali s fluorescenčnim barvilom, nato pa so jih inkubirali skupaj z rakavimi celicami. Po nekaj urah so fluorescenčni signal opazili tudi v rakavih celicah. V nadaljevanju raziskave so obarvali mitohondrije v rakavih celicah. Mitohondriji so le redko potovali v nasprotni smeri, torej iz rakavih celic v imunske. To nakazuje, da je potovanje mitohondrijev pretežno enosmerno, in sicer iz imunskih celic v tumorske.

Raziskovalke in raziskovalci so pomerili tudi metabolično stanje rakavih in imunskih celic. Ugotovili so, da se je metabolna aktivnost imunskih celic zmanjšala, kadar so bile rakave in imunske celice inkubirane skupaj. Ravno nasprotno pa so rakave celice postale metabolno bolj aktivne, verjetno zaradi na novo pridobljenih mitohondrijev.

Mitohondriji imajo pomembno vlogo pri več procesih, ki se odvijajo v imunskih celicah. Kraja mitohondrijev je morda eden od načinov, s katerimi rakave celice utišajo imunski odziv, saj so imunske celice v okolici tumorja zaradi kraje onesposobljene. Raziskovalna skupina je zato na miših preizkusila učinkovino, ki preprečuje nastanek nanocevk. Učinkovina je preprečila prenos mitohondrijev v rakave celice ter tudi izrazito upočasnila rast tumorjev v miših.

Kraja mitohondrijev iz imunskih celic je morda eden od načinov, kako rak prelisiči imunski sistem, vendar predstavlja tudi možno tarčo za nova protirakava zdravila.

Prenos mitohondrijev je spremljala Angelika.

Aktualno-politične oznake

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.