En mjčken za puflikat

Aktualno-politična novica

Lepilni trak je vsestransko orodje doma, v pisarni ali v delavnici. Z razvojem novih tehnologij na področju lepil pa sedaj širi svojo uporabnost tudi v operacijske sobe. Znanstvena ekipa strojnih inženirjev in zdravnic je namreč razvila nov lepilni trak oziroma obliž, s katerim lahko zakrpamo luknje in rane na prebavnem traktu brez kirurškega šivanja

Kot vsi enostranski lepilni trakovi je tudi ta sestavljen iz dveh plasti – lepljive in nelepljive. Lepljiva plast vsebuje PVA, poliakrilno kislino ter organsko spojino NHS ester. Zaradi svoje sestave se, v nasprotju z obstoječimi tehnologijami za zapiranje ran, ta obliž zalepi na tkivo v nekaj sekundah, brez uporabe dodatnih pripomočkov in brez puščanja. Poliakrilna kislina namreč ustvari začasno lepljivo vez s tkivom takoj ob stiku tako, da absorbira vlago na površini tkiva. S tem tudi izsuši vrhnjo plast, kar omogoči NHS estrom, da se vežejo na proteine v tkivu in tako dodatno okrepijo vezi med lepilom in površino. 

Nelepljiva plast lepilnega traku je narejena iz hidrofilnega poliuretana. Ta deluje kot pregrada med lepilom in sosednjimi tkivi ter poveča samo robustnost obliža, saj preprečuje, da bi lepilo zaradi absorpcije vlage izgubilo svojo prvotno obliko. Poleg tega se mehanske lastnosti nelepljive plasti iz hidrofilnega poliuretana ujemajo z mehanskimi lastnostmi tkiva prebavil. To omogoči nemoteče delovanje prebavil med celjenjem.

Lepilni trak je znanstvena ekipa preizkusila na poškodovanih prebavilih prašičev in podgan. Pri tem so spremljali, kakšne so mehanske lastnosti traku ter kakšni sta njegovi biokompatibilnost in biorazgradljivost. Lepilo se je med preizkusi pritrdilo na tkivo v roku desetih sekund, na svojem mestu pa je trak zdržal več kot en mesec. Zaradi svoje fleksibilnosti se je v tem času prilagajal naravnemu gibanju organov, zaradi česar med celjenjem ni oteževal prebave. Poleg tega se je lepilni trak po 12 tednih v telesu začel postopoma razgrajati, pri čemer skozi celoten proces ni povzročil vnetij ali pustil ostankov na katerihkoli organih

Rezultati raziskave kažejo, da je predstavljen obliž primerna alternativa kirurškemu šivanju, ki za učinkovito zdravljenje zahteva višji nivo znanja in natančnosti. To je še dodatno pomembno v primeru operacij na prebavilih, kjer lahko zaradi napake v šivih pride do razlitja in posledične zastrupitve. Kljub uspehu pri operacijskih posegih na živalih pa mora pred uporabo na ljudeh lepilni trak prestati še kar nekaj kliničnih preizkusov ter odobritev s strani Uprave za živila in zdravila. 

 

Pet minut vašega časa je z novico o znanosti zakrpala Rebeka.

 

Aktualno-politične oznake: 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness