Evolucijski razlogi za napredovalo obliko raka
Ameriška raziskovalna skupina v znanstveni reviji FASEB BioAdvances poroča, da je gen SIGLEC12 pri ljudeh povezan z napredovalo obliko določenih vrst raka. Določitev genskega profila posameznika bi se lahko tako med drugim uporabljala za določitev diagnoze in ocene tveganja za razvoj napredovale oblike maligne bolezni.
Preučevani gen predstavlja genski zapis za celični receptor, ki se nahaja na površini epitelijskih celic in uravnava celično signalizacijo. Epitelijske celice pokrivajo površino kože in notranjih organov. Med evolucijo je gen za celični receptor Siglec12 pri ljudeh izgubil svojo funkcijo in bil podvržen nesmiselnim mutacijam, zato se počasi izloča iz populacije.
Mutirani gen pa se vseeno lahko izrazi v obliki proteina na epitelijskih celicah, v katerih spodbuja kancerogene procese. Prav to bi lahko bil razlog za slabšo prognozo napredovalega raka. Po drugi strani je funkcija gena za celični receptor pri primatih, ki so v evolucijskem pomenu naši najbližji sorodniki, brezhibno ohranjena. Znano je, da so pri primatih karcinomi precej manj pogosti kot pri ljudeh.
Medtem ko so raziskovalke in raziskovalci zabeležili, da je mutirani protein prisoten zgolj v 30 do 40 odstotkih zdravih človeških epitelijskih celicah, so ga pri napredovalih rakih zabeležili v več kot 80 odstotkih rakastih celic. Preživetje je pri napredovalem raku črevesja ocenjeno na 51 mesecev, ob prisotnosti mutiranega proteina pa samo na 28 mesecev. Zanimiva je ugotovitev, da se učinek mutiranega proteina izrazi le ob prisotnosti dejavnikov tveganja, kot sta kajenje ter uživanje alkohola in rdečega mesa.
Sodeč po rezultatih študije, se torej napredovale oblike maligne bolezni, ki se razvijejo iz epitelijskih celic, pogosteje pojavljajo pri posameznikih, ki imajo v svojem genskem zapisu prisoten gen SIGLEC12.
Zdravega opičjega gena si želi Andrea.
Dodaj komentar
Komentiraj