12. 3. 2018 – 7.05

Globokozemeljski rezervoarji vode

Audio file

Znanstveniki in znanstvenice z več univerz po svetu so sodelovali pri študiji o zalogah vode globoko v zemeljskem plašču. Obsevanja diamantov, izkopanih v Afriki  in Aziji, so pokazala, da vsebujejo vodo, kar nakazuje na to, da so globoko v zemeljski skorji še neodkrite zaloge vode.

 

Ekipa znanstvenikov iz Združenih držav Amerike, Kanade in s Kitajske je s pomočjo infrardečih in rentgenskih laserskih žarkov odkrila sledi ledu VII, kristalne oblike vode, ki nastane pod visokim pritiskom. Minerali, uporabljeni v študiji, so bili izkopani v Južni Afriki, na Kitajskem, v Kongu in Sierri Leone. Specifično pa so znanstveniki proučevali diamante in s pomočjo difrakcije, procesa lomljenja laserske svetlobe v kristalu, ter absorpcijskih spektrov svetlobe dokazali povečano vsebnost vode v danih kristalnih tvorbah.

 

Količine vode na zemeljski površini ni težko oceniti, drugače pa je s količinami vode pod njo. Večina svetovne vode se sicer nahaja v skorji, torej najvišji plasti zemeljskega plašča, prej omenjena študija pa je zadevala globlje plasti. Čeprav večina diamantov nastaja v zgornjem plašču, v globinah med 150-imi in 250-imi kilometri, jih nekaj nastane tudi globlje. Prehodno cono med zgornjim in spodnjim plaščem označuje globina med 400-timi in 660-imi kilometri, diamante, nastale na tej globini, pa lahko prepoznamo na podlagi elementarne strukture primesi, ki je izjemno specifična glede na globino.

 

Iz prejšnjih študij vemo, da je količina vode v zgornjem plašču relativno skromna, medtem ko se tisto v prehodni coni ocenjuje na 0,1 odstotka masnega deleža, kar je desetkrat več kot v zgornjem plašču. Dane številke so interpretirali na podlagi raziskav kamnin, za katere točno vedo, na kateri globini so nastale.

 

Kot omenjeno so v diamantih našli sledi ledu VII, ki nastane pod visokom pritiskom. Razen v laboratorijih so na Zemlji tako veliki pritiski mogoči samo v globinah Zemeljske skorje. Vsebnost ledu tako nakazuje skoncentrirana skladišča vode v globinah do 660 kilometrov. Opisana raziskava bo znanstvenikom omogočila natančnejše izračune glede količine vode v globinah Zemlje.

 

Z vami je po domačem vrtu že navsezgodaj ril vajenec Nejc.

 

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.