6. 6. 2024 – 7.05

Ostrigarji imajo radi metal

Audio file
Vir: wikimedia commons

Projekt Nova Egipčanska Delta načrtuje vzpostavitev novih obdelovalnih površin na severozahodu Egipčanske puščave. Napajale naj bi jih prečiščene kmetijske odpadne vode z območja delte Nila. V odpadnih vodah so izmerili povečano slanost in našli 18 različnih težkih kovin. V sklopu projekta je raziskovalna skupina za bioremediacijo ugotavljala čistilno učinkovitost treh vrst glive ostrigar. Svoje ugotovitve so podrobneje predstavili v reviji Environmental Science and Pollution Research.

 

Ostrigarji so druga najpogosteje kultivirana goba na svetu, takoj za šampinjoni. Učinkovito razgrajujejo celulozo in lignin, zato jih lahko gojimo na širokem naboru odpadkov. Nekatere glive lahko odstranijo kovine iz vode, kar se izkazuje kot zelo uporabno za dekontaminacijo odpadnih vod. 

 

V poskusu so uporabili tri vrste ostrigarjev: Pleurotus ostereatus ali bukovega ostrigarja, Pleurotus pulmonarius in Pleurotus floridanus. Najprej so vsako vrsto ostrigarja gojili na treh različnih mešanicah naravnega medija in agarja. Tako so ugotovili pogoje za optimalno rast micelija ostrigarjev. Na agarju z izvlečkom krompirja je bila zabeležena najbolj optimalna rast za vse tri vrste ostrigarjev. Sledila je inokulacija tekočega gojišča z miceliji. V tekočem mediju je najbolje uspeval bukov ostrigar. Finale poskusa je bil opravljen v tekočem gojišču z mešanico krompirjevega medija in odpadne vode. 

 

Odpadna voda je vsebovala kar 18 različnih kovin. Od teh je pri dvanajstih prišlo do znatnega zmanjšanja koncentracije v gojiščih z glivami. Bukov ostrigar je bil najučinkovitejši pri odstranjevanju aluminija, kobalta, kroma in niklja. Kobalt je denimo odstranil v kar 95,87 odstotkih. Ostrigar Pleurotus pulmonarius je bil najbolj učinkovit pri odstranjevanju kadmija, silicija, kositra, stroncija in vanadija. Vanadij je odstranil v kar 96,24 odstotkih. Pleurotus floridanus pa je bil najučinkovitejši pri odstranjevanju barija, železa in molibdena. Molibden je odstranil v kar 97,34 odstotkih.

Rezultati kažejo toleranco ostrigarjev do elementov kovin. Težke kovine so absorbirali in kemično spremenili v netopne spojine do te mere, da bi vodo lahko ponovno uporabili v kmetijske namene. Pri ponovni uporabi vode jih ovira le še previsoka slanost, a rešitve za ta problem ostrigarji žal nimajo.

 

Z ostrigarji se je družila vajenka Špela.

Aktualno-politične oznake

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj