25. 1. 2024 – 7.05

Posmrtno odganjanje insektov

Audio file

Forenziki si pri določanju starosti trupel, starejših od 72 ur, pomagajo z insekti, ki truplo kolonizirajo. Ali jim lahko uporaba repelenta oteži delo?

 

Forenziki si pri določanju starosti trupel, starejših od 72 ur, pomagajo z insekti, ki truplo kolonizirajo. To postane po dvainsedemdesetih urah bolj zanesljiv znak smrti kot denimo temperatura kadavra. Mednarodna raziskovalna skupina je preučila vpliv uporabe repelenta proti insektom na kolonizacijo trupla z insekti. Izsledke so objavili v reviji Journal of Medical Entomology.

 

Na naselitev trupla z žuželkami vplivajo temperatura okolja, lokacija in velikost trupla, prisotnost drog, zdravil in strupov. Eden izmed dejavnikov, ki še ni bil dodobra raziskan, je prisotnost repelenta proti insektom. V študiji so  znanstvenice in znanstveniki med seboj primerjali vpliv  dveh različnih repelentov. Uporabili so izvleček limoninega evkaliptusa, ki odganja mrčes in ima fungicidne učinke. Drugi repelent je bil DEET, pogosto uporabljen insekticid. Na živalske ostanke so ga nanesli v 40-odstotni in 98-odstotni koncentraciji. 

 

V poskusu so prašičje noge napršili z izbranimi repelenti ter jih položili v odprte zabojnike na prostem. To je insektom omogočilo dostop do razpadajočega tkiva. Kot kontrolni poskus je bila uporabljena noga, ki je niso poškropili z repelentom. Posamezen poskus je trajal dvainsedemdeset ur, prašičje noge pa so pregledali trikrat na dan. Po treh dneh so zabojnike zaprli in z nog pobrali vse odrasle insekte, ličinke in jajčeca, ki so se nanje naselili.

 

Pobrane insekte so na podlagi morfoloških lastnosti s pomočjo določevalnih ključev določili do družine. Med družinami so primerjali številnost ter stopnjo razvoja jajčec, ličink in odraslih osebkov, ki so se razvili na posamezni prašičji nogi.  

 

Pri 98-odstotni koncentraciji repelenta DEET so ob koncu poskusa  na živalskih ostankih našli manj odraslih muh, jajčec in ličink. Pri 40-odstotni koncentraciji DEET-a in repelentu iz limoninega evkaliptusa se število žuželk ob koncu poskusa ni bistveno razlikovalo od kontrolnega poskusa.



 

Rezultati raziskave prispevajo k razumevanju dejavnikov, ki lahko vplivajo na kolonizacijo in razvoj žuželk v truplih. Iz rezultatov poskusa so ugotovili, da pri določanju časovnega intervala, ki je pretekel od smrti posameznika, ni treba dodatno upoštevati predhodnega nanosa repelentov. 

 

Z repelentom DEET se je našpricala vajenka Marisa.

 

https://academic.oup.com/jme/advance-article/doi/10.1093/jme/tjad148/74…

Photo by cottonbro studio: https://www.pexels.com/photo/body-marking-on-the-pavement-of-the-crime-…

Aktualno-politične oznake

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.