Prebavljivo z nočnimi metulji
Žuželke predstavljajo največjo skupino pretežno rastlinojedih živali na svetu. V sklopu svoje prehrane žuželke pogosto zaužijejo tudi mikrobe z rastlin in njihovega okolja, pri tem pa veljajo za zelo odporne na bakterijske okužbe. Črevesne bakterije predstavljajo pomembno zaščito pred mikrobi tako pri vretenčarjih kot tudi nevretenčarjih.
Znanstvenice in znanstveniki so v nedavno objavljenem članku podrobneje preučili mikrobe v črevesju gosenic bombaževe sovke. Gre za vrsto vešče oziroma nočnega metulja, pri kateri se v teku razvoja sestava mikrobov v črevesju spremeni. Na začetku razvoja gosenic namreč v črevesju prevladujejo virulentne vrste mikrobov, medtem ko pri starejših prevladuje vrsta Enerococcus mundtii.
Znanstveniki in znanstvenice so želeli poiskati dejavnike, ki vplivajo na sestavo črevesnih mikrobov pri gosenicah, zato so izolirali posamezne mikrobe in opazovali njihovo medsebojno delovanje. Ugotovili so, da vrsta E. mundtii zavira rast ostalih mikrobov z izločanjem antimikrobnega peptida, imenovanega mundticin KS. Izkazalo se je tudi, da toksina pri mladih gosenicah ni, medtem ko pri starejših njegova koncentracija močno naraste.
Rezultati raziskave odpirajo vprašanje, ali podoben mehanizem spremembe mikrobne združbe v črevesju poteka tudi pri ostalih vrstah žuželk. Na novo odkriti antimikrobni peptidi so lahko uporabni tudi kot konzervansi hrane, poznavanje mehanizma delovanj črevesnih mikrobov pri žuželkah pa lahko prispeva k boljšemu biološkemu nadzoru nad vrstami škodljivih rastlinojedih žuželk.
Od prebavljivega pa še k neprebavljivemu. Atraktivno poimenovanje na novo odkritih vrst ima v današnjem času velik pomen za njihovo nadaljnjo usodo. V preteklem tednu je bila tako atraktivno poimenovana nova vrsta nočnega metulja oziroma vešče. Od svojih sorodnih vrst se razlikuje po rumenkasto-belih luskah na glavi pri odraslih osebkih. Vrsto so poimenovali Neopalpa donaldtrumpi. Ostaja pa vprašanje, kako bo poimenovanje vplivalo na njeno nadaljnje preživetje.
Torkovo jutro je z nočnimi metulji začel Sebastjan.
Dodaj komentar
Komentiraj