16. 2. 2024 – 7.05

Prediktivna psihoza

Audio file

Psihoza je duševna motnja, za katero je značilno spremenjeno delovanje možganov. Pri preprečevanju pojava psihoze je ključno njeno čim zgodnejše odkritje. Visoko tveganje za nastanek psihoze se najpogosteje ugotavlja s pomočjo strukturiranih intervjujev, ki jih opravijo visoko usposobljeni medicinski delavci. Stanje visokega tveganja za nastanek psihoze pa lahko indicirajo tudi strukturne spremembe možganov. Mednarodna raziskovalna skupina je s pomočjo slikovnih in kliničnih podatkov izdelala model strojnega učenja, namenjen identifikaciji posameznikov in posameznic z visokim tveganjem za nastanek psihoze.

Za učenje modela je raziskovalna skupina uporabila slike možganov, pridobljene z magnetno resonanco. Slike med drugim vsebujejo informacije o debelini in površini možganske skorje ter o znotrajlobanjskem volumnu. Približno polovica slikovnih podatkov je bila pridobljena pri zdravih posameznikih, druga polovica pa pri posameznikih z visokim tveganjem za nastanek psihoze. Visoko tveganje za nastanek psihoze je bilo predhodno ugotovljeno na podlagi kliničnega intervjuja. Na podlagi pridobljenih podatkov je raziskovalna skupina ustvarila model. Ta ob vnosu strukturne slike možganov izračuna, ali pri posamezniku obstaja visoko tveganje za nastanek psihoze.

Audio file
13. 4. 2023 – 21.30
Blazno resno o blaznosti

Zgolj pri tridesetih odstotkih ljudi, pri katerih je potrjeno visoko tveganje za nastanek psihoze, se psihoza dejansko pojavi oziroma diagnosticira. Raziskovalna ekipa je svoj model testirala na kliničnih podatkih. Opazili so triinsedemdesetodstotno natančnost pri razvrščanju posameznikov v skupini zdravih oziroma takšnih z visokim tveganjem za nastanek psihoze, pri katerih se je psihoza kasneje v življenju dejansko tudi pojavila. Pri ločevanju med posamezniki z visokim tveganjem za nastanek psihoze z dejansko kasnejšo psihozo od tistih z visokim tveganjem, ki psihoze kasneje niso razvili, se je model odrezal zgolj s petdesetodstotno natančnostjo.

Čeprav raziskovalna skupina meni, da bi bilo slikanje z magnetno resonanco možganov pri osebah s klinično visokim tveganjem lahko koristno za napovedovanje pojava psihoze, so opažene natančnosti dotičnega modela občutno nižje od strokovne presoje.

 

Vir slike: Bing image creator

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.