Ptice vinogradnice
Vinogradi predstavljajo pomemben habitat mnogim vrstam ptic, kljub intenzivnemu upravljanju. V študiji je evropska raziskovalna skupina ugotavljala, kako sestava vinogradne krajine vpliva na ptice gnezdilke. Posneli so oglašanje ptic v 93 vinogradnih krajinah Francije, Nemčije in Avstrije in ugotovili, da že majhna pokritost s polnaravnimi habitati močno poveča raznolikost vrst. Svoje izsledke so objavili v reviji Basic and Applied Ecology.
Vinska trta je v določenih predelih Evrope prevladujoča vrsta trajnice. Vinogradna krajina, ki se upravlja na tradicionalen način, je sestavljena iz vinogradov in polnaravnih habitatov, kot so mejice, travišča in majhni gozdovi. Mejice so ozki pasovi dreves in podrasti, ki razmejujejo obdelovalne površine. Posledično tam najdemo širok nabor različnih vrst, med njimi tudi ptic. Polnaravni habitati v vinogradni krajini načeloma zasedajo majhno površino. Kljub temu močno doprinesejo k biodiverziteti krajine. Za večino vrst ptic v takšni krajini so drevesa, grmi in podrast ključnega pomena za gnezdenje, prehranjevanje in zavetje. V regijah, kjer upravljanje z vinogradi postaja intenzivnejše, se povečuje odstranjevanje podrasti ter uporaba pesticidov in herbicidov. Pogostejše je odstranjevanje polnaravnih habitatov za lažji dostop strojev in povečevanje pridelovalne površine. Vinorodne krajine tako preoblikujejo v monokulturna polja.
Raziskovalna skupina se je osredotočila predvsem na polnaravne habitate v krajinah, kjer je upravljanje z vinogradi intenzivno. V Franciji so izbrali 29 krajin, v Avstriji in Nemčiji pa po 32. V vseh krajinah so izbrali vzorčna mesta s polmerom 200 metrov. V sredino vzorčnega mesta so na višini metra in pol postavili zvočni snemalnik. Zvok so snemali od aprila do junija, ko gnezdi največ ptic. Delež polnaravnih habitatov znotraj vzorčnega mesta so določili z analizo zračnih posnetkov.
V Franciji so posneli 51 različnih vrst ptic, v Nemčiji 50 in v Avstriji 46. Skupno so posneli oglašanje 72 različnih vrst ptic. Najpogosteje zastopana vrsta v vseh državah je bila vrana. V Franciji so bile poleg vrane tri najbolj zastopane vrste zelena žolna, ščinkavec in drozg. V Nemčiji sraka, velika sinica in repnik, v Avstriji pa fazan, gozdni škrjanec in slavček. Od posnetih vrst je na seznamu ranljivih vrst Svetovne zveze za ohranjanje narave le grlica. Pri vsaj petodstotni pokritosti s polnaravnimi habitati so zabeležili strmo naraščanje raznolikosti vrst ptic.
Raziskovalna skupina je ugotovila, da že majhna pokritost s polnaravnimi habitati močno poveča število vrst ptic. Številčnost populacij upada pri 39 odstotkih zabeleženih vrst, čeprav je večina uvrščenih med najmanj ogrožene. Upadanje števila vrst ptic kmetijskih krajin v Evropi bi lahko omejili s spodbujanjem ohranjanja polnaravnih habitatov. Z vpeljavo takega ukrepa ne bi niti pretirano skrčili pridelovalne površine vinogradov.
S pticami je o vinu razpravljala vajenka Špela.
Dodaj komentar
Komentiraj