16. 1. 2017 – 7.05

Spolna diskriminacija med virusi

Audio file

Znanstveniki z londonske Univerze Royal Holloway so z matematičnim modelom pokazali, da virusi pri ženskah povzročajo manjšo smrtnost kot pri moških v primeru možnega prenosa virusa z matere na otroka.

Moški pogosteje obolevajo za hujšimi oblikami infekcijskih bolezni, tudi smrtnost je pri nekaterih okužbah višja kot pri ženskah. Tako na primer oralna okužba s humanim papiloma virusom pri moških petkrat pogosteje napreduje v raka. Prav tako se tuberkuloza pogosteje konča s smrtjo pri moških kot pri ženskah. Razlike med spoloma si običajno razlagamo z močnejšim imunskim odzivom pri ženskah. V prej omenjenem članku pa znanstveniki razloge za različen potek bolezni glede na spol iščejo v mikrobnih povzročiteljih.

Tako moški kot ženske lahko prenašajo viruse na druge ljudi v njihovi okolici, kar imenujemo horizontalen način prenosa. Samo ženske pa omogočajo prenos z matere na otroka med nosečnostjo, porodom ali z dojenjem. To predstavlja dodaten vertikalen način prenosa povzročitelja bolezni.  

Tako je ženska kot gostitelj za virus pomembnejša, saj mu omogoča bolj učinkovito širjenje. Znanstveniki so z matematičnim modelom pokazali, da naravna selekcija favorizira viruse, ki pri ženskah povzročajo manjšo smrtnost kot pri moških. Večja, kot je verjetnost prenosa z matere na otroka, večja bo razlika v poteku bolezni glede na spol.

Matematični model so testirali na primeru človeškega T-celičnega limfotropnega virusa tipa ena. Gre za onkogeni virus iz družine retrovirusov, ki se razmnožuje v imunskih celicah in jih lahko spreminja v rakave, kar vodi v levkemijo. Izrazito razširjen je na Japonskem in na Karibih. Na Japonskem je napredovanje v levkemijo trikrat bolj verjetno pri moških, na Karibih pa enako verjetno kot pri ženskah. Zmanjšano virulenco virusa na Japonskem pri ženskah lahko razložimo z dejstvom, da je tam dojenje bolj pogosto in traja dlje časa.

Ni jasno, kako virusi določijo spol gostitelja, bi pa boljše razumevanje razlogov za opazno razliko v poteku bolezni med spoloma lahko vključili v zdravljenje. Raziskave se osredotočajo predvsem na vpliv spolnih hormonov na imunski odziv. S poznavanjem mehanizmov v mikrobnih povzročiteljih bi virus lahko zmedli in prepričali, da je v ženskem telesu, ter tako dosegli zmanjšanje smrtnosti.

Za prenos virusnih novičk skrbi vajenka Katarina.

 

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.