Svetleče fekalije za (ne)zdravo črevo
Znanstveniki in znanstvenice s teksaške Univerze Rice so s sintezno-biološkim pristopom razvili bakterije, ki so sposobne zaznati zgodnje faze vnetja črevesja. Bakterije bi v prihodnosti lahko uporabljali za diagnozo bolezni, ki so zaradi svoje lege v človeškem prebavilu v svojih začetnih fazah pogosto težko izsledljive.
Črevesje je relativno skrit organ, zaradi česar bolezni, ki se na njem pojavijo, velikokrat odkrijemo prepozno. Z razvojem modernih biotehnoloških metod se nam odpira možnost izrabe v črevesju prisotne mikroflore za zaznavanje znakov razvijajočih se bolezni, na primer črevesnega vnetja.
Pri samem procesu vnetja se tvorijo razne molekule, značilne le za ta proces. Zaradi tega služijo kot znak za vnetje. Dve izmed takšnih molekul sta tiosulfat in tetrationat. Z zaznavanjem prisotnosti teh molekul bi lahko posredno sklepali o obstoju vnetja v črevesju.
Sintezni biologi in biologinje z Univerze Rice so z genskim inženiringom bakterije E. Coli opremili z membranskim receptorjem, ki veže z vnetjem povezani molekuli tiosulfat in tetrationat. Ob vezavi molekul na receptor se v telesu sproži prepis gena za zeleni fluorescentni protein, ki so ga raziskovalci in raziskovalke prav tako vnesli v bakterije.
Ko so avtorji raziskave opremljene bakterije vnesli v črevesje mišk s črevesnim vnetjem, so te začele izražati zeleni fluorescentni protein. V nasprotju z miškami s črevesnim vnetjem v iztrebkih zdravih mišk fluorescentnega proteina ni bilo možno zaznati. Uporaba gensko spremenjenih bakterij za zaznavanje bolezni v črevesju bo tako lahko v prihodnje nadomestila druge, bolj invazivne metode, med katere štejemo kolonoskopijo.
Danes v več sto mestih po svetu poteka March for science oziroma Shod za znanost. V Ljubljani bodo na shodu sodelujoči opozarjali na slabšanje pogojev in okoliščin za raziskovalno delo v univerzitetnih in raziskovalnih ustanovah. Shod se prične ob 14:30 na ploščadi pred Moderno galerijo.
Dodaj komentar
Komentiraj