17. 1. 2017 – 7.05

Ta je pa lovska

Audio file

Z uporabo laserjev so znanstveniki in znanstvenice razkrili, kje v možganih se skriva nadzorna plošča, ki tihe miške spremeni v krvoločne plenilke. Raziskava je bila objavljena v reviji Cell.

 

Znanstveniki in znanstvenice so različne dele mišjih možganov okužili s posebnim virusom, ki omogoča svetlobno aktivacijo okuženih nevronov. Metodo svetlobne aktivacije celic, ki se navadno uporablja ravno na nevronih, imenujemo optogenetika.

 

Mišim so pod lobanjo vstavili optične kable, skozi katere je potovala laserska svetloba. Z laserjem so izbirno aktivirali nevrone v različnih delih možganov. Aktivacija nevronov v osrednji amigdali, majhnem delu možganov v obliki mandlja, je miši nemudoma spremenila v zagrizene plenilke.

 

Miši s stimulirano amigdalo so napadale tako živi plen, na primer čričke, kot tudi njihove umetne nadomestke. Plenilske znake, kot so grizenje in žvečenje, pa so miši kazale tudi v popolni odsotnosti plena. Morda najbolj zanimivo je dejstvo, da plenilske miši niso napadale svojih sovrstnic in sovrstnikov, iz česar avtorji sklepajo, da sta plenilstvo in splošna napadalnost nepovezani obnašanji.

 

Dolgo časa je veljalo, da naj bi bila amigdala zadolžena le za upravljanje strahu in z njim povezanih obnašanj. V zadnjem času pa postaja vse bolj jasno, da se v amigdali skriva še marsikaj drugega. S to raziskavo se je aktivnostim pod nadzorom amigdale tako pridružilo tudi plenilstvo.

 

Za vas je novičko uplenil vajenec Atila.

Za tiste bolj radovedne pa še povezava do izvornega članka: http://dx.doi.org/10.1016/j.cell.2016.12.027

 

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.