13. 12. 2018 – 7.05

Termoelektriki, ki se upogibajo, a ne zlomijo

Audio file

Raziskovalna skupina Georgia Institute of Technology v ugledni znanstveni reviji Nature Materials poroča, da je uspela sintetizirati termoelektrični material, ki tudi po 100 ciklih upogibanja ohranja svoje termoelektrične lastnosti.

Termoelektriki so materiali, ki so sposobni iz toplote proizvajati električni tok brez dovajanja mehanske energije. Temu pravimo Seebeckov  pojav.  Možno pa je pojav tudi obrniti in material greti, če termoelektrik priklopimo na vir električne napetosti. Pogosta težava teh materialov pa je, da so krhki, kar zmanjšuje njihovo robustnost. Termoelektriki se namreč pogosto uporabljajo kot vir napajanja za vesoljska plovila. Na primer Nasin mMarsovski rover Curiosity za pogon svojih sistemov, uporablja generator, ki je osnovan na termoelektrikih.

Tako je danes predstavljeno odkritje materiala, ki tudi po 100 ciklih upogibanja ohranja svoje lastnosti zelo dobrodošlo, saj to pomeni, da bo tak material manj občutljiv na zunanje vplive, kot so na primer tresljaji. To lastnost materiala je omenjenim raziskovalcem uspelo doseči z nanosom bizmutovega telurida na površino ogljikovih nanocevk. Na ta način jim je uspelo združiti odlične termoelektrične lastnosti bizmutovega telurida s fleksibilnostjo ogljikovih nanocevk. Hkrati pa je metoda sinteze dovolj enostavna, da jo bo mogoče enostavno prilagoditi za industrijsko proizvodnjo.

S termoelektriki se v tej zimi greje vajenec Bojan.

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.