Ti meni, jaz tebi

Aktualno-politična novica

Raziskovalka in raziskovalca z univerze Bamberg v Nemčiji so si zadali nalogo ustvariti paradigmo raziskovanja situacij, kjer sodelovanje med udeležencema prinese največjo korist. Celo večjo korist, kot bi jo imel vsak sam, oziroma win-win situacijo. Win-win situacija sodelujočima prinese večji izkupiček, kot bi ga lahko dosegla vsak zase. Zanimalo jih je torej, če udeleženke in udeleženci prepoznajo situacijo kot sodelovalno in to brez tveganja, da jim bo sodelovanje škodovalo.

To so raziskovali s pomočjo igre transporta oziroma trucking game, ki so jo za svoje namene priredili. V originalu se udeleženki ali udeleženca dogovorita, kako bosta načrtovala najkrajšo možno pot tovornjakov, ki hkrati ne morejo potovati po optimalni poti, in tako skleneta kompromis. V prilagojeni različici ni bilo očitno, kako lahko dosežeta idealno rešitev, vendar je ta vključevala sodelovanje. Posameznik ali posameznica sta ob izboru sodelovalne možnosti največ pridobila in nič izgubila, ne glede na izbor drugega udeleženca ali udeleženke. V vseh možnostih je sodelovanje pomenilo najboljšo možnost.

V prvi raziskavi je 158 udeleženk in udeležencev na podlagi prebranega scenarija igre transporta opisalo strategijo, ki se jim je zdela najboljša. Le četrtina udeleženih je win-win strategijo prepoznala kot najboljšo oziroma tretjina, če upoštevamo tudi tiste, ki so za to strategijo mislili, da je prepovedana.

V drugi raziskavi je sodelovalo 110 udeleženk in udeležencev, ki so igro transporta v paru praktično izvedli na računalniški simulaciji. Najprej so poskusili za vajo, nato pa dvakrat zares izvedli igro. Ko je le eden izmed para ugotovil najboljšo možnost, je to pomenilo spremembo strategije za oba, vendar to ni pomenilo lažjega dosega cilja. Win-win strategijo je uporabila namreč manj kot tretjina parov.

V tej raziskavi so raziskovalka in raziskovalca ugotavljali, če udeleženke in udeleženci prepoznajo najboljšo možnost, in ne motiviranosti za določene strategije. Naloga je bila pretežka, saj je zgolj tretjina udeleženk in udeležencev prepoznala najboljšo strategijo. Nalogo bo treba še prilagoditi in jo uporabiti skupaj z drugimi merami, da ugotovimo, zakaj nekateri sodelovanje prepoznajo kot najboljšo strategijo, drugi pa ne.

S teorijo iger se je ukvarjala Ana.

Vir: Natis, D., Schütz, A. in Pastukhov, A. (2018). The Bamberg Trucking Game: A Paradigm for Assessing the Detection of Win–Win Solutions in a Potential Conflict Scenario. Frontiers in psychology.

 

 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentarji

ja nemci so nemci a ne? transport je pa tudi transport.
kaj več kot s strategijo in optimizacijo to nima veze. ljudje so pač - tovornjaki.
a je to ta logika zraven?

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness