12. 12. 2019 – 7.05

Tudi mikrobi imajo odtis

Audio file

Današnje jutro bomo posvetili raziskavi mednarodne raziskovalne skupine, v kateri so preučevali, kako uspešno lahko mikroorganizmi izrabljajo meteoritne kamnine v svojem metabolizmu. 

V meteoritih najdemo pravo zbirko različnih mineralov. V zgodnjih fazah razvoja Zemlje so ti minerali predstavljali lahko dostopen vir energije in hranil nekaterim mikroorganizmom. V mineralih pogosto najdemo železove spojine, ki jih znajo izbrani mikroorganizmi uporabljati kot vir elektronov pri celičnem dihanju. 

Eden izmed takšnih je tudi arheja Metallosphaera sedula, ki živi v vročem in izredno kislem okolju. Arheje so - poleg bakterij in evkariontov - ena izmed treh domen življenja. Po obliki in lastnostih celic so bolj podobne  prokariontskim celicam bakterij.  V preteklih raziskavah je bilo dokazano, da arheja Metallosphaera sedula uspešno raste na umetnem nadomestku prsti z Marsa. V raziskavi, ki jo predstavljamo danes, pa so znanstvenice in znanstveniki preverili, kako uspešno Metallosphaera sedula raste na nezemeljskem kamninskem viru. Kot vir kamnine so uporabili meteorit Northwest Africa 1172, ki ga uvrščamo med H hondrite. Za H hondrite je značilno, da vsebujejo veliko železovih spojin in širok nabor mineralov.  

Metallosphaera sedula je zaradi svoje sposobnosti oksidacije in vključevanja kovin v presnovo uspela kolonizirati meteoritno podlago. Njena rast je bila celo hitrejša kot na zemeljskem mineralu halkopiritu, ki je najpomembnejša bakrova ruda in vsebuje bakrov železov sulfidni mineral. Metabolizmu omenjene arheje torej bolj ustreza kemijska zgradba meteorita. Tekom rasti je arheja oksidirala kovinske elemente. Posledično so v njeni okolici zaznali proste kovine, predvsem nikelj in silicij. S presevnim elektronskim mikroskopom pa so bolj podrobno preverili prisotnost kovinskih ionov v celicah in na njihovem površju. Tako so določili prisotne elemente; zaznali so nikelj, magnezij, železo in silicij.

Na površju meteoritne kamnine, uporabljene v poskusu, so s pomočjo spektroskopske metode odkrili globularne strukture, skupke železa in fosforja, ki so jih za sabo pustile celice Metallosphaera sedula. Tako je mikroorganizem s sproščanjem prostih kovin za sabo pustil odtis, spremenjeno meteoritsko površino, ki dokazuje rast arheje na tej površini. 

Skupaj z Metallosphaera sedula se je z meteoritom gostila vajenka Klara.

 

Aktualno-politične oznake

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.