3. 2. 2017 – 7.05

Up to panx1

Audio file

Redna uporaba opioidov, kot sta morfij in heroin, pogosto privede do odtegnitvenega sindroma, ki oteži prenehanje njihove uporabe ter pripomore k stopnjevanju odvisnosti. Z razvozlanjem celičnega mehanizma razvoja odtegnitvenega sindroma pa je kanadska raziskovalna skupina predstavila nov način zdravljenja tega neželenega učinka opioidov.

Odtegnitveni sindrom se v telesu razvije zaradi ojačitve povezav med določenimi živčnimi celicami - nekatere poti živčnega signala postanejo bolj rigidne in manj nagnjene k spremembi. Proces je enak kot pri tvorjenju spomina, se pa pri odtegnitvenem sindromu ojačajo povezave znotraj druge skupine živčnih celic. Spomin se razvije v možganih, simptomi odtegnitve pa v živčnih celicah v hrbtenjači.   

Toda povezave med živčnimi celicami v hrbtenjači se ne ojačajo same od sebe. Spremenijo se kot posledica delovanja drugega tipa celic, imenovanih mikroglijske celice. Avtorji raziskave so si zato zastavili sledeč izziv: odkriti, katere spremembe na mikroglijskih celicah privedejo do pojava odtegnitvenega sindroma.

Analiza izražanja genov je pokazala povišano število določenega kanalčka na celični membrani mikroglijskih celic v hrbtenjačah mišk, katerim so raziskovalci in raziskovalke več dni zapored dajali morfij. Avtorji raziskave so zato sklepali, da je večja količina dotičnega kanalčka, imenovanega panx1, najverjetnejši razlog pojava odtegnitvenega sindroma pri uporabi opioidov.

Svojo hipotezo so raziskovalci in raziskovalke dodatno preverili z uporabo inhibitorja kanalčka panx1, ki z vezavo na kanalček blokira njegovo delovanje. Ko so inhibitor vnesli v miške, hranjene z morfijem, so te začele kazati občutno manjše znake odtegnitvenega sindroma.   

Povečano količino panx1 kanalčkov, ki naraste zaradi rednega jemanja opioidov, bi v prihodnje lahko nevtralizirali z dodajanjem ustreznih inhibitorjev. Po mnenju avtorjev bi s tem omilili simptome odtegnitve ter olajšali opustitev jemanja potencialno škodljivih opioidov.

Za zaključek poročamo še o gesti solidarnosti znanstvenikov in znanstvenic iz evropske organizacije za molekularno biologijo. Člani organizacije ponujajo začasni delavni prostor vsem v ZDA nastanjenim raziskovalcem in raziskovalkam, ki zaradi nedavnega odloka ameriškega predsednika Trumpa ne smejo vstopiti v državo.

Seznam vseh članov, ki ponujajo pomoč pri pridobitvi delavnega prostora, dostopa do znanstvenih virov ter prenočišča, je objavljen na spletni strani organizacije za molekularno biologijo. Povezavo do seznama bomo objavili tudi na spletni strani radia študent, na strani današnjega znanstvenega britoffa.  

 

Seznam raziskovalcev in raziskovalk, ki ponujajo pomoč:

www.embo.org/science-solidarity 

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.