Velikost je pomembna
Raziskovalci in raziskovalke so v študiji, objavljeni v reviji Nature Communications, skušali razumeti, zakaj nekatere rastline postanejo invazivne in druge ne. Iz rezultatov so ugotovili, da je višina rastline dober pokazatelj, katere rastline lahko postanejo invazivne.
Invazivne vrste so hitro razširjajoče se tujerodne vrste, ki negativno vplivajo na ekosistem in grozijo svetovni raznolikosti. Preko trinajst tisoč rastlinskih vrst se je do danes uspešno ukoreninilo v nove ekosisteme. Nekatere se zlijejo s tamkajšnjimi rastlinami, medtem ko se druge začnejo agresivno razširjati.
Raziskovalci so primerjali značilnosti domačih in tujih rastlinskih vrst v šestih različnih habitatih v Srednji Evropi. Ob preučevanju tujih vrst so analizirali tudi razlike med tako imenovanimi udomačenimi in invazivnimi vrstami. Udomačene se razmnožujejo, a ne agresivno kot invazivne vrste, ki močno poškodujejo ekosistem.
V vseh preučevanih habitatih je skupina raziskovalcev ugotovila, da so udomačene vrste v lastnostih, kot sta denimo višina rastline in teža semena, podobne domačim. Invazivne vrste imajo prav tako podobne lastnosti kot domače, a so jim že majhne razlike v višini rastline in teži semena omogočile, da so se množično razmnožile.
Lastnost, ki je invazivnim rastlinam omogočila prevlado, je višina. Dodatna višina pomaga rastlini do večje količine svetlobe, s čimer lahko premaga ostale vrste. Raziskovalci domnevajo, da so lastnosti, po katerih se invazivne vrste ločijo od neinvazivnih, lahko specifične za posamezno floro. Da bi bolje napovedali, katera vrsta lahko postane invazivna, so potrebne nadaljnje študije, ki vključujejo večje število habitatov.
Tuje vrste lahko sobivajo z domačimi, a jim morajo biti podobne in si z njimi deliti nabor določenih bioloških lastnosti. Invazivne vrste nastanejo takrat, ko tuje vrste postanejo drugačne od domačih. Medtem ko te spremembe niso značilne za vse združbe, je lahko višina rastline dober pokazatelj, katere rastline lahko postanejo invazivne v določenem okolju.
Lastnosti invazivnih vrst je z vami preučevala vajenka Alenka.
Dodaj komentar
Komentiraj