27. 10. 2020 – 7.05

Virolovke

Audio file

Današnja budnica je priča temu, kako širok je domišljijski prostor snovanja idej za spopadanje z virusi. Ekipi znanstvenic in znanstvenikov je uspelo zasnovati nanodelce, ki hkrati vežejo virusne delce in posrednike vnetnega odziva, ki lahko v presežni količini v krvi izzovejo življenje ogrožajočo citokinsko nevihto. O lovilnih nanodelcih so poročali v reviji Proceedings of the National Academy of Sciences.

V preteklih mesecih smo že poslušali o mnogih terapevtskih pristopih za preprečevanje razvoja hude oblike bolezni COVID-19. Naj omenimo zgolj sintetična protitelesa, protivnetno zdravilo deksametazon, dva inhibitorja virusnega pomnoževanja, remdesivir in favipiravir, zanimiva pa je tudi uporaba molekularnih vab. Molekularne vabe lahko ulovijo delce novega koronavirusa, s tem pa jih odvrnejo od vezave na celice na površinah dihalnih poti.

7. 10. 2020 – 15.00
Pojenjanje zalog remdesivirja v EU

Primer molekularne vabe je receptor ACE2, s pomočjo katerega virusni delec vstopi v celico. Če bi telo preplavili z ACE2, bi virusu načeloma preprečili vstop v celico in pomnoževanje, saj bi prostoplavajoči receptor tekmoval za vezavo na virus. Zaradi nevtralizacije virusa in posledično zmanjšanega virusnega bremena na telo oziroma količine virusa v telesu bi bržda izboljšali izide zdravljenja.

Znanstveniki in znanstvenice iz pričujoče raziskave so šli z zasnovo še korak dlje. Namesto prostoplavajočih receptorjev ACE2 so za zdravljenje pripravili nanodelce z dvojnim delovanjem – protivnetnim in protivirusnim. Nanodelce so pripravili tako, da so skupaj zlili delčke membran dveh različno pripravljenih človeških celic: takšnih, ki izražajo veliko receptorja za novi koronavirus, ACE2, in takšnih z receptorji za vnetne citokine, kakršen je interlevkin šest. Interlevkin šest igra pomembno vlogo pri pretiranem vnetnem odzivu, ki lahko pri COVID-19 vodi tudi do smrtnega izida.

21. 10. 2020 – 15.00
V Iranu se soočajo s preobremenjenim zdravstvenim sistemom, prihaja do kupovanja zdravil za izbrane

Zaradi nezadostnih zalog gensko spremenjenih miši, ki bi izražale človeški ACE2, je znanstveni ekipi zaenkrat uspelo pokazati zgolj protivnetne lovilne učinke izdelane formulacije; upočasnitev virusne okužbe so pokazali in vitro, ne pa tudi na živih organizmih. Pristop lovljenja kužnih delcev z molekularnimi muholovkami je hiter in ponuja terapevtsko možnost tudi za pozno fazo bolezni COVID-19. Zdravljenje z lovilci je vsekakor zanimivo tudi za prestreganje in nevtralizacijo drugih tujkov, vseeno pa bo treba pred bolj množično uporabo nanodelcev s protivirusnim delovanjem preveriti še njihovo varnost in učinkovitost.

Nad mišelovkami kar v miših se navdušuje Luka.

 

DRUGE POVEZAVE:

https://www.the-scientist.com/news-opinion/blood-pressure-meds-point-th…

https://www.the-scientist.com/news-opinion/insight-into-dexamethasones-…

Aktualno-politične oznake

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.