13. 12. 2016 – 7.05

Voda in vojna

Audio file

Državljanska vojna v Siriji že od leta 2011 pustoši po Bližnjem vzhodu. Dobro so nam znane politične, humanitarne in kulturne razsežnosti tega konflikta. Poleg vsega naštetega so posledice vojaških spopadov opazne tudi na ravni okolja. Na Bližnjem vzhodu ima zaradi vsakoletnih suš med okoljskimi dejavniki najpomembnejšo vlogo voda.

 

Raziskovalci Združenih držav Amerike in Kanade so s pomočjo satelitskih posnetkov želeli ugotoviti, kako so migracije več stotisočih sirskih beguncev vplivale na vodne zaloge Sirije in sosednih držav. Študijo so opravili na porečju reke Yarmouk, ki teče po tromeji med Sirijo, Izraelom in Jordanijo. Yarmouk je glavni pritok reke Jordan, enega izmed najpomembnejših vodotokov na Bližnjem vzhodu.

 

Vse tri države imajo na tej reki zgrajene zadrževalnike vode, ki se polnijo med deževnimi meseci, v času suše pa to vodo uporabljajo za namakanje in oskrbo prebivalstva. V omenjeni študiji so s pomočjo satelitskih posnetkov analizirali spremembe v količini vode, ki je bila v teh rezervoarjih med letoma 2006 in 2015. Predpostavljali so, da več vode v rezervoraju pomeni več vode v vodotoku.  

 

Rezultati študije nakazujejo, da je množično odseljevanje beguncev iz porečja reke Yarmouk povezano s povišanim rečnim pretokom v jordanijskem delu reke. Reka Jordan tako na račun odseljevanja Sircev prejme 50 odstotkov več vode kot v letih pred začetkom vojne. Satelitski posnetki so pokazali tudi 45-odstotno zmanjšanje poljedelskih površin na sirski strani porečja.

 

Širše območje reke Yarmouk naj bi med vojno zapustilo okoli 350.000 prebivalcev, po vsej državi zamira tudi poljedelstvo in z njim potreba po namakanju. Neporabljena voda odteka v sosednjo Jordanijo, kjer je še kako dobrodošla, saj sodi med države z največjim pomanjkanjem vode. Jordanija je tudi zatočišče številnim sirskim beguncem. Morda bi bilo prav, da bi vsaj del novih virov sveže vode namenili njim.

 

Pomanjkanje vode pa ne predstavlja problema Blejskemu jezeru, ki pa se vendarle srečuje z veliko problemi, predvsem ekološke narave. Več o tem lahko izveste danes na dogodku Znanstvene redakcije Radia Študent ob dvajsetih v Trubarjevi hiši literature. Pridružite se nam pri razkrivanju ekološke zgodbe Blejskega jezera.

Toku se je prepustil vajenec Gregor.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.