3. 12. 2014 – 8.15

Pazi Drek

Audio file

Janševa ulica. 

Danes bomo poskusili narediti čim manjšo medijsko korist našemu slavnemu pol-zaporniku Janši, temu svetločelnemu temnilniku in nesojenemu Neo- Titotu. Posvetili se bomo Janševi ulici, ki nosi ime po starejših likih iz zgodovine, katere pa je omenjeni mojster teme zgodovinsko in tagovsko zasenčil. 



Janševa se nahaja med Bežigradom in vzhodno Šiško in je bliže centru kot pa obvoznici. Na njo se vstopi z vzhoda, prek Samove, ali s smeri Podmilščakove, ki Janševo preči. Dolga je dober kilometer in je iz zraka videti kot napol zarolana potica, še bolj pa na strgalo, s katerimi so si nekoč Egipčani, danes pa Turki, strgali odmrlo kožo s poraščenega hrbta. Je betonirana in se ne ponaša niti z enim semaforjem. Promet je umirjen in tekoč. 



O sami estetiki in arhitekturi ne gre izgubljati besed; dvonadstropne hiše ali vile se pasejo za živimi mejami; ob poti se najde kakšen specializiran shop, na samem in edinem oreng ovinkom, ki  se zavije za skoraj 180 stopinj, pa tiči, po naših informacijah še vedno aktiven kafič »Za prijatelje«. Vsled tega in tega, da nima težke industrije, trendy kafičev in diskačev, pa tudi masovne javne infrastrukture ne, gre zaključiti, da ulici uspeva sred' Lublane ohranjati onaj ruski mir in provincialno sproščenost. Če odmisliš prelep razgled na rit staro-cerkvene Šiške prek 4 pasovne Drenikove. 



Insinuacije, da so ulico poimenovali po Ivanu oziroma Janezu Janši, ki so izhajale iz dejstva da gre za slepo 'dead end' ulico, so kmalu izpuhtele. Glede na to, da se da na internetsih najti popis prebivalstva Janševe ulice iz leta 1931, sklepamo, da se ulica bržkone imenuje po bratih Janša. Eden Janša je bil vrli čebelar, ki je pamet medil tudi na cesarskem dvoru v stari Avstriji, drug pa je bil slikar Lovro Janša, ki je bil izvrsten krajinar in mest-ninar, obvladal pa je kombinacije gradov s skalami in štulil sicer lušna drevesa, kamor gre. 



Summa summarum: Janševa ulica nobenemu Janši ne dviguje ugleda, je pa treba priznati, da so bili nekateri Janše v zgodovini kar precejšnji frajerji. Eni pač. Tudi tale naprimer, čigar sopranov saksofon poslušamo v ozadju. Sliši na ime Tone Janša in je nadrkan jazzer, sicer že v letih, a vreden pozornosti. 

Na Janševi se je kak mesec nazaj izgubil Biga. 

Dodaj komentar

Komentiraj