24. 11. 2015 – 8.35

Goat Simulator

Audio file

Če bi vas, spoštovani poslušalec, vprašali katero žival je internet vzel za svojo in uporabil v vseh memih, stripih in videoposnetkih, ki se raztezajo od skrajno prikupnih do trebuh parajočih, bi bil odgovor nedvomno in brez razmišljanja mačka. Malce zagonetnejše bi bilo, če vas nadalje povprašamo, katera žival je v boju za naslov internetnega posvojenca mačkam tik za petami.

Naj vam namignemo.

Odgovor so seveda koze. Prikupni sodoprsti kopitarji z nekoliko strašljivimi očmi znajo uganjati vragolije, za katere bi le malokdo verjel, da so možne, če ne bi bil internet prepoln dokaznega video gradiva. Za povrhu vsega se znajo oglašati in dreti na srhljivo človeški način, kar k njihovi čudnosti in vsesplošni zanimivosti samo pripomore.

Do podobnega sklepa so očitno prišli tudi v razvojnem studiu Coffee Stain, kjer so po prav hitrem postopku leta 2014 razvili prototipno igro Goat Simulator. Sprva igra sploh ni bila mišljena kot igra, temveč le kot demonstracija njihovih sposobnosti pri razvoju igralnih peskovniških svetov, v enega od katerih so za slikovit prikaz dodali kozo. Video posnetek komaj delujoče alfa različice so objavili na YouTubeu ter po huronsko pozitivnem odzivu igro spolirali do te mere, da je bila pripravljena za izdajo, ki se je zgodila na dan norcev, prvega aprila lani. Kako primeren datum.

V igri prevzamemo nadzor nad prikupno belo kozo, recimo ji kar Rozi, ki v peskovniškem primestnem okolju vandra naokoli in kot se za vsako kozo spodobi vtakne svoj gobec kamor le lahko. Pri tem seveda uporablja svoje rogove za povzročanje radostne destrukcije v zelo krhkem okolju, kjer že nežen sunek v karoserijo povzroči verižno eksplozijo parkiranih avtomobilov, ta se razširi na bližnjo bencinsko črpalko, od koder kak leteč kos pločevine pred sabo zlahka pokosi še nekaj mimoidočih. Za dodatno mero kaosa poskrbi Rozin jezik, ki ima nadnaravne lepilne in raztegovalne lastnosti. Karkoli poližemo, je namreč prilepljeno na jezik in nam glede na svojo težo sledi, pa naj bo to prazna konzerva, metla, stol ali sod. Vse je premično in do neke mere uničljivo.

Da se v igri ne bi pričeli prehitro dolgočasiti - zaganjanje v ritnice mimoidočih namreč kmalu postane dolgočasno - je vsaka akcija točkovana na podoben način, kot v simulacijah skejtanja. Več stvari kot razsujemo, dlje časa kot jih demoliramo in več kombinacij kot pri tem uporabimo, večji bo seštevek točk. Nadalje se Rozika lahko zabava še na trampolinih, toboganih, prikupnih hiškah, gradbenih odrih, stolpnicah, trgovinah, oddaljenih otokih, jamah, pečinah, parkur poligonih itd. Za dostop do vseh dobrot je bilo v zgodnjih različicah igre potrebno poiskati določene modifikatorje, ki so Rozi dodali čuda novih sposobnosti. Naj omenimo le nekaj njih: jeklenka, ki omogoča nekontrolirano letenje; dvojni skok po zgledu platformerjev; deževanje koz ali celo kitov (it’s raining whales); super moč; super hitrost; super lahkost; sprememba v demonsko kozo, žirafo, toaster in še in še. Ker je bilo iskanje modifikatorjev zamudno opravilo, in ker je osnovno vodilo igre odbita zabava brez nepotrebnega teženja, lahko sedaj igralne seanse štartamo s kakršnokoli kombinacijo modifikatorjev že od samega začetka.

Nazadnje so avtorji igri dodali še misije, naloge ter kup Steam dosežkov, kjer se trudimo kar se da dolgo preždeti v zraku, dokončati parkur stezo v določenem času, odkriti skrivne predele s kopico pop kulturnih referenc ipd. Šli so celo tako daleč, da so v igro vdelali drugo igro, ki se jo igra preko monitorja v poustvarjenem Cofee Stain studiu, kjer je za uspešen odklep dosežka potrebno zbrati 10 točk. Igra se imenuje Flappy Goat in je seveda poklon famozni mobilniški igri, ki je slovela po svoji zajebanosti. Avtorji so bili mnenja, da bo Flappy Goat namenjen samo za TRÜ gejmerjem, kar dokazuje tudi zgolj nekaj odstotna odklenjenost tega dosežka med vsemi igralci na Steamu.

Ko z Roziko uspete sterorizirati prebivalce dveh normalnih območij, opraviti vse naloge, najti vse skrite zlate kipce, odkleniti vse dosežke in nazadnje butniti delavca s konice gradbenega žerjava, vas čaka še brezplačni MMORPG dodatek, kjer lahko svoji kozici izberete enega izmed štirih bolj običajnih poklicev ali pa ste mikrovalovna pečica. Obešenjaških referenc na znane naslove iz žanra, kakopak, ne manjka in marsikdaj se boste med opravljanjem questov izkušeni igralci prav od srca narežali. Zadnji, sicer plačljivi dodatek, ki so ga avtorji splavili letošnjega maja, pa Roziko postavlja v vedno popularen svet zombijev, kjer je za okužbo kriva prav ona. Cilj dodatka je ostati živ kar se da dolgo, s tem da je potrebno po vzoru igre DayZ paziti na lakoto in poškodbe. Pri tem si pomagamo z vsemi že poznanimi modifikatorji in orožji, ki jih sestavljamo na posebej določenih platformah iz zbirke najdenih predmetov. Zopet ne izostane brezglavo uničevanje, s tem da so tokrat prejemniki batin zombiji. Pomirjujoče.

Goat simulator je lep dokaz, kako lahko iz povsem neresne ideje nastane prikupna lahkotna igra, ki ne mori s strmo učno krivuljo, nadležno tlako, ujčkanjem igralca ter freemium ali pay-to-win modelom. Kadar prispete domov psihično uničeni od vsakodnevnih obveznosti in je vse, kar še zmorete, brezmožgansko butanje folka v rit, je opisana igra prava izbira. Naj vam ne bo žal desetaka za osnovno igro plus petaka za dodatek, kolikor razvijalci prosijo od vas za igranje na praktično katerikoli moderni platformi. Koze bodo prevzele internet, zato se spodobi da ima vsak doma svojo Roziko.

Rubriko podpira gameplay.si.

Leto izdaje
Institucije

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.