Sodna intervencija FSFE v pritožbi Appla proti Evropski komisiji
Intervju z Lucasom Lasotom iz Free Software Foundation Europe, ki so se prijavili kot stranka v postopku pritožbe korporacije Apple proti Evropski komisiji, ker so označeni za vratarja po evropski zakonodaji Akt o digitalnih trgih (Digital Markets Act).
Prihajajoči dogodki
- Nedelja, 23. marec, ob 18h na PLACu Fedi skupščina: https://koledar.kompot.si/event/fedi-skupscina
- Četrtek, 3. april, v Računalniškem muzeju Kiberipipino srečanje; Uporaba odprtih podatkov v javnem prevozu ter trenutno stanje OpenStreetMap v Sloveniji: https://dogodki.kompot.si/events/79e7b1f8-bf57-4250-8a7e-47fbe96adef3
- Ponedeljek, 7. april, v Pritličju, predstavitev fedimira; ure še nimamo
- Torek, 8. april ob 19h v CTK srečanje emacs: https://dogodki.kompot.si/events/6fde996c-732c-4264-a9ec-d2ae430cc909
Podjetje Apple se je pritožilo proti evropski komisiji, ki ga je prepoznala kot digitalnega vratarja v sklopu akta o digitalnih trgih. Akt o digitalnih trgih je stopil v veljavo maja 2023, cilj regulacije pa je preprečevanje izkoriščanja tržnega položaja največjih spletnih platform in omogočanju participacije manjšim podjetjem.
Evropska komisija je opredelila 7 podjetij kot digitalne vratarje (angleško gatekeeperje) na podlagi kriterijev kot so število uporabnikov storitev, letni prihodek in kapitalizacija. To so »usual suspects«: alphabet (google), amazon, apple, bytedance, meta (facebook, insta), booking in microsoft.
Nadalje so v evropski komisiji identificirali 22 storitev, ki jih ta podjetja ponujajo (recimo iskalniki, komunkacijski kanali, oglaševanje, operacijski sistemi, oblačne storitve, app stori ipd) ter določili zaveze, ki jih morajo upoštevati. Zaveze so recimo:
- samopreferiranje (postavljanje svojih produktov pred ostale),
- uporabljanje osebnih podatkov uporabnikov v različnih storitvah, omejitev marž poslovnim partnerjem,
- nevtralnost naprav – možnost izbrisa prednameščenih aplikacij ter nameščanje iz drugih virov,
- poudarek na podatkovni prenosljivosti, interoperabilnosti in možnostjo dostopa do podatkov.
Podjetja, ki do določenega roka ne izpolnijo obvez, tvegajo kazni, visoke do 10 % letnega prometa; ne le v EU, temveč po celem svetu.
Nekatera podjetja so smernice upoštevala, apple pa se je proti opredelitvi gatekeeperja pritožil. Ne želi namreč omogočiti nameščanja aplikacij iz drugih virov (izven app store-a, preko katerega pobirajo maržo 30 % na vseh vrstah transakcij). 24 junija 2024 je tako postalo prvo podjetje, obsojeno nezakonitega postopanja, torej neupoštevanja predpisanih obvez akta o digitalnih trgih.
Prav danes, 6 mesecev po Applovi pritožbi, je Evropska komisija izdala zahtevek, da Apple omogoči povezljivost ne-Applove strojne opreme z Applovimi napravami in operacijskim sistemom. Drugi zahtevek Evropske Unije pa je, da Apple predstavi časovnico in proces za vprašanje o interoperabilnosti za razvijalce aplikacij.
Sodnemu postopku proti Applu se je pridružil tudi FSFE in podal protiargumente poskusom applovega izmikanja.
Nocojšnji gost, Lukas Lasota iz free software foundation europe, ki se je pridružila sodnemu postpoku pri applovi pritožbi na oznako digitalnega vratarja.
Dodaj komentar
Komentiraj