21. 6. 2018 – 8.15

Napušeni fuzbalerji

Audio file

Nogometni poluciji v dneh svetovnega prvenstva v Rusiji nismo uspeli ubežati niti v konoplji namenjeni rubriki, v kateri se bomo tokrat sprehodili med nogometaši, ki so jih tako ali drugače povezali z gandžo. Konoplja pa se s svetom nogometa, kot bomo slišali ob koncu, vse bolj srečuje tudi na druge, dovoljene načine.

Konoplja je zaradi svojih protibolečinskih lastnosti močno priljubljena v ameriški različici nogometa, kjer si v ligi NFL že dolgo prizadevajo za dovoljeno uporabo kanabisa, gandže pa se ne otepajo niti igralci “soccerja” širom sveta. Po resda že nekoliko starih podatkih Evropske nogometne zveze (UEFA)  iz leta 2013 so pri nogometaših, ki so padli na dopinškem testu, v odvzetih vzorcih največkrat našli prav sledove kanabisa.

THC ostaja v športu in tako tudi v fuzbalu prepovedan, pa čeprav strokovnjaki za doping priznavajo, da se na protidopinških seznamih ne nahaja, ker bi izboljševal športnikovo pripravljenost. Čeprav nekatere raziskave, kot denimo tista pred leti objavljena v American Journal of Sports Medicine, gandži pripisujejo izboljšanje koncentracije, samih fizičnih sposobnosti športnika ne izboljšuje, prepoved njene uporabe oziroma THC-ja v športu pa je predvsem odraz širše družbene obravnave konoplje.

V nogometu so dopinške afere, ki bi razkrinkale kakšnega prvokategornika, redke, še redkejši so primeri nogometašev, ki bi na protidopinškem testu padli zaradi trave. Se pa najdejo tudi takšni. Med najbolj znanimi imeni sta gotovo legendarni francoski vratar iz devetdesetih let Bernard Lima Lama in Kolumbijec Wilder Medina. Prvega so dobili na prijateljski tekmi med Francijo in Nizozemsko leta 1997 v času, ko je še branil za Paris Saint Germain. Francoska nogometna zveza je Limi nemudoma izrekla prepoved igranja, iz PSG-ja, s katerim je osvojil francosko prvenstvo, pokal in tekmovanje UEFA, pa se je nato za kratek čas preselil v londonski West Ham.

Kolumbijec Wilder Medina je bil prvič pozitiven na učinkovine gandže že na na začetku kariere, ko je pri vsega osemnajstih brcal še za kolumbijskega drugoligaša Rionegro. Kljub zgodnji kazni navade ni spremenil in 12 let kasneje, takrat že v dresu prvoligaša Deportes Tolima, so v Medinovih telesnih tekočinah ponovno odkrili učinkovine kanabisa. Celo dvakrat, v drugo, leta 2012, pa se je gandži pridružil še, kot se za okolje spodobi, kokain.

Med napušenimi fuzbalerji iz širše okolice je zagotovo zanimiv primer hrvaškega nogometaša Ivana Antona Vasilja, ki so ga leta 2012 dobili po prvenstveni tekmi med njegovim Zadrom in Osijekom. Zanimivo je, da na tej tekmi Vasilj sploh ni zaigral, a če upoštevamo zanimivost hrvaške lige in dejstvo, da je njegov klub izgubil z 0:2, potem mlademu fuzbalerju ne gre zameriti, da si je sedenje na rezervni klopi nekoliko popestril.

Nekaterih nogometašev pa ni bilo potrebno podvreči dopinškim testom, da bi se razkrilo njihovo uživanje kanabisa. Ganca Sulleyja Muntarija so reprezentančni kolegi v precej najstniškem vzdušju posneli, kako si je joint prižigal v času zadnjega mundiala v Braziliji. Muntari je bil kasneje odstranjen iz reprezentančne ekipe, ali je bil prav to razlog, pa uradno ni znano. Ljubezni do gandže ne skriva tudi nekdanji fuzbaler, danes pa uspešen trener Roberto Mancini, ki je v enem od televizijskih intervjujev povedal, da tu in tam potegne dim in na ta način pomiri nogometne strasti.

Vsem žogobrcarjem ni zgolj do uživanja, pač pa v gandži, razočarani nad bornostjo nogometnih pogodb, vidijo tudi biznis. Najbrž je tako bilo pri manj znanem nizozemskem fuzbalerju Ginu Coutinhu , ki so mu oblasti leta 2011 zasegle kar 4.200 sadik konoplje in ga poslale za zapahe. Precejšnjo količino kanabisa, skoraj 800 kilogramov, so policisti našli tudi pri brazilskem nogometašu Marcelu Pletschu, z zanimivo športno opremo pa so se na turnir v Čile pred leti odpravili mladi paragvajski nogometaši. Policija je na meji med državama zadržala 36 15- in 16-letnikov, pri katerih so našli skupaj več kot 400 kilogramov trave.

Konoplja oziroma z njo povezana industrija stopa v svet nogometa tudi po legalnih poteh - kot sponzor oziroma investitor. Moštvo Las Vegas Lights, ki nastopa v ameriški “United Soccer League”, je aprila podprlo podjetje NuWu Cannabis Marketplace, sicer eden večjih ponudnikov gandže. Embleme z gandžo na nogometnih dresih pa smo videli že tudi v Sloveniji, ko je pred leti Slovenski konopljin socialni klub aktivista Jaka Bitenca sodeloval z enim od manjših nižjeligaških klubov.

 

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.