In memoriam: Barbara Dane
12. maj 1927 – 20. oktober 2024
V oddaji DJ grafiti se spominjamo življenja in dela jazz, blues in folk vokalistke, kitaristke in aktivistke Barbare Dane, ki se je pri častitljivih 97. letih starosti oktobra lani poslovila s tega sveta in na njem pustila veliko sled ...
Tradicionalna angleška ljudska balada
Seznam predvajanja:
1. Trouble in Mind
2. Ain't Nobody Got the Blues Like Me
3. Muddy Water
4. Livin' With the Blues
5. I'm On My Way
6. I Just Want To Make Love To You
7. Working People's Blues
8. Gypsy Davy
9. Who's Gonna' Shoe Your Pretty Little Foot
10. Turkey Reveille
11. The Danville Girl
12. Stung Right
13. Greensleeves
14. Sometimes I Believe She Loves Me
15. Careless Love
16. It Isn't Nice
17. Pack Up Your Sorrows
18. I Am a Weary and a Lonesome Traveller
19. We Shall Not Be Moved
20. I Hate The Capitalist System
21. I Don't Want Your Millions, Mister
22. Detroit Medley
23. Working Class Woman
24. Little Maggie
25. Girl of Constant Sorrow
26. Don't Sing Love Songs
27. When I Was a Young Girl
28. Ramblin'
29. Nine Hundred Miles
Seznam skladb v podlagah:
1. Nine Hundred Miles
2. 'Way Behind the Sun
3. La Lee Too Dum
4. Mother Earth
5. Deportees (Plane Wreck at Los Gatos)
6. I Know Where I'm Going
____________________________________________________________________________________
Podlaga: Barbara Dane - Nine Hundred Miles
Tokrat, kot smo to storili že prejšnji teden z glasbenico Ello Jenkins, ob začetku novega leta prostor namenjamo velikim imenom glasbe, ki so nas zapustila v prejšnjem letu. Nocoj se spominjamo življenja in dela jazz, blues in folk vokalistke, kitaristke in politične aktivistke Barbare Dane, ki se je v času svojega življenja komolčkala z imeni, kot so Lightnin Hopkins, Louis Armstrong, Bob Dylan, Memphis Slim, Muddy Waters, Pete Seeger in celo Fidel Castro.
Skozi življenje Barbare Dane se bomo sprehodili kronološko, deloma pa tudi tematsko. Za začetek oddaje poslušamo skladbo Trouble In Mind z njenega istoimenskega, prvega bluesovskega albuma, izdanega leta 1957.
1. Barbara Dane - Trouble in Mind
Podlaga: Barbara Dane - ‘Way Behind The Sun
Barbara Dane, rojena Barbara Jean Spillman, se je rodila 12. maja 1927 v Detroitu. Odraščala je v družini srednjega razreda, oče je bil farmacevt z lastno trgovino, mati pa profesionalna igralka kart. Z glasbo se je prvič srečala na urah verouka, kjer je pela, igrala klavir in se naučila tudi igranja kitare, poleg glasbe pa jo je že v otroških letih zaznamoval čut za zatirane, zapostavljene in prikrajšane osebe. Pri devetih letih se jo je namreč zelo dotaknil incident v očetovi trgovini, ko je črnemu možakarju postregla kokakolo, oče pa jo je zaradi tega okregal in stranko zaradi njegove temne polti vrgel iz prodajalne.
Očetova vzgoja in mentaliteta se k sreči nista odslikali v mladi Barbari – prav nasprotno, upirala se je takšnemu razmišljanju. Po končani srednji šoli sredi štiridesetih let se je namreč kmalu politično angažirala in se pričela udeleževati številnih protestov za rasno in ekonomsko enakopravnost, svoj aktivizem pa je začela spajati z ljubeznijo do glasbe. Pogosto se je družila z lokalnimi glasbenimi zasedbami, kdaj kakšni posodila svoj glas na odru in se zato že v najstniških letih znašla na radarju nekaterih producentov in promotorjev. Še preden je dopolnila dvajset let, je tako dobila ponudbo, da bi se podala na turnejo z bendom jazz in swing izvajalca ter pionirja pedal steel kitare, Alvinom Reyem. Toda Barbara je ponudbo zavrnila in se odločila, da bo njen glas upora raje zvenel po halah tovarn in sejnih sobah sindikatov, kjer so delavci zahtevali tisto, kar jim pripada.
V petdesetih letih si je živež vendarle začela služiti z glasbo, izdano pri velikih založbah, med drugim celo pri Capitol Records, a je tudi v svoje prve bluesovske plošče, v kakšno skladbo sem in tja, vključila kakšne pikre in uporniške misli, zaradi katerih se je zavedala, da ne bo nikoli doživela večjega komercialnega uspeha, pravzaprav pa si tega niti ni želela.
V nadaljevanju oddaje poslušamo kopico Barbarinih zgodnjih pesmi, nabranih z njenih prvih treh bluesovskih albumov, ki so izšli konec petdesetih in v začetku šestdesetih let prejšnjega stoletja.
2. Barbara Dane - Ain’t Nobody Got the Blues Like Me
3. Barbara Dane - Muddy Water
4. Barbara Dane - Livin’ With the Blues Barbara Dane
5. Barbara Dane - I’m On My Way
6. Barbara Dane - I Just Want To Make Love To You
7. Barbara Dane - Working People’s Blues
Podlaga: Barbara Dane - La Le Too Dum
Čeprav je bil glas Barbare Dane malodane ustvarjen za prepevanje jazza in bluesa, je glasbenica svoje mesto našla predvsem v folku. Ljudske uporniške pesmi je na protestih in zborovanjih prepevala že od sredine štiridesetih let, leta 1946 pa se je pri rosnih devetnajstih poročila s folk glasbenikom Rolfom Cahnom. Skupaj sta bila člana Komunistične stranke ZDA, dokler ju iz stranke niso izključili zaradi tega, ker je Rolf, ki je delal kot trener mešanih borilnih veščin, med svoje učence sprejel policaja. Kmalu po izključitvi iz Komunistične stranke je propadel tudi njun zakon, Barbarina ljubezen do ljudske glasbe pa je živela dalje in v vsem siju zasijala leta 1962, ko je izdala svoj folk prvenec When I Was a Young Girl. Plošča je v celoti sestavljena iz Barbarinih predelav pesmi ameriškega, škotskega in angleškega ljudskega izročila, ki so se prenašale iz generacije v generacijo in zato doživele mnogo preobrazb ali pa se prelevile oziroma prepletle z drugimi skladbami. Na plošči jo z bendžom in kitaro spremlja multiinštrumentalist in veliki poznavalec ljudske glasbe s področja Apalačev, Tom Paley.
V prihajajočem glasbenem izboru bomo slišali nekaj manj znanih ljudskih pesmi z albuma When I Was a Young Girl, proti koncu oddaje pa bomo prisluhnili še nekaterim bolj znanim skladbam s te iste plošče.
8. Barbara Dane - Gypsy Davy
9. Barbara Dane - Who’s Gonna’ Shoe Your Pretty Little Foot
10. Barbara Dane - Turkey Reveille
11. Barbara Dane - The Danville Girl
12. Barbara Dane - Stung Right
13. Barbara Dane - Greensleeves
Podlaga: Barbara Dane - Mother Earth
Barbara Dane v svojem glasbenem udejstvovanju nikoli ni zares nastopala kot kantavtorica, torej kot glasbenica, ki bi izvajala lastne avtorske pesmi. Poleg nekaterih izjem, ko je prejela za pero ali sestavila aranžma za pesem, je skoraj vedno raje sodelovala z drugimi glasbeniki, izjemen altovski glas posojala jazz in blues bendom ali pa prepevala stare pozabljene ljudske klasike. V sledečem glasbenem naboru bomo poslušali dve takšnih pomembnejših sodelovanj, ki si pozornost zaslužita ne samo zato, ker je eno od teh dveh sodelovanj potekalo z velikanom Lightninom Hopkinsom, temveč predvsem zaradi zgodovinskega časa in prostora – konteksta, v katerem je do sodelovanj prišlo.
V sredini šestdesetih let, ko sta izšli plošči v sodelovanju s country blues legendo Lightninom Hopkinsom in soul kvartetom Chambers Brothers, je bilo namreč še vedno skrajno škandalozno, če se je bela ženska v javnosti družila s črnci, kaj šele, da bi se z njimi pojavila na naslovnici albuma. Barbara se je na to požvižgala in iz inata s prijaznim nasmeškom najprej leta 1964 na plošči zapozirala s Hopkinsom, leta 1966 pa je naslovnico albuma ponosno okrasila s fotografijo sebe in vseh štirih bratov Chambers, kako skupaj dušo in srce izlivajo v mikrofon.
V nadaljevanju oddaje DJ grafiti na Radiu Študent torej poslušamo nekaj skladb iz časa Barbarinega sodelovanja z Lightinom Hopkinsom in soul zasedbo Chambers Brothers. Med drugim bomo slišali tudi predelavo folk pesmi Pack Up Your Sorrows, ki sta jo leta 1965 izdala Mimi in Richard Farina.
14. Barbara Dane & Lightnin’ Hopkins - Sometimes I Believe She Loves Me
15. Barbara Dane & Lightnin’ Hopkins - Careless Love
16. Barbara Dane and the Chambers Brothers - It Isn’t Nice
17. Barbara Dane and the Chambers Brothers - Pack Up Your Sorrows
18. Barbara Dane and the Chambers Brothers - I Am a Weary and a Lonesome Traveller
Podlaga: Barbara Dane - Deportees (Plane Wreck at Los Gatos)
Po izidu albuma z brati Chambers leta 1966 je v času uporniškega folkovskega vrveža Barbara Dane še bolj zaostrila svoj družbeni aktivizem. Čeprav je FBI o njej beležil debelo kartoteko že od njenega osemnajstega leta, ko je v Detroitu predstavljala podmladek delovno-glasbene organizacije Peta Seegerja, je Barbara v šestdesetih ne samo povečala število nastopov v ZDA na delavskih protestih in shodih za prekinitev vietnamske vojne, temveč je želela glas podariti tudi drugim osebam po svetu, ki trpijo pod roko kapitalističnega sistema.
Leta 1966 je bila tako prva ameriška glasbenica, ki je obiskala Kubo po tamkajšnji revoluciji. V hotelu jo je med pranjem perila obiskal sam Fidel Castro, s katerim sta se zapričala za kakšne tri ure. Kmalu po vrnitvi v ZDA je začela razmišljati o tem, da bi ustanovila platformo za preostale folk glasbenike širom sveta in zato leta 1970 z novim možem Irwinom Silberjem, članom Novega komunističnega gibanja in urednikom časopisa The Guardian, ustanovila založbo Paredon, ki je pod svoje okrilje sprejela izvajalce predvsem protestnih in delavskih folk pesmi iz Nikaragve, Salvadorja, Argentine, Libanona in drugod, založba pa je poleg glasbe na vinilkah izdajala tudi govore komunističnih revolucionarjev, kot sta bila Che Guevara in Ho Chi Minh.
Zaradi pristne vneme delati dobro in želje po širjenju enakosti ter osnovnih človekovih in delavskih pravic po celem svetu je v času največjega uporniškega folkovskega vrveža v ZDA Barbaro čislalo tudi glavno oziroma najbolj znano ime tega gibanja – Bob Dylan. O Barbari Dane je Dylan dejal sledeče, citiramo:
»Junak tega boja nisem jaz in Joan Baez ali Kingston Trio, temveč ljudje, kot so Tom Paxton, Barbara Dane in Johnny Herald. Oni so junaki, če že uporabljamo to besedo v tem kontekstu. Potrebujemo več takšnih ljudi, ki ne morejo delovati proti svoji zavesti in svojim prepričanjem, ne glede na to, kaj lahko pridobijo iz tega. In, če pomislim, je to morda najbolj pomembna stvar na celem svetu.« Konec citata.
V nadaljevanju oddaje poslušamo nabor uporniških in delavskih ljudskih pesmi Barbare Dane z albumov FTA! Songs of the GI Resistance in I Hate the Capitalist System, ki sta v začetku sedemdesetih let izšla pri njeni založbi Paredon.
19. Barbara Dane - We Shall Not Be Moved
20. Barbara Dane - I Hate the Capitalist System
21. Barbara Dane - I Don’t Want Your Millions, Mister
22. Barbara Dane - Detroit Medley
23. Barbara Dane - Working Class Woman
Podlaga: Barbara Dane - I Know Where I’m Going
Smo pri koncu DJ grafitov na Radiu Študent. V oddaji smo se spominjali življenja in dela velike glasbenice, aktivistke in hraniteljice kulturne ljudske zapuščine, Barbare Dane. Na stara leta je glasbenica svoj goreč aktivizem seveda omilila, pa tudi glasbeno se je poredko, le sem in tja, še pojavila predvsem v vodah jazza in bluesa. Raje se je posvetila družinskemu življenju in v takšni maniri živela vse do častitljivega 97. leta, ko se je zaradi odpovedi srca odločila za evtanazijo in 20. oktobra 2024 v ozkem družinskem krogu mirno zapustila ta svet, na katerem je pustila neizbrisljiv odtis.
Za konec oddaje bomo poslušali še nekaj najbolj znanih Barbarinih izvedb ljudskih pesmi, ki koreninijo predvsem v prostoru ameriških Apalačev in ki jih je leta 1962 izdala na verjetno svojem najboljšem albumu When I Was a Young Girl.
24. Barbara Dane - Little Maggie
25. Barbara Dane - Girl Of Constant Sorrow
26. Barbara Dane - Don’t Sing Love Songs
27. Barbara Dane - When I Was A Young Girl
28. Barbara Dane - Ramblin’
29. Barbara Dane - Nine Hundred Miles
Komentarji
Hvala!
Komentiraj