Flower + State Manufactured Terror + Kavekanem @ MKNŽ, Ilirska Bistrica
MKNŽ, Ilirska Bistrica, 30. 8. 2024
Zadnji petek v avgustu nas je obdaril z odličnim koncertom v MKNŽ-ju, na katerem smo ujeli priliko slišati in videti dva ameriška benda in enega domačega. Newyorški zasedbi Flower in State Manufactured Terror sta trenutno na evropski turneji, lokalno sceno pa so zastopali Kavekanem.
Prvo polovico koncerta smo zaradi gostega prometa ob koncu poletja zamudili, a smo kljub temu ulovili bend iz Železnikov, ob katerem je bilo jasno, da so to mački domače hardcore pank scene. Njihova godba je nostalgično spomnila na bende, kot sta Tragedy in From Ashes Rise, predvsem zato, ker so kitarske linije nadgrajevali z zmagoslavnimi melodičnimi linijami. Po drugi strani nas je bend navdušil z bolj poskočnim d-beatom po vzoru Cop On Fire, ki izhaja iz klasične angleške šole crusta. Kavekanem so ta večer med vsemi nastopajočimi predstavili najmodernejši in najrazločnejši zvok.
Za domačimi heroji so nastopili mladi Newyorčani State Manufactured Terror. Njihov nastop je deloval zmeden in brez energije, mestoma pa je vzbudil tudi občutek, da si želi bend čim hitreje zaključiti koncert. Vokalist se je med komadi in tudi med nagovori na odru izražal z jasnim angleškim naglasom, kar je izpadlo pretenciozno. Pozitivna plat je bil pristen zvok kitare, ki je res zvenel kot zvenijo posnetki vzornikov tega benda. Živa izvedba muzike je potrdila, da glasbeniki navdih črpajo v primordialni angleški sceni, ko se je crust po tamkajšnjih skvotih šele rojeval. Bendova studijsko posneta muzika in muzika, odigrana v živo, zvenita kot glasba z demo posnetkov zasedb Deviated Instinct, Concrete Sox in Sacrilege. Glede na to, da gre za mlade glasbenike, verjamemo, da se bodo še izoblikovali, in upamo, da jih bomo lahko slišali v boljši formi, ko bodo naslednjič obiskali evropske odre.
Večer so sklenili Flower. Od tega benda smo pričakovali največ in pričakovanja so bila upravičena. Zasedba prihaja iz New Yorka, je del zelo aktivne anarhopank scene, navdih pa prav tako črpa iz zapuščine osemdesetih let prejšnjega stoletja, pri čemer najbolj spominja na legendarne Newyorčane Nausea. Tudi tu angleškega pridiha ni manjkalo, slišali smo podobnosti z Antisect, poleg tega pa so nas Flower spomnili še na Sacrilege in Amebix. Njihov zvok je bil podobno pristen kot pri mlajših kolegih State Manufactured Terror, ključna razlika pa je tičala v uigranosti, zaradi katere je bend zvenel zelo udarno in prepričljivo.
Njihov nastop nas je povrnil v osemdeseta, ko je bil pank naivno revolucionaren, nabit s političnim sporočilom in je klical po radikalnem angažiranju zaradi vseh grozot tega sveta. Po drugi strani pa so nas premaknili tudi v devetdeseta v kultni newyorški klub ABC No Rio. Celo njihova scenografija je spomnila na te zgodovinske trenutke, oder je bil namreč poln transparentov z anarhističnimi sporočili.
Opazka o naivnosti izhaja iz mišljenja, da pank odpira iste teme že štirideset let. Da ne bo pomote, to je prava pozicija. Svet je v še slabšem stanju, kot je bil v času, ko se je pank rodil. Še zmeraj potrebujemo revolucionarno glasbo in predvsem glasbo, ki v nas vzbudi jezo zaradi vsiljene realnosti. Potrebujemo glasbo, ki vliva upanje, da lahko stvari spremenimo. Newyorški anarhopanksi Flower so s pristnim nastopom to v nas tudi vzbudili in prav to je bila njihova najmočnejša odlika.
Odpoved: V Ilirsko Bistrico je šel svež zrak dihat Luka Bevk.
Dodaj komentar
Komentiraj