GLISTA: DEATH MACHINERY
On Parole Productions, 2018
Zadnjo soboto starega leta obeležujemo z izdajo, ki domuje v vlažnih in zatohlih kleteh neotesanih glasb v trših kitarskih smereh. Dobra tri leta so minila, odkar so grinderji Glista začeli gomazeti in počasi polzeti po tukajšnjih odrih. Neprizanesljivo, grobo in direktno so izkazovali ljubezen do nagle, poskočne, in - kar je najbolj pomembno - učinkovite glasbe, ki je očitno osnovana v grindcoru. Kvintet, ki ga sestavljajo člani zasedb Sober Assault, Dickless Tracy, Panikk, Eruption, Alberto Tomba, Baka Yaro in drugih, je kljub bobnarski rošadi v tem času ostal zvest hitro ubranemu tempu z mnogimi preskoki.
Kot večina grind bendov pri nas, ki jih mimogrede primanjkuje oziroma jih pogrešamo, so tudi Glista svoj variabilni karakter skozi različne prijeme razvili v vznemirljiv glasbeni izraz. Če so denimo Psihoza svojo brutalnost cepili z diskoidnimi deli in funkerskimi prepihi, Extreme Smoke 57 z goregrinderskimi poskočnicami, Zaprti oddelek z direktnimi mašinskimi napadi provokativno zajebantske vsebine in tako naprej, se Glista prosto glede na posamezen komad poslužujejo kombinacije angleščine, srbohrvaščine in slovenščine v globokih, rezkih, vpijočih in na splošno razcepljenih vokalnih napadih čez ostre reze nabritega in spretno odigranega sozvočja inštrumentov, ki se lahko nagne v thrash, diskoidnost, death ali black metal oziroma še marsikaj drugega. Tudi v produkcijskem smislu Death Machinery uspešno zajame vse preseke in sunkovite udarce, ki so za takšno vrsto glasbe več kot potrebni, še vedno pa bend ohranja tudi zadostno mero gnusa in surovosti.
Tako denimo naslovni komad vsebuje nekaj značajsko sorodnega starim Carcass, kar so mogoče kasneje bolj direktno odigrali bendi, kot so denimo General Surgery, ki učinkovito spajajo gruvaške ritme, brutalne blast beat norije in pridušene thrashevske narezke v čvrsto celoto. Komada Farma životinja in Iza žice vračata misli k staremu jugo punk in hardcore melosu v stilu bendov Anti Otpad in Radikalna Promjena, ki so s svojimi vokali v ozadju in neposredno jezo distorzije nedvomno pripravili teren za poznejše bende, kot so Bolesno Grinje, Krlja, Dislike in drugi. Death Machinery pa premore tudi priredbo oziroma lastno interpretacijo srbskih šaljivcev Rokeri s Moravu, ki so komad Kafana ustvarili na podstati narodnjakov. Album je dovolj raznolik, da ostane v ušesih skozi celoten skoraj polurni sunek pobezljanih rifaž, topotov in udrihanj bobnarske baterije, vokalnih prevratov ali preprosto naše pritrjevanje in kimanje vsakemu ritmičnemu preobratu, ki jih na albumu res ni malo. Glista so za slovenski grind skratka tisto, kar so pri nas Matter v hip hopu – »… z redkimi izjemami osamljene figure na šahovnici …«
Dodaj komentar
Komentiraj