Kahil El'Zabar Quartet: A Time For Healing
Spitirmuse, 2022
A Time For Healing je drugi album kvarteta priznanega čikaškega umetnika in tolkalista, v zadnjem desetletju pa tudi pedagoga in skladatelja, Kahila El’Zabarja. Njegovo delovanje zadnje desetletje zaznamuje očiten odmik od ameriških tal, predvsem od čikaške založbe Delmark, ki je njegove projekte, kot sta Ritual Trio in Ethnic Heritage Ensemble, izdajala od 90-ih let. Zadnja leta je dejaven kot zunanji glasbeni komentator dogajanja v Ameriki, njegovo aktivnost pa uspešno promovira londonska neodvisna založba Spiritmuse, ki je založila že štiri njegove albume. El’Zabarjeva glasba v Angliji ob razcvetu urbanega poduhovljenega jazza doživlja topel sprejem in se z njim tudi navdihuje, ker prinaša svež veter v anglosaško sceno. Spomnimo le, da je El’Zabar nekdanji predsednik pomembnih afroameriških kulturno-umetniških središč, kot so Združenje za napredek ustvarjalnih glasbenikov AACM, Chicago Blues Museum in Campaign for Freedom Expression.
Prenovljeni kvartet Kahila El’Zabarja sestavljajo štirje čikaški glasbeniki različnih generacij: Justin Dillard na klaviaturah je z El’Zabarjem sodeloval pri prvem albumu tega kvarteta leta 2015, nova člana pa sta Corey Wilkes na trobenti, ki z El’Zabarjem sicer sodeluje že od leta 2006, in perspektivni mlajši saksofonist Isaiah Collier. Zasedba na albumu tokrat nastopa brez kontrabasista, kar nakazuje znatno spremembo v ritem sekciji zasedbe. V tej je poleg klaviaturista Justina Dillarda izpostavljen Kahil El’Zabar, medtem ko si Collier in Wilkes izmenjujeta melodije, harmonije in večino solističnih del. Zvočno sliko dodatno popestrijo tolkala, za katera občasno poprimejo vsi člani kvarteta, predvsem pa nabor tolkal El’Zabarja, vključno z njegovo zvesto kalimbo, in njegov poduhovljeni spremljevalni glas.
Album zaznamujeta dve premisi. Po eni strani zasedba z naslovi skladb glasno opominja na ameriško avantgardno afroameriško tradicijo. Tako na primer v skladbi Drum Talk (Run’n in the Streets) slišimo zgolj tolkala in petje v surovem stilu newyorških The Last Poets. Sledi ji Urban Shaman, referenca na album čikaškega Art Ensemble of Chicago, njej pa skladba Eddie Harris, poklon preminulemu čikaškemu tenoristu. Poleg tega priredijo Coltranovo skladbo Resolution in celo famozni melanholični Gershwinov Summertime kot sklepno meditacijo albuma. Druga premisa pa nadaljuje noto, nastavljeno na albumskem predhodniku America the Beautiful, ki je izšel ravno v obdobju zadnjih ameriških volitev jeseni leta 2020 in nudi ekstenzivno dozo El’Zabarjeve težnje po pomiritvi duha v obliki ležerne terapije v času družbene bolesti. Album, ki je dolg uro in sedemnajst minut, sestavlja devet dolgih kompozicij, devet skladb večinoma udobnega in sproščenega poslušanja, ki se opirajo na bluesovske in jazzovske prvine z značilnimi afroameriškimi tolkali, ritmi in melodiko. A zanimivo je, kako prefinjeno se El’Zabarjev značilni, himničen in svečan pristop elegantno zlije z nekajletno zgodovino t. i. preporoda londonskega jazza, tega preprostega, neobremenjenega sloga, ki bi mu v nekaterih niansah že težko rekli jazz. A Time For Healing predstavlja sintakso čikaške avantgardne tradicije v stilizirani, angleški preobleki.
A Time For Healing je sicer povezan z avantgardno tradicijo, vendar stilizirane skladbe nosijo povsem drugačen zvočni naboj. V njihovem času so bili izvajalci, na katere se sklicujejo, po svoje radikalni, odklonski, nepopularni, zvesti umetnosti in družbenim spremembam. Poklon tej tradiciji ne bi smel biti ležeren in tudi ne nujno naporen, ampak vsaj zahteven. Čeprav so skladbe spretno odigrane, kritično padejo ravno na ravni vznemirjanja duha, kar bi pričakovali od uveljavljenih glasbenikov njihovega kova. Ne zanikamo srčne zagnanosti, s katerimi El’Zabar še vedno snuje nove zasedbe, ustvarja in poustvarja, a za vstop v zanimivejši del avtorjevega opusa ne priporočamo sledečega ploščka. Ta naj služi predvsem vam, ki potrebujete več oddiha na radijskih frekvencah in vas tovrstna dlje časa trajajoča, repetitivna in meditativna glasba pomirja do stanja, ko pozabite na vsakdanje tegobe.
Malo iz arhiva:
- Tolpa Bumov s sobote, 24. 3. 2007, ob 19.00 KAHIL EL'ZABAR RITUAL TRIO feat. BILLY BANG: Big M (Delmark, 2006) - Mario Batelič
- Recenzija koncerta na dan torek, 27. 3. 2007, ob 17.00: KAHIL EL'ZABAR RITUAL TRIO feat. BILLY BANG in ATANASOVSKI/ GOLOB/ LEVAČIČ trio v Cankarjevem domu !!! - Neža Naglič
Dodaj komentar
Komentiraj