17. 7. 2023 – 19.00

Lifeguard: Dressed in Trenches + džezbollah: liquidate all assets

Audio file
Vir: Naslovnica

V Tolpi bumov naprej poslušamo EP Dressed in Trenches, ki so ga v začetku julija letos pri založbi Matador izdali Lifeguard, nato pa še EP liquidate all assets, ki so ga konec aprila letos pri založbi Idiotski Internat izdali dzežbollah.

 

Lifeguard: Dressed in Trenches (Matador, 2023)

Založba Matador je sedmega julija letos izdala EP čikaške zasedbe Lifeguard. Kratkometražec Dressed in Trenches je nadaljevanje EP-ja Crowd Can Talk, ki je izšel lani pri založbi Yesterday. Trio iz Chicaga, ki ga sestavljajo Asher Case, Isaac Lowenstein in Kai Slater, goji lasten zvok kot derivat punk muzike. Komadi so hitri, glasni in distorzirani, obenem pa se izognejo sodobnim punkovskim dogmam. Na EP-ju jim uspe ujeti skoraj arhetipičen ameriški zvok nekje na presečišču midwest kitarske scene, linije Samotnega potnika in punka. Z drugimi besedami Dinosaur jr. sreča Celestial Shore sreča LVL UP. Vsem, ki spremljajo to sceno, je jasno, da znotraj teh okvirov ni toliko manevrskega prostora, kot bi ga pričakovali. Gaussova krivulja narekuje veliko število nič-kaj-posebnih bendov, ki so povsem poslušljivi, toda med seboj zamenljivi.

Lifeguard z EP-jem pokažejo svoj vrhunec, ki močno presega povprečje. Konvergirajoče silnice, ki ga ustvarijo, so surova energija, dovršen zvok in navdahnjena kompozicija. Vsi elementi v komadih so na mestu in služijo svoji funkciji. Produciranje takšne kitarske muzike je nekaj, v čemer ZDA blestijo, kadar pa ima zasedba še dejansko močno glasbeno pozicijo, jasno identiteto in vizijo, takrat nastanejo izdelki svetovne klase, ki služijo kot kopja novih trendov. 

Ena od stvari, ki Lifeguard postavlja v ospredje, je nedvomno dejstvo, da so na prvem mestu bend, ki igra v živo. Če primerjamo Dressed in Trenches z zasedbinim prvim dolgometražcem Dive, ki je izšel pred tremi leti, je razlika enormna tako v produkcji kot tudi v energiji in skladanju. Zdi se, da Dressed in Trenches osvobodi prav približevanje živemu zvoku kot razmišljanju o tem, kaj bo dobro zvenelo na plati. Malo je komadov, ki so zaokroženi in preizkušeni na številnih koncertih, na katerih glasbeniki prejmejo neposredno povratno informacijo publike. Na odru se je nenazadnje veliko težje pretvarjati kot v studiu. Imaš samo eno priliko, da ujameš energijo in odigraš komad od začetka do konca. Če komad publiki ni všeč, zakaj bi ga potem igral še enkrat na naslednjemu koncertu, kaj šele tlačil na plato? Skozi takšen filter so Lifeguard izčistili Dressed in Trenches in mladim kitarskim bendom leta 2023 pokazali, kako se zavzame punk drža.

 

džezbollah: liquidate all assets (Idiotski Internat, 2023)

V nadaljevanju se posvečamo EP-ju liquidate all assets, ki so ga 28. aprila letos izdali Beograjčani džezbollah. Glasbeno samooklicani dizaster jazz ali idiot punk, utemeljen primarno na kitarskih rifih, predstavlja absurden pristop h kompoziciji. Poskusili si bomo odgovoriti na dve vprašanji: komu je ta glasba namenjena in ali ima kakšno občo vlogo, razen te, da služi kot igrišče za izvajalce. Ciljno poslušalstvo bi lahko strnili na presečišče alternativnejših jazzerjev in glasbofilov z afiniteto do prog glasbe v liniji Faith No More

S tega vidika predstavlja skupek rifov in spreminjajočih ter dopolnjujočih se lihih metrov odlično vabo, ki nas lahko hitro očara do te mere, da spregledamo, da komadi v resnici nimajo nikakršne vsebinske substance. V analogiji ustvarjanja albuma iz preigravanja lestvic v različnih ritmih. Vsekakor to kaže na sposobnost igranja inštrumenta, vendar pa ne ponudi ničesar globljega. Umetniki se skrivajo za kompleksnostjo, da nadomestijo pomanjkanje domišljije. S tega vidika si lahko odgovorimo tudi na drugo vprašanje – takšna glasba ne služi ničemur drugemu kot zvočni kulisi, medtem ko a-veš-da-je-Tame Impala-samo-en model burazi pijejo pivo na koncertu. Liquidate all assets je v vseh pogledih povprečen izdelek, ki niti v balkanskem prostoru nima veliko za ponuditi in v prvi vrsti služi za osebni arhiv ustvarjalcev, za katere je glasba več kot očitno zgolj občasni hobi. 

 

Leto izdaje
Avtorji del

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.