21. 12. 2024 – 19.00

Lifeless Dark: Forces of Nature's Transformation

Audio file
Vir: Naslovnica

Side Two Records, 2024

 

December je čas za obdarovanja, in kakšno lepo darilo smo dobili od bostonske zasedbe Lifeless Dark, benda, ki je leta 2018 izdal eno kaseto in navdušil crust sceno, nato poniknil, v začetku decembra letos pa izdal dolgometražni prvenec Forces of Nature's Transformation.

Lifeless Dark so s pristno reinterpretacijo stenchcora iz sredine osemdesetih let prejšnjega stoletja že navdušili na svojem prvem izdelku. Tudi letošnji album Forces of Nature's Transformation od daleč smrdi po osemdesetih, ko smo uzrli naslovnico, ki zelo spominja na ikonografije izdaj iz tistega obdobja, pa smo vedeli, da bo to tudi vrhunski izdelek. Četudi ne sodimo knjige po platnici, nam je plošča takoj jasno sporočila, da bomo slišali stenchcore šolo angleških bendov, kot so Sacrilege, Amebix, Axegrinder in prve izdaje kultnih Bolt Thrower.

Lifeless Dark temelje postavijo na dolgoletni dediščini crust godbe in črpajo navdih iz najtemačnejših bendov, čemur pa vendarle vdihnejo kanček modernosti. Plošča je namreč dobro posneta, to pa tudi potencira bendovo surovo moč in jezo. Njihov stenchcore je apokaliptičen in opeva propad civilizacije. Če še tako obračamo vsebine iz osemdesetih let in današnjega časa, vedno pridemo do sorodnih tematik: nuklearna vojna, postapokaliptična prihodnost in kolaps ekosistema. To vse so teme, ki jih pank v glasbi odpira in naglašuje od samega začetka. Ker se situacija z vsakim desetletjem poslabša, so tovrstni bendi še zmeraj aktualni, čeprav se kdaj zazdi, da igrajo zastarelo glasbo.

Vir: Naslovnica
15. 1. 2019 – 19.00
Dvojna doza stench-coreja. Rusija VS ZDA

Bostonsko sceno zadnje čase vse bolj aktivirajo bendi, ki preigravajo tradicionalni pank – vse derivate tega žanra, ki so se razvijali v osemdesetih letih. Čeprav je bostonska scena znana predvsem po najbolj agresivni različici dediščine hardcora v zgodovini ameriškega hardcore gibanja, opazimo vse več bendov, ki navdih črpajo iz tako imenovane anarhoscene. To aktivnost opazimo predvsem z nekakšnim oživljanjem politične angažiranosti v bendih samih in tudi v kolektivih. Pri tem naj izpostavimo nov newyorški kolektiv Peace of Mind, ki igra ključno vlogo pri oživljanju stare šole panka. Podobno kot Lifeless Dark vpliv in vzor črpajo iz angleške scene osemdesetih let, tako po zvočni kot estetski plati. Vzporednico lahko povlečemo tudi med sedanjostjo in takratnim zgodovinskim obdobjem – prežečo nuklearno vojno, večnimi vojnami na Bližnjem vzhodu, vsesplošno paranojo, ki je zaznamovala obdobje hladne vojne, revščino ter predvsem z vzponom in normalizacijo fašizma. Vsi ti elementi ustvarjajo ustrezno klimo za revitalizacijo panka z močnim političnim sporočilom.

Forces of Nature's Transformation je plošča, ki vse omenjeno zaobjame in iz globalnih tegob ustvari popoln izdelek. Izdelek, ki je usidran v tradicionalni dediščini panka z drobcem modernega pristopa, razvidnega v agresivnejši in surovejši produkciji. Žanrsko Lifeless Dark v glasbo vključijo tudi kakšen bolj metalski prijem, predvsem v domeni težkih in počasnejših rifov. Ta svežina plošči vlije nekaj edinstvenosti in jo zvočno ravno dovolj povzdigne nad morje podobnih izidov, ob tem pa v nas vzbudi še revolucionarni srd nad sistemom, ki nas zlagoma ubija.

 

Leto izdaje
Avtorji del
Institucije

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.