Reverend Kristin Michael Hayter: SAVED!

Recenzija izdelka
28. 10. 2023 - 19.00

Perpetual Flame Ministries, 2023

 

Ameriška glasbenica Kristin Hayter, ki smo jo do zdaj poznali predvsem po ustvarjanju pod psevdonimom Lingua Ignota, je le teden dni po upokojitvi tega projekta pod svojim lastnim imenom Reverend Kristin Michael Hayter izdala novo ploščo SAVED!. Projekt Lingua Ignota je leta 2017 vzniknil iz bolečine, ki jo je glasbenica doživljala znotraj nasilnega partnerskega odnosa. Tako so nastali monumentalni albumi Let the Evil of His Own Lips Cover Him, All Bitches Die, Caligula in Sinner Get Ready, toda oseba se lahko bržkone le nekaj časa poglobljeno ukvarja s svojimi travmami, na določeni točki pa je bolje, da jih pusti za seboj.

Tako se je Kristin odločila pustiti za seboj umetniško ime Lingua Ignota, ime, ki ga je prevzela po Hildegardi iz Bingna in ki v prevodu stoji za pojmom neznanega jezika. Kolegica Nina Dragičević me je nekoč vprašala, zakaj mislim, da Kristin nastopa pod psevdonimom, zakaj neki ne uporablja svojega imena. Takrat je bilo na to vprašanje težje odgovoriti kot danes. Sedaj se zdi, da se je za drugim imenom predvsem lažje skriti, kajti ko se svetu predstavljaš prek občutenja bolečine in nasilja, ni prav lahko ob tem zavpiti še svojega lastnega imena.

O stiski, a tudi o ljubezni
 / 30. 7. 2019

Bila je izgubljena in zdaj je najdena. Album SAVED! predstavlja točno to, kar nosi v samem naslovu, Kristin pa na novo obrnjen list izkoristi za popolno transparentnost. SAVED! je odrešitev, je njeno iskanje nečesa višjega, tistega transcendentnega na poti opomočenja po travmatičnih dogodkih. 

Plošča SAVED! hkrati zveni in ne zveni sorodno albumom, posnetim pod monikrom Lingua Ignota. Vsebinsko se album nahaja na drugi strani spektra avtoričinega počutja, zvočno pa muzika pravzaprav ni tako tuja prejšnjim izdelkom. Kristin je album ponovno posnela v studiu Machines with Magnets pri zdaj že dolgoletnem prijatelju Sethu Manchestru. Album sicer ni povsem avtorski, sestavlja ga namreč enajst evangeličanskih himn, je pa način, kako je bil posnet, izvirnejši. Kristin je vso glasbo odigrala sama na preparirani klavir, z zvonci, verigami in seveda s svojim vokalom, končni rezultat pa je nastal tako, da jo je Seth najprej posnel na kasetni snemalnik s štirimi trakovi, nato pa vse posnetke predvajal v starih, na pol delujočih kasetnikih tako dolgo, dokler se ni zvok na njih toliko uničil, da je postal skoraj nerazpoznaven. Zvok sta tako manipulirala tako dolgo, dokler ni zvenel tako, kot da bi album nastal kadarkoli, dokler zvok ni postal brezčasen oziroma ni začel zveneti, kot da je bil pozabljen.

Pogovor z Roadburna
 / 20. 4. 2019

To se najbolje sliši takoj na začetku pri prvi skladbi I'm Getting Out While I Can, ki lahko poslušalca zaradi neenakomerne jakosti zmede do točke, da preveri delovanje svojega zvočnega sistema. Skladbe so načrtno posnete tako, da izpadejo izmaličene in nespolirane. Lažje je, če si album SAVED! zamišljamo kot umetničin proces in ne kot veliko zapakirano končno zgodbo s srečnim koncem, ki je ultra fino sproduciran izdelek. Kristin z albumom prevprašuje in povzema nelinearen proces healinga, zdravljenja po travmatičnih izkušnjah.

V enem od intervjujev je glasbenica dejala, da resnično ne mara besede healing, ki jo danes vseskozi uporablja pop psihologija, toda pravi tudi, da drugače težko opiše proces, skozi katerega hodi, ko si skuša opomoči po preteklih travmatičnih izkušnjah. Eden od poskusov, kako preseči bolečino, je bil tudi poskus najti vero v višjo silo oziroma v Boga. V ta namen je uporabila celo nekaj ekstremnejših metod, kot sta stradanje in nespečnost, kar se na samem albumu kaže skozi tehniko tako imenovanega govorjenja v jezikih oziroma glosolalijo. Gre za ekstatičen, nerazumljiv govor, skorajda podoben nekakšnemu obsedenemu stanju, najlepši primer tega pa ponudi zadnja skladba How Can I Keep from Singing, čeprav lahko to tehniko slišimo tudi v drugih skladbah.

Zadnji koncerti Lingue Ignote aka Vse prasice umrejo
 / 25. 10. 2023

Na splošno je razpoloženje na albumu precej raznoliko, čeravno gre za priredbe evangeličanskih himn. Krajši skladbi na albumu, There Is Power In the Blood in Precious Lord Take My Hand, zvenita kot komada iz kataloga apalaške folk glasbe, medtem ko komadi I Will Be With You Always, The Poor Wayfaring Stranger, I Know His Blood Can Make Me Whole in How Can I Keep From Singing glede na sam zvok zvenijo kot skladbe, ki bi jih lahko posnela tudi Lingua Ignota. Po nekajkratnih predvajanjih se njihovi napevi zlahka udomačijo v poslušalkini glavi.

»My life flows on in endless song. Above earth's lamentations I catch the sweet tho far off hymn that hails a new creation. No storm can shake my inmost calm while to that Rock I'm clinging. Since Christ is Lord of Heaven and earth, how can I keep from singing?«

SAVED! najverjetneje ni album, ki poslušalca navduši po enem ne preveč osredotočenem poslušanju, je album mnogih plasti, pa četudi na zunanji videz morda verskih, toda kar se skriva v niti ne tako oddaljenem ozadju, ni ponovno najdena vera v Boga, pač pa se zdi, kot da je Kristin končno našla vero vase. Lingua Ignota nič več, živela Reverend Kristin Michael Hayter!

 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness