1. 6. 2024 – 19.00

Tzompantli: Beating the Drums of Ancestral Force

Audio file
Vir: Adam Burke

20 Buck Spin, 2024

 

Prepletanje tradicije v metalskem podzemlju ima lahko več pomenov. Navadno mislimo na nove bende, ki črpajo iz stare šole metala. Tokrat se posvečamo izdelku, ki to oplemeniti še s kulturno dediščino korenin članov benda. Predstavljamo Tzompantli iz Kalifornije, muziko zasedbe, ki je pri založbi 20 Buck Spin nedavno izdala ploščo Beating the Drums of Ancestral Force. Člani te zasedbe imajo prednike v avtohtonih ljudstvih obeh Amerik.

Tovrstnih poskusov je v podzemni metalski sceni kar nekaj. Na misel nam pride black metal kolektiv Black Twilight Circle, ki z black metalom prepleta kulturne vplive latinskoameriških ljudstev. Podobna gibanja v black metalulahko najdemo tudi pri bendih, ki v svojo godbo mešajo elemente iz zgodovine ameriških staroselcev. V tem žanru pravzaprav mrgoli takšnih projektov, redkeje pa na takšne pristope naletimo v drugih sorodnih podzemnih žanrih. Resistant Culture je denimo projekt, ki v crust grind vključuje kulturo ameriških staroselcev; še en bend, ki predstavlja neposredno asociacijo na Tzompantli, pa so Xibalba. Xibalba igrajo metaliziran hardcore, navdih za besedila pa črpajo iz legend ljudstev Srednje Amerike. Ta asociacija je zelo upravičena, Tzompantli namreč delijo člane s Xibalbo.

Vir: Neurot Recordings
Audio file
16. 4. 2016 – 20.00
Kultna ameriška založba

Benda Tzompantli na Radiu Študent v oddaji Tolpa bumov še nismo obravnavali, zato bomo izpostavili nekaj zanimivosti in se lotili nadležnega naštevanja projektov in bendov, v katerih so glasbeniki aktivni. Najbolj nas preseneti, da bend sestavlja devet članov. Poleg značilnih inštrumentov glasbeniki uporabljajo veliko tolkal in tradicionalnih glasbil. Na določenih mestih slišimo tudi način petja, ki je soroden petju ameriških staroselcev. Gre za zasedbo, ki jo sestavlja množica izvežbanih glasbenikov. V njej namreč srečamo imena, ki sestavljajo tudi zasedbe Teeth, Xibalba, Civerous, Spinebreaker in druge.

Tzompantli v osnovi igrajo death metal z doom vplivi. Če natančno poslušamo, opazimo, da največ mojstrovin slišimo v počasnejših delih in ti so tudi najbolj raznoliki. Morda je izraz death doom kot definicija njihovega žanra nekoliko neposrečen, bolj nas namreč spominjajo na sludgebende, denimo na glasbo legendarnih Neurosis, predvsem na albume iz devetdesetih let, kot sta Enemy of the Sun in Through Silver in Blood. Elementi, ki upravičijo to opazko, so prisotni na dveh ravneh. Ena je sorodna tehnika ritmičnih vzorcev bobnanja, ki ustvarja plemensko vzdušje, druga pa je temačna atmosfera. Tzompantli zvenijo bolj surovo in kruto v omenjenih počasnih delih, pri čemer izrazito spominjajo na glasbo Xibalbe, zasedbe, ki rada izvaja počasne break downe. Naslednja opazka bo morebiti zvenela heretično glede na to, da se bend drži umazanega podzemlja, toda ne moremo odmisliti sorodnosti s prelomno ploščo Rootsbrazilskega benda Sepultura. Če so Sepultura črpali navdih iz dediščine brazilskih avtohtonih ljudstev, pri bendu Tzompantli slišimo vplive ameriških staroselcev.

Vir: Naslovnica/Nina Zajc
Audio file
14. 6. 2022 – 22.00
Sadistic Ritual, Hornwood Fell, Doldrum, Tzompantli, Feral Light, Tomb Mold ...

Beating the Drums of Ancestral Force kot celota deluje dobro. Je razgibana in nikoli dolgočasna, toda ko odmislimo uporabo nekonvencionalnih inštrumentov, slišimo, da je album povprečen. Ne slišimo torej ničesar novega, nobenega presežka, toda z dodanim etno elementom bend vendarle ustvari izvirno ploščo, ki ji trenutno ni para.

Produkcija na albumu je moderna. Zvočna slika je zelo bogata in čista, kar je dobra poteza glasbenikov, kajti vsem elementom je odmerjenega dovolj prostora. To je nujno zato, da slišimo vse detajle, in predvsem zato med poslušanjem plošče tudi uživamo. Pri zasedbi Tzompantli torej ne gre za nov ekstremno surov death metal iz globin plesnivih jam, temveč za zmes death metala in sludgea, ki je prepletena z elementi tradicionalne glasbe različnih staroselskih kultur. 

 

Leto izdaje
Avtorji del
Institucije
Kraj dogajanja

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.