Glasovne pokrajine
Pri založbi Beletrina je posthumno izšla obsežna avtobiografija slovenskega režiserja Petra Zobca z naslovom Vsi drugi se imenujejo ljubezen. Zobec je pomembno sooblikoval pokrajino slovenskega in jugoslovanskega filma, bil pa je znan predvsem kot režiser tako imenovanih masovk. O izidu knjige smo se pogovarjali z njenim urednikom, Marcelom Štefančičem, jr.
*Izjava se nahaja v posnetku oddaje.
Zobec kot ključni soustvarjalec jugoslovanske in slovenske filmske zgodovine pa lahko zagotovo poleg osebne zgodbe ponudi tudi vpogled v zakulisje takratnega filmskega ustvarjanja.
*Izjava se nahaja v posnetku oddaje.
Izidu avtobiografije in Petru Zobcu je tudi posvečen današnji večer v Slovenski kinoteki, kjer bo ob 19. uri projekciji njegovih dveh kratkih filmov Lan in Kres sledila okrogla miza z gosti.
*Izjava se nahaja v posnetku oddaje.
Filmsko obarvan bo tudi večer v Muzeju sodobne umetnosti Metelkova. Ob 18. uri bo prikazan film Loredane Bianconi: Se spominjate revolucije? Film, ki prikazuje pričevanja štirih vodilnih aktivistk rdečih brigad v Italiji, ne glede na zgodovinsko gledano sicer oddaljena sedemdeseta leta naslavlja aktualno problematiko demokratične reprezentacije v današnji Italiji in opozarja na nezmožnost emancipacije v današnjem režimu neoliberalnega globalnega kapitalizma. S pesnikom in avtorjem teksta v spremljajoči zloženki, Bojanom Vasićem, se bo pogovarjala Nina Cvar.
V galeriji ŠKUC bo drevi ob 20. uri otvoritev skupne razstave umetnikov, ki svoja dela prepletajo s pojmom glasu. Glas, kot tudi nosi ime razstava, kot medij prenosa pomena povezuje na eni strani vir in naslovnika, vendar ga je nemogoče enostavno pripisati enemu ali drugemu, ravno nasprotno, v svojem bistvu je lahko tudi samostojna entiteta. Koncept razstave nam je predstavil njen kustos, Vladimir Vidmar.
*Izjava se nahaja v posnetku oddaje.
Kaj je tisto, kar povezuje umetnike in kako so v svoji praksi uporabili medij glasu?
*Izjava se nahaja v posnetku oddaje.
Dodaj komentar
Komentiraj