Nicht Fallen
Čeprav so od razpada Jugoslavije minila slaba tri desetletja, je mnogo njenih bivših prebivalcev še vedno ujetih v pregnanstvu. V Galeriji Kresija je od včerajšnjega večera na ogled interdisciplinarna razstava Nicht Fallen, ki problematizira marginaliziranost na izbranih področjih bivše države. Fotograf Jošt Franko je na ogled postavil najdene predmete, fotografije in video, ki pričajo o izgnanskem življenju tudi po koncu vojne.
O aktualnosti razstave Nicht Fallen je z nami govorila kustosinja in direktorica Koroške galerije likovnih umetnosti, doktorica Andreja Hribernik.
S fotografom in multidisciplinarnim umetnikom Joštom Frankom pa smo spregovorili o vsebini razstave, ki bo na ogled do 4. oktobra.
Razstava se torej ukvarja tako s skupnostmi oziroma regijami kot s posamezniki, ki jih je zaznamovala in marginalizirala vojna na območju bivše Jugoslavije. Zanimalo nas je, zakaj si je umetnik za snov izbral le določene regije.
V razstavnem prostoru so v obliki kratkih videov in časopisa z naslovom Kot da nikoli nihče ni obstajal na ogled življenjske zgodbe konkretnih ljudi, za katere se vojno življenje še ni končalo. Besedila v časopisu, ki je del umetniškega projekta, so prispevale novinarka in fotografinja Meta Krese, umetnostna zgodovinarka Mirjana Dragosavljević, kustosinja razstave doktorica Andreja Hribernik in Hazira Đafić, ki od leta 1993 živi v izgnanskem naselju Ježevac. Umetnik nam je povedal, kako se je srečal s Haziro Đafić, ki je postala protagonistka razstave.
Razstava spada v širši tematski sklop in interdisciplinarni projekt raziskovanja posledic jugoslovanskih vojn, s katerim se Jošt Franko ukvarja od leta 2017. Franko idejo razstave povzame tako:
Temačne podobe razstave Nicht Fallen v svetlem razstavnem prostoru Galerije Kresija sopostavijo trenutno migrantsko situacijo ob bok še vedno trajajoči jugoslovanski.
Dodaj komentar
Komentiraj