Brati skupaj
Kaj storiti, ko faks – tudi če je danes šele vaš drugi dan – preprosto ni dovolj? Ko nas količina predpisane literature na izbranem študiju pač kvalitativno ali pa kvantitativno ne popraska na pravem mestu? Ali pa bi, čeprav ne študiramo, preprosto radi razumeli svet okoli sebe, pa nam trenutno znanje tega ne omogoča? Seveda vedno obstaja možnost, da se pridružimo bralnemu krožku. V tokratnem Kulturnem obzorniku bomo izpostavili pregled nekaterih bralnih krožkov – večinoma po Ljubljani.
Ne pa izključno. Začnimo s Socialistrskim bralnim krožkom, ki ga prirejajo v Kopru. Kaj in kako prebirajo, pojasni ena od njegovih članic.
Tudi Socialistrski bralni krožek je vzniknil iz potrebe po razumevanju konkretne, živete situacije. Kaj so brali doslej in v čem prepoznavajo potencial za nadaljnjo širitev znanja?
Za več informacij lahko obiščete Facebook stran Socialistrskega bralnega krožka. Zdaj pa se v našem pregledu dejavnih bralnih krožkov selimo v Ljubljano. Najprej velja izpostaviti Marksistični bralni krožek v PLAC-u, ki se sporadično odvija že skoraj dve leti. Kako je nastal in zrasel kot snežna kepa, pojasni Miloš, eden od organizatorjev.
Informacije o nadaljnjih srečanjih Marksističnega bralnega krožka so na voljo na Facebook strani Participativne ljubljanske avtonomne cone.
Zdaj pa v bolj tehnološke vode. Danes ob 18. uri bo potekalo prvo srečanje v okviru seminarja na temo kibernetike na Filozofskem inštitutu ZRC SAZU. Predstavi ga pobudnik Aleš Mendiževec.
Seminar Uvod v kibernetiko bo, če povzamemo, potekal vsako sredo ob 18. uri na Filozofskem inštitutu ZRC SAZU. S tehnološkimi tematikami pa se ubadata tudi dva bralna krožka v organizaciji skupnosti za prosto gostovanje Kompot. Bralna krožka in njune posebnosti pojasni Jurij Podgoršek.
Če vas torej zanima branje o programiranju ali družbeno-političnem kontekstu sodobne tehnologije, lahko več informacij o tem poiščete na spletni strani dogodki.kompot.si.
Omenimo še, da General Intelligence Agency of Ljubljana, krajše GIA, prireja matematični krožek iz linearne algebre. Organizatorje lahko kontaktirate prek e-naslova gia[afna]kompot.si ali Instagram profila @gia_lj.
Bralni krožek ponuja tudi delovni odbor za feminizem v študentskem društvu Iskra. Njegovo zgodovino in namen pojasni predsednica društva Sara Svati Sharan.
Vsi do sedaj predstavljeni bralni krožki so za enega svojih poglavitnih ciljev določili tvorjenje skupnosti, ki predstavlja prednost pred individualnim branjem. Zakaj je to še posebej pomembno za feministično literaturo, pojasni Sharan.
Tudi letos je, kot že doslej, dejaven tudi feministični bralni krožek Sestrovščina ponosnega delfina. Princip njegovega delovanja pojasni Klara Otorepec.
Feministični bralni krožki se sicer soočajo z nekim določenim predsodkom. Pogosto namreč velja prepričanje, da je feminizem ali sploh ukvarjanje s spolom in spolno neenakostjo nekaj, kar je pridržano za ženske. To prepričanje je navsezadnje lahko smrtno nevarno. V nasprotju s tem tako Sharan kot Otorepec poudarjata, da sta bralna krožka Iskre in Delfink namenjena vsem.
Začetna nezaupljivost je nekaj, kar so opazile tudi udeleženke bralnega krožka Delfink. To sicer ni nič presenetljivega, a tudi nič absolutno nepremostljivega.
Če želite izvedeti več o feminističnem bralnem krožku v sklopu društva Iskra ali o Sestrovščini ponosnega delfina, lahko čekirate njuna Facebook profila.
Leninovo proslulo geslo »Učiti se, učiti se, učiti se!« je še toliko bolj relevantno, kolikor danes doživljamo občutek nerazumevanja sveta okoli sebe. Praksa, ki ne temelji na teoretski podlagi, pa koristi ravno toliko, kot če bi naša telesa animiral električni tok. Se pravi, ne prav dosti.
S tem namenom smo v današnjem Kulturnem obzorniku predstavili sedem bralnih krožkov, ki lahko zadovoljijo vaš apetit po znanju, a tudi po možnostih prakse in skupnosti. Pri tem seveda priznavamo možnost, da smo v tem naboru kakšen bralni krožek spregledali. V tem primeru vas vljudno vabimo, da pustite komentar pod spletno objavo prispevka.
Zunanje povezave:
Marksistični bralni krožek (PLAC)
Seminar Uvod v kibernetiko na ZRC SAZU
GIA krožek linearne algebre: Instagram
Kompotov programerski in tehnopolitični bralni krožek
Bralni krožek Društva Iskra
Komentarji
prejšnji in predprejšnji APR urednik bosta tudi organizirala vsak svoj bralni krožek
Povej več, na Zorčevga bi prišel.
Zorc žal nikol ni bil urednik APR, se pa veselimo mitota pa krizmaniča in njinih knjig
Apr, rkhv, potato, tomato... na Zorčevga bi še zmer pršu!
Apr, rkhv potato, tomato NOT
A ≠ A ≅ B ≠ B. Zorc? Kaj hočeš, da beremo? Berimo to skupaj!
Heglovo Logiko z Leninovimi komentarji?
Komentiraj