AAAAAAAAAAAAAAA
I. GLASBA
metametameta
Jalla Jalla // 18.00 // klubski večer
Družabne igre - Ta teden je Reggae rumble na odmoru, v Jalli pa bodo kljub temu vsem igroljubcem na razpolago enka, šah, mikado, spomin, človek ne jezi se, Keltis, Cards agains Humanity, Exploding Kitten in še več random igric. Vabljeni vsi, ki bi radi malo chilali!
ne-meta
Bežigrajska galerija 2 // 19.00 // O•zvočenje 23: Bojan Drobež
Bojan Drobež je bil rojen leta 1954 v Ljubljani. Kot kitarist vse do danes deluje bolj ali manj aktivno, a nikoli poklicno. Nekaj let je nastopal kot skladatelj in pevec lastnih skladb, nato pa se je povsem posvetil igranju in ustvarjanju glasbe za akustična kitaro. Danes nastopa izjemno poredko. Prve posnetke je naredil za Radio Študent v zgodnjih 70. letih 20. stol. Do poznih 70. je v raznih zasedbah, največkrat pa s svojo skupino Orehek, posnel nekaj skladb za RTV Ljubljana in prispeval glasbo za televizijski film Deček u miškami režiserja Marjana Cigaliča in scenarista Željska Kozinca.
Januarja 2024 je pri eni večjih spletnih radijskih postaj na svetu NTS iz Londona izšel dvojni kompilacijski album z naslovom 'European primitive guitar (1974-1987)', katerega namen je bil prikazati vpliv zvrsti igranja kitare, poimenovane 'American primitive guitar.
Kino Šiška // 20.00 // Plateau ( predstavitev drugega albuma) , Majmunska posla
Domača zasedba Plateau je predlani poleti šla v bunker na Viču iskat svoj nov izraz.
Prišla je v obliki fluidne kreative, v zameno za njo pa so žrtvovali obzir do omejitev tega, kaj Plateau sploh je. Materiala so se lotil po čisto drugačnem postopku, prepletu intenzivnih in navdihnjenih jam seans in eksperimentiranja. Tako je nastala zbirka odbitih, s čustvi napolnjenih pesmi, na katere so neizmerno ponosni in trdno v srcih upajo, da jih bo občinstvo sprejelo za svoje.
Zorica // 20.00 // Kreera & Juls
Kreera je indie/alternative rock bend iz Ljubljane, ki ustvarja skupaj že od leta 2022.
V letu 2023 smo izdali prvi singel z naslovom Šamar, leta 2024 pa prvi EP z naslovom Kreativna Era.
5€
II. DRUGO
Knjižnica Otona Župančiča // 18.00 // Milan Dekleva: Lističi
S pretanjenostjo lirika se avtor dotakne vprašanj svobode in nasilja, jezika in spomina, pa tudi umetnosti kot mogočne kreativne sile. V ozadju mojstrske literarne fikcije prepoznamo številne zgodovinske like, roman pa ponuja virtuozno meditacijo o večnih temah človeštva. Lističi, na katere si protagonist romana več let zapisuje beležke, so veliko več kot dokument trpkosti nekega prostora in časa. Vodi Petra Koršič.
PLAC // 18.00 // Branje: V. I. Lenin: Vojna in revolucija
Prva svetovna vojna je naznanila prelom v imperialistični fazi kapitalističnega razvoja. Ekonomsko tekmovanje med svetovnimi velesilami, ki so ga oboroženi konflikti dopolnjevali zgolj na periferiji kapitalistične ureditve, se je prevesilo v neposredni spopad do tedaj še nikoli videnih razsežnosti. Vojna je privedla do razkola tudi med socialisti, ki so v večini držav podprli vojno in sodelovali pri moriji milijonov proletarcev in kmetov. Socialisti, ki so vojni nasprotovali, pa so morali najti nove načine, kako se soočiti z vojnim stanjem in izdajstvom večine socialdemokratskih voditeljev.
Eden izmed protivojnih socialistov je bil tudi Lenin, ki je leta 1917 v govoru, znanim pod naslovom Vojna in revolucija, razkril ekonomske vzroke svetovne vojne in laži državnih ideologov ter socialdemokratskih kolaborantov
LUDa knjigarna // 19.00 // Poezija na podlago / Gal Grobovšek in Iztok Osojnik
Na vrhuncu letošnje pomladi bo Poezija na podlago gostila stari in mladi pesniški glas. Povezuje ju nenavadnost, nenarejenost, neznanskost. V goste prihajata pesnika, ki ste ju že spoznali, a vam nikoli nista povedala, kaj poslušata, ko pišeta. Najprej vas preseneti Gal Grobovšek, pesnik, oblikovalec, glasbenik in amaterski panker, avtor pesniškega prvenca Džez pank, v katerem pesnik krili z jazzovsko poetiko kolaža, pa tudi s humorjem in kritiko. Kritika zaznamuje tudi pesniški opus živega klasika Iztoka Osojnika, pesnika, pisatelja, esejista, alpinista, prevajalca, slikarja, večkrat nagrajenega avtorja, ki je v zadnjih desetletjih močno zaznamoval literarni prostor in ki je s svojo poezijo klesal kamne, kot je naslov ene od njegovih pesniških knjig, ki jih obožujemo. Prepričajte se, kako zveni letošnja pomlad v spregi mlade in stare pesniške besede ter glasbe, ki ste jo vedno želeli poslušati skupaj s poezijo.
Klub Mladinsko // 19.30 // Od turbofašizma do sistemizacije razčlovečenja
Z eno vodilnih slovenskih intelektualk in raziskovalk kritičnih filozofskih teorij sodobnosti se bomo pogovarjale_i o tem, kako razumeti današnji svet in kako nam prakse ter razmisleki stoletja utišanih skupnosti pri tem lahko pomagajo. V Sloveniji je izbris 25.671 oseb iz registra oseb s stalnim prebivališčem pokazal, da imata turbofašizem in nacionalizem domovinsko pravico tudi v deželi pod Alpami. Zakaj je danes pomembno govoriti o izkušnjah in razmislekih ljudi, ki so najokrutneje potisnjeni k tlom in na rob družbe? Kakšno vlogo igra v današnjem sistemu tehnologija in zakaj obup ter predaja ne prideta v poštev?
Vstop prost
Klub CD // 20.00 // Kritični kabaret Oliver Frljić
Oliver Frljić velja v zadnjih dveh desetletjih za enega najbolj emblematičnih evropskih režiserjev, ko je beseda o sintagmi upor-gledališče. V njegovih predstavah smo priče družbenemu uporu proti nacionalizmom vseh vrst, politiki katoliške cerkve (ki jo dobro pozna), kapitalizmu, slepoti, ki jo proizvaja, in revščini, ki jo pušča za seboj, homofobiji, posledicam kolonializma, patriotizmu in melanholiji.
Patricija Maličev se bo v aprilski izvedbi Kritičnega kabareta s Frljićem pogovarjala o vsem zgoraj naštetem, pa tudi o predstavi Inkubator, s katero se čez nekaj tednov ponovno vrača v Slovensko mladinsko gledališče.
7€
III. KINO
Kinodvor
Dvorana // 17.00 // Seme svetega figovca
Mohammad Rasoulof / Iran, Nemčija, Francija / 2024 / 168 min / podnapisi, perzijščina
V napetem političnem trilerju, ki so ga morali snemati skrivaj, družina postane mikrokozmos sodobnega Irana. Mohammad Rasoulof (Zlo ne obstaja) je film ustvarjal v času, ko so državo zajeli protesti pod geslom Ženske, življenje, svoboda. Posebna nagrada žirije v Cannesu in nominacija za oskarja za najboljši mednarodni celovečerec.
Dvorana // 20.20 // Babičin vnuk
Pat Boonnitipat / Tajska / 2024 / 127 min / tajščina
Mladi tajski režiser pomembna vprašanja o družini, medgeneracijskih vezeh in iskanju sreče zapakira v ganljivo dramedijo, ki je doma porušila vse rekorde gledanosti in prerasla v pravi kulturni fenomen. Pripeljite babico in ne pozabite na robčke!
Kinoteka
Dvorana Silvana Furlana // 17.00 // Mesto je mirno
Neizprosen portret neznosnih življenjskih razmer francoskega proletariata v sredozemskem Marseillesu. Posamezne zgodbe se časovno prekrivajo in prepletajo, vzporedni črti obupa in upanja pa pričata, da je mesto vse prej kot mirno.
Zgodba o Michèle (Ariane Ascaride), ki gara v ribarnici, njen edini življenjski cilj pa je rešiti hčerko, zasvojeno z mamili; Paulu (Jean-Pierre Darroussin), ki izda stavkajoče tovariše, pristaniške delavce, in postane taksist; Viviane, glasbenici, ki ne prenese več idealistične levičarske drže svojega moža; Abderamanu, ki ga zapor spreobrne in bi rad pomagal bratom na ulici; Claudu, ki išče prijatelje izključno med militantnimi desničarji; ter o Gérardu, čigar odnos do smrti je skrivnost.
Dvorana Silvana Furlana // 21.00 // Ali je bilo kaj avantgardnega?
Med letoma 2013 in 2023 je Slovenska kinoteka ohranila in digitalizirala 179 kratkih filmov, nastalih v obdobju socializma (1945–1991), vendar pretežno zunaj takrat prevladujoče državne produkcije. Te filme danes z zamudo prepoznavamo kot eksperimentalne in kot pomemben, inovativen del slovenske filmske dediščine, ki je danes po dolgem času ponovno viden. Naslov si film izposoja pri članku Silvana Furlana, pokojnega direktorja Kinoteke, ki velja za pionirja raziskav zgodovine slovenskega avantgardnega filma. Produkcija filma Ali je bilo kaj avantgardnega? je radikalno pospešila prizadevanja po ohranitvi, digitaliziranju in restavriranju tega segmenta slovenske kinematografije.
Dodaj komentar
Komentiraj