17. 6. 2013 – 16.30

Ikone in filozofija

Metelkova mesto:

 

Menza pri koritu ob 21:15: MLADE RIME - 6. Festival mlade neuveljavljene poezije ter ostalih ustvar: Dance Mamblita (Slovenija).

Prost vstop.

 

Jalla jalla ob 21:00: Radio Defonija: rola DJ SANJA

 

Channel Zero ob 22:00: DubLab: FILASTINE & NOVA -Grey Filastine je producent/glasbenik in aktivist nastanjen v Barceloni, vendar ga tam le redko najdemo. Vse prej nanj lahko naletimo na splavu po Mississippiju, na Shambhala festivalu v Kanadi, na majhni breakcore zabavi sredi Osake ali pred štiridesettisočglavo množico...

 

Glasba izven:

 

Cankarjev dom, Gallusova dvorana ob 20:00: SIMFONIČNI ORKESTER RTV SLOVENIJA IN SIDDHARTA

 

Letni vrt Jazz Club Gajo ob 20:30: Študentski jam session

Umetniški vodja Jam Session večerov je Erik Marenče.

 

Teater, razstave, predavanja...:

 

Škuc ob 18:00: O'živela knjiga, 4. dan: Krtek Zlatko ali kakec, ki je padel z neba, lutkovna predstava Gledališča Fru fru

Likovna podoba lutk: Sara Jassim, Iztok Hrga, scenografija: Iztok Hrga, glasba: Marko Boh, izdelava lutk in scene: Iztok Hrga, Mateja Šušteršič, Neva Vrba, Andrej Adamek, igrata: Irena Rajh, Vito Rožej/ alt. Matevž Gregorič

Predstava je namenjena otrokom od 2. leta naprej.

Trajanje predstave: 35 minut.

Nekega sončnega jutra je krtek Zlatko prilezel iz svoje krtine in pogledal proti nebu, da bi videl, kakšno bo kaj vreme. Takrat se je zgodilo. Bilo je mehko in okroglo kot majhna klobasa in pristalo je ravno na njegovi glavi. "Kdo se mi je pokakal na glavo?" je jezno zavpil krtek Zlatko. A kratkoviden, kot je bil, ni videl nikogar.

Ob srečevanju krtka z drugimi živalmi na domačem travniku ter z njihovimi velikimi in malimi kakci, otroci na zabaven način spoznajo, da vsa živa bitja počnejo "tiste stvari," o katerih se odrasli nočejo pogovarjati. Za otroka pri dveh letih pa je polna kahlica lahko zelo pomemben dogodek. Predstava je nastala po motivih svetovne uspešnice, slikanice Wernerja Holzwartha.



SNG Drama ob 19:30: Misterij buffo

Pesnik, prozaist in dramatik Vladimir Majakovski si je s svojim ustvarjanjem, umetniško usmeritvijo in javnim delovanjem prislužil nazive: vodilni pesnik ruskega futurizma, pesnik agitator, pesnik tribun, bard revolucije. Naslov njegovega prvega dramskega dela Misterij buffo združuje dve konvencionalno povsem nezdružljivi zgodovinski oznaki: misterij kot formo srednjeveške religiozne dramatike in epiteton buffo kot oznako za komičnost, zabavnost, šaljivost. Avtor je v prologu k igri iz leta 1921 zahteval, da "v prihodnje vsi, ki boste Misterij buffo igrali, uprizarjali, prebirali ali ponatiskovali, spreminjajte vsebino – naredite vsebino igre sodobno, današnjo, trenutno". Svojo vero v družbene spremembe je združil z radikalno novimi idejami o jeziku, ki so futurista Majakovskega vzpostavile kot izpraševalca o večnih vprašanjih sveta skozi nove oblike umetniškega izraza.

Misterij buffo je delo, ki zahteva temeljito refleksijo družbenega in političnega trenutka. Prav zato je to delo za vse čase.



Kongresni trg ob 21:00: Vid Valič & Denis Avdić, udar po moško!

Dobrodelna predstava v sklopu "poletni dnevi v Ljubljani"

Špas Teater dobrodelno za otroke projekta "Botrstvo".

Vid Valič in Denis Avdić – najboljša in najbolj priljubljena stand-up komika sta odigrala že 222 predstav, nasmejala pa skoraj 110.000 Slovencev! Dve uri trajajoča predstava je polna nasmehov, smehljajev in gromkega smeha, aplavz ob koncu pa vsakokrat znova dokazuje, da so se vsi odlično zabavali.

Zabave in smeha bi moralo biti polno tudi življenje vsakega otroka.

Tako bosta Vid in Denis s komedijo 'Udar po moško' zadnjič brezplačno nasmejala vse, ki bodo 17. junija prišli na Kongresni trg v središče Ljubljane in pomagali tistim, ki so pomoči najbolj potrebni – otrokom.

S pomočjo Fundacije Danila Türka - Ustanove 'Pustimo jim sanje', bomo za potrebe projekta Botrstvo zbirali sredstva za namensko pomoč (prehrano, zdravila, medicinske pripomočke, terapije, različna usposabljanja ipd.), na katero trenutno čaka najmanj 300 otrok iz vseh slovenskih regij.

Da bi bilo dobrodelno delovanje pri projektu Botrstvo čim bolj uspešno, bomo k sodelovanju povabili raznovrstne medije iz vse Slovenije. Pomagajmo otrokom premagati stisko, revščino, žalost in socialno izključevanje, ter jim povrnimo nasmejan in brezskrben vsakdan.

Naj smeh pomaga. Vsem in povsod!



Kino Šiška ob 21:00: Siena: La Veronal

Otvoritvena plesna predstava - Cofestival

Ženska v galeriji muzeja opazuje sliko. Ob vratih stoji moški in jo opazuje.

Takšna je vstopna točka novega projekta skupine La Veronal, ki nas popelje v italijansko Sieno, zibelko moderne kulture in tudi podobe in upodobitve telesa. Telo je bilo namreč od nekdaj priročen surov material, ki ga je bilo potrebno prisvojiti in na novo osmisliti.

Sprehod skozi oči ustvarjalcev skupine La Veronal po zakladnici italijanske umetnosti od renesanse naprej ponuja presunljivo presečišče reprezentacije teles(-a) in njegove realne podobe, spajanja in prekrivanja mrtvega in živega, spomina in domišljije ipd. Siena je prostor, v katerem se telo razgali. Razkriva krhkost, ranljivost in umrljivost svoje enkratnosti, posrkane in skrite v generaliziranem mnoštvu in kultnih podobah pop-kulture. Gledalca popelje skozi raznotere kulturne reference – od filma in literature do plesa – jih kolažira, spaja in ustvarja interdisciplinarno uprizoritev, ki jo odlikuje močna in jasna narativnost.

Marcos Morau, ustanovitelj in vodja skupine La Veronal, je za svoje večmedijske uprizoritve in koreografije prejel številne pomembne nagrade.

Režija: Marcos Morau

Koreografija (v sodelovanju s plesalci): Marcos Morau

Tekst in dramaturgija: Pablo Gisbert – El Conde de Torrefiel

Izvedba: Inma Asensio, Laia Duran, Cristina Facco, Cristina Goñi, Anna Hierro, Ariadna Monfort, Lorena Nogal, Marina Rodriguez and Sau-Ching Wong

Asistent režije: Tanya Beyeler

Glasba: Johann Sebastian Bach, Franz Schubert, Georg Friedrich Händel, Domenico Scarlatti, Claudio Monteverdi

Učiteljica: Cristina Facco

Oblikovanje scene in luči: La Veronal & Enric Planas

Fotografija in video: Edu Pérez, Quevieneelcoco, Javier Robisco

Kostumografija: Octavia Málette

Koprodukcija: Mercat de les Flors of Barcelona (Španija/Spain) and Hellerau, Dresden (Nemčija/Germany)

S podporo: Modul-dance, El Graner, La Caldera, Centro de Artes Performativas do Algarve, Faro (Portugalska/Portugal), Duncan Dance Center, Athens (Grčija/Greece), Dance Ireland, Dublin (Irska/Ireland).

 

Projektna soba SCCA ob 18:00: Neraziskana Metelkova mesto

Vodeni ogled likovne scene AKC Metelkova mesto

Ali ste vedeli, da se na Metelkovi razvija tudi umetniška produkcija in ni le kraj nočnega življenja? Želite raziskati stičišče urbanosti, kulture, alternative in vizualne umetnosti? Vabljeni, da se s Sašo Nabergoj, kustosinjo na SCCA–Ljubljana, sprehodite po Metelkovi! Ogledali si boste posamezna umetniška dela, od intervencij v javnem prostoru do mozaikov in muralov in se pogovarjali o fenomenu Metelkove, ki narekuje specifične pogoje ustvarjanja sodobne umetnosti.

Vodstvo bomo začeli v stavbi Metelkova 6 (predvidoma v Projektni sobi SCCA), kjer bo kustosinja ob izbranem fotografskem gradivu spregovorila o zgodovini Metelkove od njene zasedbe septembra leta 1993 do danes, o produkcijskih pogojih nekoč in zdaj in o nastajanju in razvoju metelkovske likovne scene.

Na vodstvo vabimo vse simpatizerje in podpornike Metelkove ter širšo javnost, od strokovnih poznavalcev do ljubiteljev umetnosti, ki morda Metelkove še ne poznate kot likovnega prizorišča.

Za popotnico pa vas vabimo, da si nekaj utrinkov z dogajanja na Metelkovi in o metelkovskih umetnikih preberete na spletni strani našega razstavnega in raziskovalnega projekta Vmesna postaja www.worldofart.org/aktualno/archives/2953).

Projekt je ekipa Sveta umetnosti (SCCA−Ljubljana) začela pripravljati lansko leto v sodelovanju z Galerijo Alkatraz, umetniki/umetnicami in rokodelci AKC Metelkova mesta, zaključili pa ga bomo s pregledno razstavo v Galeriji Alkatraz septembra 2013, ob 20. obletnici AKC Metelkova mesto.

 

pred Škucem ob 20:00: 20. Živa književnost, 4. večer: Karlo Hmeljak in Žiga Murko

predstavitev ustvarjanja in pogovor s slovenskim pesnikom Karlom Hmeljakom ter nastop pozavnista Žige Murka

Vodi: Ana Geršak

Glasba: Žiga Murko

Karlo Hmeljak, rojen 1983 v Kopru. Leta 2007 je objavil prvenec Dve leti pod ničlo pri založbi LUD Literatura, leta 2012 pa pesniško zbirko Krčrk. Istega leta je pri KUD Kentaver v zbirki Demo izšel cikel pesmi Ljubavne. Angleške prevode je najti v Dirty Goat Magazine in Idiot - The best of, italijanske v antologiji mlade slovenske poezije Loro tornano la sera pri Založništvu tržaškega tiska, srbske pa v Agonu – časopisu za poezijo. Je član uredništva revije Idiot. Živi v Izoli.

Žiga Murko, pozavnist in producent se je ravnokar vrnil z dvomesečnega delovnega obiska New Yorka, kjer je dokončal novi EP in na jazzovski in elektronski sceni sklepal nova poznanstva. Pravzaprav se je v New York vrnil, da bi nadgradil svoj projekt Žiga Murko 13, ki ga je s trinajstčlansko trobilno skupino, sestavljeno iz slovenskih in ameriških džezistov, lani snemal v brooklynskem studiu, pri nas pa smo ga lahko slišali na ljubljanskem jazz festivalu, Festivalu Boben in lajna ter Festivalu Lent. Tokrat je prevladala njegova producentska žilica, saj je akustični zvok zasedbe preoblekel v elektronsko različico, ga podkrepil s hip-hop ritmi in zvoki mesta, ki jih je lovil med svojim bivanjem v Brooklynu ter vse skupaj ovil v nostalgično atmosfero analognega zvoka, ki ga prestrezajo futuristični efekti.

 

Kino kino kino!!!

 

Cankarjev dom, Kosovelova dvorana ob 21:30: Film Jana Cvitkoviča – Archeo

V okviru 4. mednarodnega filozofskega simpozija Miklavža Ocepka na temo Sören Kierkegaard

 

Kinoteka:

19:00 Večer SFA/Desetletnica filma

Pesnikov portret z dvojnikom, Franci Slak, Slovenija, 2003, 35mm, 1.66, barvni, 110'

Ljubljana, avstro-ogrska provinca, prva polovica devetnajstega stoletja. Evropa v naročju romantike. Pesnik France Prešeren kali svoje verze v intelektualnih krogih, od beznic do meščanskih salonov. Njegov sopotnik Matija Čop ga spodbuja k pisanju sonetov. Srečanje z Julijo, mladoletno hčerjo trgovcev, prižge ogenj neizpolnjenega hrepenenja in visoke poezije. Prešeren napiše Sonetni venec in uživa v priznanju kolegov in v škandalu malomestnega življa. Trpljenje neizpolnjene ljubezni se prerodi ob srečanju s češkim romantikom Macho v domovinsko čustvo, ki se udejanji v Zdravljici. Genij pesništva pa je nemočen v življenjskih zadevah. Samostojna pravniška služba je vse bolj nedosegljiva, tragična utopitev Matije Čopa in zgodnja smrt prijatelja Andreja Smoleta ga osamita v sovražnem svetu. Julija se omoži, v iskanju utehe se Prešeren zaplete v odnos z mladoletno Ano Jelovškovo, ki mu rodi tri nezakonske otroke. Njegov mladostni prijatelj Pacnjek mu sledi kot senca in izprašuje njegovo vest. Misel na samomor je živa, a selitev v Kranj in samostojna odvetniška pisarna je navidezna rešitev. Pesnikovo zdravje je v poznih štiridesetih že nevarno načeto, pomlad narodov (1848) postane čas njegove jeseni. Ničesar nima, kar bi lahko zapustil otrokom, narodu pa zapušča neprecenljivo blago v verzih – med njimi je tudi Zdravljica, ki postane na pragu tretjega tisočletja himna samostojne Slovenije.

21:15 Retrospektiva: filmski scenograf Niko Matul

Veselica, Jože Babič, Slovenija, 1960, 35mm, 1.66, čb, 101'

Nekdanji partizanski kurir Aleš (Miha Baloh) je zagrenjen invalid brez roke, ki se v povojnem svetu ne znajde najbolje. Ne more pozabiti svoje nekdanje ljubezni Mare (Mira Sardoč). Ko se udeleži partizanske veselice, spozna dečka Aleša (Velimir Gjurin), ki mu pove, da je njegov oče padel v partizanih. Po naključju sreča dečkovo mamo, ki je prav tista Mara, ki jo je iskal. Ona je poročena, mali Aleš pa je njegov sin. Njegova odtujenost in zagrenjenost sta zdaj dokončno opravičeni. Napije se, zjutraj pa se odpravi na delo kot vse druge dni. Film odlikuje Matulova scenografija, ki je tako »naravna«, da se ne zdi kot zasnovano in natančno premišljeno oblikovanje prostora. Interieri in eksterieri se dopolnjujejo v sodobni podobi povojnega življenja v mestu.

V sodelovanju s Slovenskim filmskim arhivom pri Arhivu RS.

 

Kinodvor:

19:00 Terezina krivda (Thérèse Desqueyroux), Claude Miller, Francija, 2012, DCP, 110'

Zadnji film Clauda Millerja je pretanjena priredba istoimenske klasike Françoisa Mauriaca o svobodomiselni ženski (Audrey Tautou), ki jo zadušljiv zakon s tradicionalnim podeželskim posestnikom privede do skrajnega dejanja. Uradni zaključni film lanskoletnega festivala v Cannesu.

21:00 Submarino, Thomas Vinterberg, Danska / Švedska, 2010, 35 mm, 110'

Submarino je presunljiva in neprizanesljiva socialna drama, ki jo je po priznanem romanu Jonasa T. Bengtssona priredil Thomas Vinterberg (Praznovanje, Lov). Film je doživel premiero v tekmovalnem sporedu Berlinskega filmskega festivala.

Mala dvorana ob 18:45: Festival migrantskega filma

Evropska past (Europe Trap), Anna Giralt Gris, Španija / Grčija, 2013, DVD, 46'

Predfilm: Njihova mladost

Vstop prost!

Kavarna ob 20:00: Festival migrantskega filma

Okrogla miza: Migracije in pravica do združitve družine

Vstop prost!

 

Kino Komuna:

19:00 Stranski učinki (Side Effects), drama/triler, Steven Soderbergh, ZDA, 2013, 106'

21:15 Velika poroka (The Big Wedding), komedija, Justin Zackham, ZDA, 2013

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.