K nč!

Oddaja
22. 11. 2021 - 16.30

Ne/glasba:

 

ŠKUC ob 21:00: Ropotarnica XXII - Rob Canning

Rob Canning je irski računalniški glasbenik, skladatelj in učitelj. Središče njegovega dela je tehnologija in medmrežje, s poudarkom na razvoju programske opreme in DIY metodologij. Po 15 letih v Londonu, kjer je doktoriral iz glasbene kompozicije in predaval v okviru Network Media Arts, zdaj deluje med Mariborom in Halozami. Z družino razvija podeželski projekt in umetniški rezidenčni prostor, medtem ko v Mariboru z eno nogo ohranja vez z hackspacem v trans-nacionalni gverilski umetniški šoli (TGAS). Je glasni uporabnik, razvijalec in zagovornik odprto-kodne programske opreme ter redno poučuje delavnice na stičišču ustvarjalnih praks, digitalnega državljanstva in računalniškega programiranja.

Vstopnina na koncert: 1 €.

 

Razstave, predstave, predavanja...:

 

Festivalna dvorana ob 17:00: Hlapci

Režiserka je Hlapce Ivana Cankarja vzela kot gradivo za družbeno kritiko in jih povezala s trenutnim družbenim dogajanjem: neokonservativni družbeni obrat, populizem, klerikalizacija družbe … Teme, ki so morda še bolj kot v Sloveniji izražene na Poljskem, od koder prihaja. Je Poljska Slovenija prihodnosti?

 

SNG Drama:

Veliki oder ob 20:00: Heiner Muller: Cement

Cement je ena največjih ljubezenskih zgodb svetovne dramatike. Gleb Čumalov se po nekaj letih državljanske vojne po oktobrski revoluciji vrne domov, kjer se znajde v tovarni cementa, ki kljub visokoletečim revolucionarnim maksimam sameva sama, prazna in nedelujoča. Njegova vrnitev domov je tudi vrnitev k ženi in njunemu otroku. Toda žena mu ne vrača poljubov in objemov. Zaljubljena je drugam: njena ljubezen je zdaj Revolucija, njeno telo in srce sta zapečatena, njun otrok pa zaradi lakote kmalu mrtev. Glebov cilj je od tega trenutka dvojen: prepričati novo oblast, da lahko ljudje/delavci sami ponovno usposobijo tovarno, ki lahko dela in proizvaja še več in bolje kot prej, ter ponovno pridobiti srce svoje žene.
Vstopnina: 10, 16, 18, 20 EUR

 

SNG Nova Gorica ob 20:00: Vaclav Havel/Harold Pinter: Duplet

Gostuje Poklicno državno dramsko gledališče Lado Meskišvili, Kutaisi, Gruzija

Igra je posvečena spominu na Vaclava Havla, čigar življenje in delo sta zgled za narode, ki se borijo za svobodo, neodvisnost in demokracijo. Namen gledališča sta v prvi vrsti umetnost in ustvarjanje, hkrati pa izraža tudi svetovni nazor posameznega naroda.

Na podlagi tega je sinteza del teh dveh avtorjev – legendarna Avdienca Vaclava Havla in Eden za na pot nobelovca Harolda Pinterja – pravi dokaz za to. Predstava DUPLET izraža stališče, ki obsoja nasilje, kršenje človekovih pravic in potrjuje  svobodo kot pot prizadevanja za napredek in razvoj. Z besedami Vaclava Havla: "Svoboda je vrednota, ki jo pridobimo za ceno žrtvovanja."

To je glavna misel igre in razlog, da so jo izbrali. Gruzijski narod je na trnovi poti v demokracijo žrtvoval veliko.

Režiser Konstantine Abashidze

Igrajo Eliza Suladze, Davit Roinishvili, Zviad Svanadze

 

- - -

 

MKLJ ob 18:00: Ozelenitev streh in sten

Pogovor s Tomažem Čuferjem

Na pogovornem večeru o ozelenitvi zelenih streh in sten bomo gostili strokovnjaka s tega področja, g. Tomaža Čufra. Podnebne spremembe so dejstvo. Dvig globalne temperature, izginjanje številnih živalskih in rastlinskih vrst ter habitatnih območij je posledica nepremišljenega ravnanja z naravo v preteklosti. Eden izmed odgovorov na ta vprašanja, s katerimi se soočamo, je v zelenih strehah in stenah. Poleg tega, da nižajo temperaturo v stavbah, nudijo zavetje številnim organizmom, so tudi estetska popestritev v okolju. Pogovor vodi Peter Ribič.

Dogodek si lahko ogledate na spletu prek Facebook profila Mestne knjižnice Ljubljana.

Brez vstopnine

 

Slovensko mladinsko gledališče ob 19:30: Dežela pridnih: Pasji časi za pse čuvaje

Vodi: Boštjan Narat
Gostja: Petra Lesjak Tušek

V tednu, ko bi moral v Ljubljani potekati festival Naprej, bomo v Deželi pridnih gostili Petro Lesjak Tušek, novinarko in urednico ter predsednico Društva novinarjev Slovenije. Da bomo izmerili temperaturo četrte veje oblasti ter preverili stanje v pesjaku, brez katerega demokracija preprosto ne more obstati in obstajati. O stanju medijev in novinarstva pri nas se v zadnjem letu in pol pogovarjamo veliko, morda več, kot bi si želeli. A razmere so tako resne, da je vsaka debata še kako pomembna.

Festival je bil sicer prestavljen na marec 2022, pogovor s Petro Lesjak Tušek pa bo kljub temu nekakšen avizo novinarskemu dogodku, posvečenemu kakovostnim medijskim vsebinam. Če bo namreč naš medijski prostor izgubil kakovost, prodornost in neodvisnost, se lahko poslovimo še od marsičesa drugega.

 

MKLJ ob 20:00: Slovanski bralni klub: Jakobove bukve

Bralna skupina

Na spletu

Na zadnjem letošnjem spletnem srečanju Slovanskega bralnega kluba bomo spregovorili o obsežni zgodovinski epopeji Jakobove bukve poljske nobelovke Olge Tokarczuk.

Zgodba nas popelje v 18. stoletje, ko se med revnimi podoljskimi Židi, ki čakajo na Mesijev prihod, pojavi mlad prerok iz Smirne in začne širiti heretične ideje, ki so njegovim sledilcem omogočile nepričakovan družbeni vzpon v svetu neenakosti ter verskih in rasnih predsodkov.

Gostja pogovora, ki ga bo povezovala Tatjana Jamnik, bo prevajalka romana Jana Unuk.

Udeležba je brezplačna, a je zaradi omejenega števila mest obvezna prijava. Prijave sprejemamo na tel. št. 01 308 56 00 ali na e-naslovu slovanska@mklj.si.

 

Kino Šiška, dvorana Komuna ob 20:00: Razlita Tinta | Kontrabantarji


pogovor

Novembra bodo slovensko stripovsko sceno obogatili Kontrabantarji, strip, ki poetične elemente združuje z elementi vesterna. Zgodba je postavljena v Poljansko dolino v čas rapalske meje, ko je v teh krajih cvetelo tihotapstvo. Zaradi vsesplošne krize v 30. letih 20. stoletja, velikih dolgov ali grunta, ki ga je zaigral pri kartah, se je marsikdo od tamkajšnjih prebivalcev odločil za to tvegano početje oziroma je bil vanj na nek način celo prisiljen. Strip tako temelji na resničnih dogodkih, v njem pa ne manjka tragičnih, a poetičnih usod, napetih nočnih prizorov ter akcije.

O stripu in švercanju se bodo pogovarjali: stripar in glasbenik Martin Ramoveš, ki je razburljivo zgodbo prelil v črno-beli svet stripa, Janez Ramoveš, pesnik in soavtor scenarija, ter Peter Kisin, pisec spremnega besedila. Pogovor bo moderirala Pia Nikolič.

vstop prost

 

Slovenski knjižni sejem: na spletu od 18:00 dalje

 

 

Bežeče sličice!!!

 

Kinodvor:

18:00 Morena (Murina), Antoneta Alamat Kusijanović / Hrvaška, Brazilija, Slovenija, ZDA / 2021 / 96’

Zgodba o dekletu, ki se v navidezni idili s soncem obsijane jadranske obale spopada z mračnimi silami patriarhata. Film mlade hrvaške režiserke, pod katerega se kot direktorica fotografije podpisuje Hélène Louvart (Nikoli redko včasih vedno, Srečen kot Lazzaro), kot izvršni producent pa Martin Scorsese, je prejel prestižno nagrado zlata kamera za najboljši prvenec v Cannesu.

20:30 Spencer. Pablo Larraín / Nemčija, Čile, ZDA, Velika Britanija / 2021 / 111’

Težko pričakovani film Pabla Larraína (Jackie) s Kristen Stewart v vlogi princese Diane si zamišlja, kaj se je dogajalo tistega usodnega božiča, ko se je princeska odločila, da bo pravljico končala po svoje.

Mala dvorana:

18:30Krt (El Agente Topo), Maite Alberdi / Čile / 2020 / 84’

Nenavadna mešanica dokumentarca in detektivke, polna humorja, topline in slikovitih likov, nam pokaže, da nikoli ni prepozno za nove izzive in nova prijateljstva. Film je navdušil festivalska občinstva ter prejel nominacijo za oskarja za najboljši dokumentarec.

 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.