26. 6. 2024 – 16.30

Lentovanje

Vir: screenshot

.: 1 :.

GLASBA

 

 

Jalla Jalla // 20.00 // Ayucaba + Grinta

Ayucaba so nastali leta 2023 v Barceloni, ustanovili pa so jo latinskoameriški migranti, tudi člani Muro, Inyección, Lumpen. Največji vpliv na njihovo glasbo je imel heavy metal in japonski hardcore, ki ga definira zvočna estetika skupin, kot so L.S.D, GISM, Rapes, Gastunk, Execute. Vokal jih s pokvarjenim in političnim prizvokom vrne k južnoameriškemu izvoru, besedila pa temeljijo na občutku obupa zaradi politične in migracijske realnosti. Ayucaba je gvaransko ime argentinskega in paragvajskega Svetnika Smrti (San La Muerte) in pomeni "tisti, ki te ubije".

V podporo jim bo Grinta, še en od mladih otrok Kontejnerja, ki (Buhnedej! in Na srečo!) ne pusti semenu, da bi padlo na neplodna tla.

 

 

SNG Opera in Balet Ljubljana // 19.30 // Giacomo Puccini: GIANNI SCHICCHI

Komična opera v izvedbi solistov in orkestra Akademije za glasbo UL.

 

Prulček // 20.00 // Ratko Divjak Big Band

Ratko Divjak, ikona balkanskega jazza, čigar fotografije krasijo stene skoraj vsakega jazz kluba v regiji, in bobnar na nešteto albumih, prihaja v Prulček! In ne prihaja sam – s seboj pripelje svojo glasbeno družino, Big Band, sestavljen iz dolgoletnih prijateljev in sodelavcev, s katerimi je ustvaril nepozabne trenutke v zgodovini jazza.
Za ta poseben večer je Ratko sam izbral repertoar, ki bo predstavil njegove največje uspešnice v povsem novi preobleki – v simfoniji bigbandovskih aranžmajev. Pričakujte večer, poln energije, nostalgije in vrhunske glasbe, ki bo navdušila tako izkušene jazz poznavalce kot tudi tiste, ki se s tem žanrom šele spoznavate.
Ne zamudite edinstvene priložnosti doživeti Ratka Divjaka in njegovega Big Banda v živo!
Zasedba: Ratko Divjak na bobnih in 16-članski Big Band
 
 
 
 
    .: izven prestolnice...
 
Festivalna dvorana Bled // ves dan // Festival sodobne glasbe .abeceda

9.00 — Koncert za otroke

10.00 — .abeceda [ansambel za novo glasbo] — Domen Kužnar

Otmar Taber — Ingrid Mačus 

11.00 — precept.concept.percept — .abeceda [ansambel za novo glasbo]

Julius von Lorentz — Andrea Gerratana — Niki Zohdi 

13.00 — [studio za sodobno kompozicijo]  — predavanja

19.00 — [Verso Doxa] — predkoncertni pogovor

20.00  — .abeceda [ansambel za novo glasbo]

Claudia Sofía Alvarez Cuba  — Lucy Callen — Ingrid Mačus — Darcy Copeland — Maximiliano Alejandro Soto Mayorga — Ege Sayar

 

 

Trg pri Stari trti, Maribor // 20.00 // Nemanja [Festival Lent]

Nemanja je izjemno cenjena in popularna hrvaška zasedba, ki jo vodi Luka Šipetić. Ustvarja glasbo, ki se na prostorih bivše Jugoslavije zdi, kot da bi bila domača, čeprav v resnici črpa navdih v »vintage« zvokih kitarske glasbe 60-ih in 70-ih let z vsega sveta. Psihedelični funk-rock se meša z afriško-kolumbijskimi ritmi in karibskim dubom, anatolskim rockom in kambodijsko psihedelijo ter se občasno prevesi v kozmični disko. Od začetka do konca sončna atmosfera, hiter ritem in poskočne melodije sintetizatorjev gradijo izjemno vedro mešanico melodij »morja in sonca«, ki so marsikje že postala hit poletja. Njihov vpliv se je bliskovito razširil po blogosferi, bil celo uvrščen v »Bandcamp weekly« sekcijo in hvaljen v številnih revijah širom sveta. Pripravite se na globalno disko-groove zabavo svetovnega kova, ki naj služi kot vrhunsko ogrevanje za nastop Ilhana Ersahina na odru Minoriti!

Vstop prost!

 

 

Vetrinjski dvor, Maribor // 23.00 // Market Garden [Festival Lent]

Akustični solo projekt Market Garden je nastal kot ustvarjalni izziv za mladega glasbenika in tekstopisca Marka Godino iz Kopra, ki kot kitarist in pevec deluje v alternativnih rock skupinah Free the Mouse in ParanoisE. Ime Market Garden, izbrano po neuspeli bitki iz druge svetovne vojne, uspešno predstavi koncept samoizpovednih avtorskih komadov, ki odmevajo porazno izkušnjo socialne ujetosti znotraj izčrpavajočega okolja, kjer ni prostora za pripadnost ali razum. Surovost akustične kitare in ekspresivnega vokala pa prikazuje neizprosno grobost modernega obstoja. Lani je izdal svoj prvi EP Pieces of Sanity.

 

 

Avditorij LGM // 22.00 // Ilhan Ersahin’s Istanbul Sessions [Festival Lent]

Glasba za 21. stoletje, »fusion« jazz za plešoče občinstvo.

Saksofonista, skladatelja, producenta, lastnika kluba, kuratorja festivalov in imetnika založbe, Ilhana Ersahina, boste slišali igrati z Red Hot Chili Peppers v Sao Paolu, nastopati z Buggejem Wesseltoftom v Blue Note klubu v Tokiu ali videli odigrati orientalski set s turškimi Romi v elegantni koncertni dvorani nekje v Evropi. Ta resnično vsestranski glasbenik je navdihnil povsem novo generacijo, ki se ne ozira na žanrske meje. »NuBlu sound«, poimenovan po njegovem slovečem klubu v newyorškem East Villageu, velja za jazzovsko glasbo, ki je vsrkala vplive rock glasbe, reggaeja, funka, trip-hopa in bližnjevzhodnih tradicij. Ibrahim Maalouf, Nils-Petter Molvær, Erik Truffaz, Gilberto Gil in Norah Jones so le nekatera imena, ki jih lahko slišite na njegovih albumih.

Čeprav od srede devetdesetih let deluje pretežno v New Yorku, se je s projektom Istanbul Sessions posvetil stičišču »vzhodne« in »zahodne« glasbe. Člani skupine sodijo med najboljše glasbenike, kar jih Turčija premore, vajene velikih stadionskih nastopov (basist Alp Esönmez denimo igra s superzvezdnikom Tarkanom). To je glasba za 21. stoletje, »fusion« jazz za plešoče občinstvo, spontan kvartet z občutkom nočnega kluba, ki s svojim nezaustavljivim »groovom« in globokim basom zažge še tako stoičnega poslušalca! Če je Velika Britanija proizvedla senzacijo The Comet is Coming, potem so Istanbul Sessions njen turški vzornik, ki razplamteva dvorane širom sveta.

16€/21€

 

 

 

 


 

.: 2 :.

KINO

 

 

Dvorana Kinodvora // 18.30 // Samsara

Laos. Budistični najstnik vsako jutro prečka reko, da bi starejši ženski bral iz Tibetanske knjige mrtvih, vodnika v posmrtno življenje. Ko napoči starkina zadnja ura, ji mladenič v uho zašepeta zaključne odlomke knjige in njena duša se odpravi na pot proti ponovnemu rojstvu v naslednjem telesu …

Duša potuje med Laosom in Tanzanijo, iz enega telesa v drugo. Samsara nas povabi, da zapremo oči in se ji pridružimo … V meditativnem popotovanju, imenovanem po budističnem ciklu življenja, smrti in reinkarnacije, Lois Patiño nadaljuje z raziskovanjem filma kot potopitvene izkušnje.

 

 

Mala dvorana Kinodvora // 19.00 // Joan Baez: Jaz sem hrušč

»Nisem svetnica, jaz sem hrušč,« je v svoj dnevnik zapisala trinajstletna Joan, namigujoč na neskladje med svojim zunanjim in notranjim življenjem. Dokumentarec, ki ni niti običajna biografija niti klasičen koncertni film, spremlja »kraljico folka« na poslovilni turneji leta 2018 ter oživlja njeno preteklost z brskanjem po bogatem osebnem arhivu: družinskih filmih, najstniških dnevnikih in risbah, posnetkih psihoterapij ter zvočnih pismih. Joan Baez je zaslovela pri osemnajstih (»bila sem pravi glas v pravem trenutku«), pri enaindvajsetih se je znašla na naslovnici revije TIME, imela je kratko, a intenzivno romanco z mladim Bobom Dylanom (»mislim, da mi je zlomil srce«) in kot glasna zagovornica državljanskih pravic korakala ob Martinu Luthru Kingu … Izvemo pa tudi, da je bila v otroštvu pogosto tarča rasizma (njen oče je bil Mehičan), da se je od malega borila z anksioznostjo in da jo je vse življenje spremljala globoko zakopana otroška travma …

Intimen dokumentarni portret, v katerem legendarna pevka in aktivistka neobičajno odkrito spregovori o svojem življenju na odru in za njim.

 

 

Kinodvorišče // 21.30 // Črni čaj

Aya pred oltarjem v zadnjem trenutku reče »ne«, zapusti Slonokoščeno obalo in začne novo življenje v Guangzhouju na Kitajskem. V živahnem »Čokoladnem mestu«, četrti, kjer se srečujeta afriška in kitajska kultura, najde delo v čajnem butiku, ki ga vodi Kitajec Cai. Medtem ko jo Cai vpeljuje v starodavno umetnost pitja čaja, se med njima počasi rojeva nežna ljubezen …

Veliki poet afriškega filma Abderrahmane Sissako (Čakajoč na srečo) se vrača z melanholično romanco, postavljeno v afriško četrt tretjega največjega kitajskega mesta.

Avtorji del

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.