Nekaj je v Kopru
1.
GLASBA
ALI TEMU PODOBNO
.: Lublana
Jalla Jalla / 20.30 / Paks3, Unit731
Sredino prvega oktobrskega tedna nam bosta ponovno popestrila dva madžarska ansambla, Unit 731 in Paks3. Vabljeni na HC punk/d-beat/raw večer. Bendoma lahko prisluhnete na spodnjih povezavah.
Se vidimo v sredo, 5. 10. ob 20:30 v Jalli Jalli.
Cukrarna / 21.00 / II/III [Festival Indigo]
II/III (Dva od treh) je duo, ki ustvarja elektroakustično glasbo, sestavljata pa ga harfistka rouge-ah (Urška Preis) in producent Nitz (Tine Vrabič).
Urška, ki glasbo napaja z elementi klasične izobrazbe ter s številnimi izkušnjami z avtorskimi projekti, sodelovanji in skupinskim igranjem, in Tine, steber lokalne elektronske glasbene scene, prelivata svoje desetletno prijateljstvo v zunajzemeljsko glasbeno doživetje, kar dosledno dokazujeta na svojem kritično izjemno dobro sprejetem EP-prvencu »It could be paradise«, pa tudi na svojih nastopih na vseh vidnejših kulturnih prizoriščih, festivalih in dogodkih v avtonomnih conah po Sloveniji.
Duo II/III trenutno že preučuje materiale za prihajajoči albumski prvenec; navezujejo se na teme, kot sta krhkost spominov, interpretacij in intervencij ter razpetost med glasnostjo in tišino.
Cukrarna / 22.00 / CATERINA BARBIERI [Festival Indigo]
Caterina Barbieri je italijanska skladateljica; raziskuje teme, povezane s strojno inteligenco in objektno naravnano zaznavo zvoka, s poudarkom na minimalizmu.
Preučuje psihofizične učinke ponavljajočih se vzorčenih operacij v glasbi, in sicer skozi preiskovanje polifoničnega in poliritmičnega potenciala sekvenčnikov, ki ji omogočajo, da izrisuje kompleksne geometrijske vzorce prostora in časa.
Ameriška spletna platforma Pitchfork njeno glasbo opisuje kot »psihedelično potovanje« in kot »sanjski stroj za ušesa«.
Vodnikova domačija / 20.00 / Salamander
Nepričakovani naliv je avgustovski koncert legendarne zasedbe Salamander z letnega odra domačije po prekinitvi prestavil v dvorano domačije. Pesnik in glasbenik Tomaž Pengov ter pesnik in pisatelj Milan Dekleva sta zasedbo Salamander ustanovila sredi sedemdesetih. V jedru skupine so bili poleg njiju, ki sta bila tudi pisca pesmi, tedaj še Bogdana Herman, Jerko Novak in Lado Jakša. Obujena skupina je v spremenjeni sestavi, z nekaterimi prvotnimi člani, z ustvarjanjem ponovno začela pred tremi leti.
Salamander igra in poje pesmi Milana Dekleve ter ustvarja glasbo, ki jo zaznamujejo preplet pete poezije s komponiranimi vložki ter individualna in skupinska instrumentalna improvizacija.
10€
.: neLublana
GT22, Maribor / 20.00 / Razsrediščenja: Mojca Zupančič, Vesna Godler, Elvis Homan, Baishali Srakar, Stojan Kralj
Mojca Zupančič je pianistka, improvizatorka in intermedijska umetnica, ki preko improvizacije, metodologije in pris(o)tnosti išče stičišča med svojskostjo in normativo. Nastopa in deluje v različnih kolektivih širom Evrope.
Vesna Godler je vokalistka in basistka dua All Strings Detached, s katerim je do sedaj posnela tri albume. Je tudi članica gledališko-pevskega zbora Ups!, ki ga vodi Tea Vidmar, in orkestra Olfamoštvo pod taktirko Andreja Fona - Olfamoža. Samostojno nastopa v različnih glasbeno-umetniških projektih v polju alternativne in eksperimentalne glasbe. Čeprav kot improvizatorka ne nastopa pogosto in nam je skoraj nepopisan list, vsakič navduši s prezenco in predanostjo trenutku.
Elvis Homan je bobnar, ki živi in dela v Rotterdamu. Je ustanovitelj kvarteta Quartzite (Contemporary Classical/Jazz), leta 2020 pa je ustanovil rotterdamski orkester eletrofonskih improvizatorjev, REIO. Osredotoča se na programsko okolje Ableton Live ter Max/Msp in povezavo akustičnih bobnov z modularnim sistemom sintetizatorjev.
Baishali Sarkar je rojena v Zahodnem Bengalu v Indiji. Od otroštva se je učila hindustanske klasične in različne zvrsti tradicionalne indijske glasbe. Preden se je naselila v Mariboru, je 7 let živela v Barceloni in poleg izvajanja različnih zvrsti indijskih regionalnih pesmi našla svojo strast v petju tradicionalne glasbe v več kot 25 jezikih iz različnih delov sveta.
Stojan Kralj je akademski glasbenik, ki je zaključil študij kitare na Akademiji za glasbo v Ljubljani pri Tomažu Rajteriču. Kot glasbenik, producent, aranžer, kitarist in basist in učitelj kitare je aktiven na Konservatoriju za glasbo in balet Maribor. Od 80. let je dejaven v mnogih projektih. Je basist pri skupini Inside z Miranom Stergulcem in Petrom Šorgom
Center mladih Koper / 19.00 / Jam session
Glasbeniki, poslušalci, gledalci in vsi ostali vabljeni na đemko, ki bo tokrat nekoliko krajša, saj je CMK-jev program za letos prenatrpan. Pa vseeno ne spustimo jama! Tako da pohitite, trajala bo samo do 22. ure.
Zaželjeno je, da glasbeniki prinesejo svoje inštrumente. Mi priskrbimo bobne, kitarski ojačevalec in bas ojačevalec.
Tokratno Đemko odpirata David Nik Lipovac (bobni) ter Manuel Brajnik (sinti, mogoče sitni).
Nekje v Kopru / ob nekem času / Festival Izis
Za več informacij klikni link.
2.
ODER
Mala scena MGL / 20.00 / Žabe
V poetični drami Žabe, ki jo je Gregor Strniša napisal po vzoru srednjeveške moralitete in podnaslovil Prilika o ubogem in bogatem Lazarju, se človek, podobno kot pred stoletji Goethejev Faust, pogaja s hudičem in mu prodaja svojo dušo. Na prvi dan pomladi pride revni Lazar v krčmo na robu barja, v kateri ga z žabjimi kraki, ki jih v kuhinji cvre Babica, pogosti Točaj. Lazar mu pove, kako pogosto sanja o tem, da je bogat, Točaj pa mu prišepne, da mu lahko željo uresniči, saj je v resnici nihče drug kot hudič.
3.
KINO
Dvorana Kinodvora / 17.45 / Moonage Daydream
Film, ki se izmika žanrskim oznakam, nas odpelje na osupljivo avdiovizualno popotovanje skozi življenje in delo Davida Bowieja, enega najbolj plodovitih, vplivnih in neulovljivih umetnikov našega časa. Premiera na zadnjem festivalu v Cannesu.
Brett Morgen / Nemčija, ZDA / 2022 / 135 min / angleščina
Dvorana Kinodvora / 20.30 / Dobri šef
Javier Bardem blesti kot »dobri šef« v trpki, a nadvse zabavni tovarniški satiri o sodobnih delovnih razmerjih. Šest nagrad goya, med njimi za najboljšega igralca, režijo in film.
Fernando León de Aranoa / Španija / 2021 / 120 min / španščina
Dvorana Silvana Furlana, Kinoteka / 20.00 / Dragi mojster, Jože Plečnik
Filmski dokumentarni esej o vodilnem evropskem arhitektu in urbanistu Jožetu Plečniku (1872–1957) sooča njegovo prepoznavno in bogato delo v Pragi in v rodni Sloveniji. Na svojevrsten način pobližje predstavi Plečnikove gradbene predelave Praškega gradu, saj naj bi na željo družine predsednika Masaryka ta kraj s tisočletno zgodovino spremenili v sedež predsednika nove demokratične države. Pri tem je imela pomembno vlogo tudi predsednikova hči Alice G. Masaryková, ki je v času arhitektove odsotnosti nadzorovala obnovo gradu.
Projekcijo bo uvedel direktor arhiva Praškega gradu, gospod Martin Halata. V sodelovanju s produkcijsko hišo Vertigo. Projekcija pod pokroviteljstvom Veleposlaništva Češke republike v Ljubljani.
izvirni naslov: Drahý Mistře - Josip Plečnik, architekt Pražského hradu režija: Pavel Koutecký država: Češka/Slovenija leto: 1996 format slike: 1.37 barva: barvni podnapisi: sinhronizirano dolžina: 60'
Brezplačno.
Dodaj komentar
Komentiraj