17. 6. 2015 – 9.19

Britoff žaljivih spletnih komentarjev

deveta

Dve slovanski in dve slovenski. Začenjamo v Rusiji, kjer se nadaljuje oboroževalna tekma. Velesila je odgovorila na povečano prisotnost NATA v baltskih državah z napovedjo povečanja jedrskega arzenala. Rusijo v oboroževanje sili NATO, slednji pa povečuje vojaško prisotnost zaradi Rusije. Spirala brez lepega konca.

Bratska republika Srbija bo sodelovala z Evropsko unijo pri reševanju begunske krize. Na mejah bodo poostrili nadzor, 1. julija pa bo v Budimpešti sestanek sosednjih držav, namenjen reševanju migrantskega problema. Letos je madžarsko-srbsko mejo prečkalo 54.000 migrantov, v Srbiji pa je za azil zaprosilo 22.000 ljudi.

Včeraj je več državnih institucij prejelo sumljive pošiljke. Nepridipravi so jo zagodli Ustavnemu sodišču, Finančnemu ministrstvu, Zvezi potrošnikov in Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije primorske univerze. V večini primerov je šlo za bel prah, finančniki pa so pošiljko splaknili v WC-školjki.

Koalicija se je na sestanku dogovorila o strateškosti zavarovalnice Triglav. Stranka upokojencev je ne da! Zavarovalnica je za Slovenijo očitno bolj strateškega pomena kakor Telekom in prehrambna industrija.

 

deseta

Evropsko sodišče za človekove pravice je razsodilo v primeru estonske novičarske spletne strani Delfi. Sodišče ji je pripisalo odgovornost za anonimne komentarje, ki jih pišejo obiskovalci spletne strani.

Sodišče je v obzir vzelo povzetek združenja medijskih organizacij, v katerem so te zapisale, kako pomembni so komentarji pri spletnih novicah. A na koncu je prevladala ekstremnost komentarjev, dejstvo, da so objavljeni na profesionalni in komercialni spletni strani, ter majhna verjetnost, da bodo sovražno pišoči prišli pred roko pravice.

Delfi je žaljive in sovražne komentarje sicer brisal, a pri tem ni bil najbolj dosleden.

Razsodba je za marsikoga presenečenje. Evropsko sodišče je leta 2012 razsodilo, da je urejanje in brisanje spletnih komentarjev v nasprotju z zakonodajo Evropske unije. Tokratna razsodba sodišča za človekove pravice je kontradiktorna razsodbi iz leta 2012.

Neposrednih posledic nova razsodba ne bo imela, bo pa najverjetneje vplivala na prihodnje evropske zakonodajne postopke. Medijska združenja opozarjajo, da bi lahko negativno vplivala na svobodo govora in pravico do zasebnosti na spletu. Še posebej če v obzir vzamemo “varnostno” situacijo.

Česar pa medijska združenja ne povedo, je, da funkcija objavljanja komentarjev pripomore k branosti novic. Branost pa prinese profit. Gre za ustvarjanje privatnih profitov tudi iz vsebine, ki jo ustvarijo bralci.

Dodaj komentar

Komentiraj