31. 12. 2016 – 13.00

ZADNJI BRITOFF

Kitajska vlada je naznanila, da bo prihodnje leto v veljavo stopila prepoved trgovanja s slonovino. Na Kitajskem, kot tudi drugod po svetu, je sicer trenutno dovoljeno le trgovanje z legalno pridobljeno slonovino. A obstoj tega legalnega trga predstavlja kritje za mnogo obsežnejši trg z nelegalno pridobljeno slonovino, ki dosega vrednost 20 milijard dolarjev letno. Kitajska bo s popolno prepovedjo ustregla željam aktivistov, ki že dlje časa opozarjajo, da nelegalno pridobljena slonovina najde poti v trgovine z domnevno legalno slonovino ter da je popolna prepoved predpogoj za učinkovit boj proti krivolovu afriških slonov. Populacija slednjih se je v zadnjih deset letih v večji zaradi krivolova zmanjšala za več kot 30 odstotkov, vsako leto pa je ubitih nekaj deset tisoč slonov. Kitajska oblast bo marca začela ukinjati licence za legalno trgovanje in procesiranje slonovine, popolna prepoved prodaje pa bo uvedena do konca leta. Dovoljena bo ostala le trgovina s starinami, ki vsebujejo slonovino.

Hrvaški urad za preprečevanje korupcije je vložil obtožnici proti dvema vpletenima v afero, povezano z dobavo in popravili letal MiG-21 za hrvaško vojno letalstvo. Eden od obtoženih je zaposlen na obmrabnem ministrstvu in je bil član komisije, zadolžene za izbor ponudnikov; drugi pa je predstavnik izbranega podjetja Ukrspecexport. Hrvaška je leta 2013 z omenjenim podjetjem za 17,6 milijona evrov sklenila posel, ki naj bi vključeval dobavo petih letal MiG-21, ki naj bi jih prej uporabljala jordanska vojska ter popravilo sedmih obstoječih hrvaških letal istega tipa. Izkazalo pa se je, da dobavljena letala niso bila bivša jordanska letala, temveč so bila sestavljena iz delov letal, katerih izvor sega od Alžirije do vzhodnoevropskih držav. Tudi pri popravljenih letalih so se pojavili dvomi o skladnosti uradne dokumentacije z dejanskim stanjem letal.

Premirje v Siriji, ki sta ga pred dnevi dosegla Rusija in Turčija, po večini države velja. Kršitve so skoncentrirane predvsem na območje Wadi Barada severozahodno od Damaska. To območje je eden glavnih virov vode za sirsko prestolnico. V zadnjem tednu pa je ta dobava ogrožena, saj so nekatere uporniške skupine, ki so nadzorovale omenjeno omočje vodo domnevno zastrupljale z nafto ter prekinjale njeno dobavo. Sirska vlada se je odzvala z ofenzivo na Wadi Barada, kjer se spopadi kljub siceršnjemu premirju nadaljujejo.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.