Po Keniji, Nigerija
V Kultivatorju smo tokrat govorili o protestih v Nigeriji, ki so izbruhnili prejšnji teden zaradi rekordne inflacije in gospodarske krize, v kateri se je znašla država. Povod za proteste so ekonomske reforme predsednik Bolaja Tinubuja, s katerimi je med drugim ukinil državne subvencije na gorivo in sprostil devizne omejitve za nigerijsko valuto nairo. Z ukinitvijo sistema subvencij na gorivo, ki je v veljavi že od sedemdesetih letih prejšnjega stoletja, je želel Tinubu znižati delež, ki ga država namenja za ohranjanje reguliranih cen nekaterih dobrin. S sprostitvijo deviznih omejitev pa so oblasti želele spodbuditi pritok tujega kapitala. Zaradi ukrepov je vrednost domače valute padla za 70 odstotkov, inflacija pa že presega 34 odstotkov.
Deset dni trajajoče proteste so, po vzoru kenijskih vrstnikov, organizirali mladi. Oblasti so protestnike od shodov sprva želele odvrniti na miroljuben način, na to so s poostrenimi pravili, protesti so npr. lahko potekali le na točno zamejenih lokacijah v mestih. Kljub sprva mirnim protestom so te kaj hitro postali nasilni, policija se je namreč nad protestnike spravila s solzivcem, ubila je tudi več ljudi.
O dogajanju v Nigeriji smo se pogovarjali z nigerijskim novinarjem in zahodnoafriškim dopisnikom Deutsche Welle Oliso Chukwumo in Austinom Aigbejem, sodelavcem nigerijskega možganskega trusta Centre for Democracy and Development.
Dodaj komentar
Komentiraj